Najlepsze terrarium dla żółwia stepowego – na co zwracać uwagę przy jego zakupie?

Żółw
Najlepsze terrarium dla żółwia stepowego – na co zwracać uwagę przy jego zakupie?
Źródło: katoosha/Getty Images
Żółwie stepowe żyjące na wolności występują m.in. w Kazachstanie, Rosji, Iranie i Uzbekistanie. Dorastają do 23 cm, jednak samice z reguły są nieco większe od samców. Domowa hodowla żółwia stepowego wymaga wiedzy z zakresu potrzeb żywieniowych oraz zwyczajów gadów. Jakie warunki musi mieć zapewnione żółw stepowy? Terrarium to miejsce, w którym przebywa on najczęściej, należy więc wyposażyć je w kilka akcesoriów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania gada.

Ile kosztuje żółw stepowy? Cena uzależniona jest od wielkości danego osobnika. Kupując żółwia, należy upewnić się, czy sprzedawca posiada certyfikat potwierdzający legalne źródło pochodzenia. Ceny w sklepach zoologicznych zaczynają się od około 250–300 zł. Podstawą hodowli jest zapewnienie dobrych warunków bytowych i odpowiedniej diety. Źle dobrane, mogą być główną przyczyną chorób oraz dolegliwości u gada.

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Żółw stepowy – hodowla w domu

Przed zakupem lub adopcją zwierzaka, należy wyposażyć się w terrarium. Żółwie lubią dużą przestrzeń, dlatego minimalne wymiary dla jednego osobnika to 110x60x40 cm. Im więcej przestrzeni, tym łatwiej będzie ulokować niezbędne akcesoria. Ile kosztuje terrarium dla żółwia stepowego? Cena uzależniona jest od wielkości. Najmniejsze egzemplarze zaczynają się od 300 zł. Podstawowe elementy wyposażenia to:

Żarówka grzewcza emitująca stożek ciepła. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest budowa wyspy, na której żółw chętnie się wygrzewa. Żarówka musi zostać zainstalowana w odległości uniemożliwiającej dostęp gadowi, w przeciwnym wypadku, może on dotkliwe się poparzyć. Dodatkowym elementem jest lampa UVB, dzięki której zwierzę prawidłowo wykorzystuje wapń w organizmie. Podłoże dla żółwia stepowego odgrywa ogromną rolę, stanowiąc jedną z najważniejszych rzeczy w terrarium. Najlepszym rozwiązaniem jest nienawożona ziemia, wykopana z ogródka razem z porastającą ją roślinnością. Niewskazane jest używanie piachu, gdyż gad będzie poruszać się niestabilnie. Dodatkowo piasek przylepia się do jedzenia, powodując problemy żołądkowe. Kolejnym istotnym elementem jest kryjówka. Można wykonać ją samodzielnie z niepylącego drewna. To ważne miejsce dla gada, gwarantujące mu poczucie bezpieczeństwa. Hodowla żółwia stepowego wymaga kontroli zarówno temperatury, jak i wilgotności powietrza. Termometr oraz higrometr, pozwalają na bieżąco monitorować sytuację w terrarium. W dzień temperatura powinna oscylować w granicach 25 st. C, natomiast w nocy poniżej 20 st. C. Wilgotność nie może przekracza 50%. Terrarium żółwia stepowego powinno być wyposażone także w mini basen z wodą. Gady chętnie z niego korzystają. Należy jednak pamiętać, aby używać wyłącznie przegotowanej lub mineralnej wody i wymieniać ją każdego dnia. Miseczka na pokarm to jeden z ostatnich elementów. Ważne, aby stała zawsze w tym samym miejscu. W przypadku, gdy terrarium nie jest wyposażone w basen, niezbędny jest dodatkowy pojemnik na wodę. Jakie elementy mogą znaleźć się jeszcze w terrarium? Żółw stepowy dobrze czuje się wśród roślin, warto więc zasadzić kilka sztuk np. koniczyn. Dobrym pomysłem będą także wysuszone korzenie oraz duże, okrągłe kamienie. Terrarium najlepiej ulokować w miejscu o stałej temperaturze. Należy bezwzględnie unikać przeciągów, które mogą być przyczyną późniejszych chorób. Odradza się również położenie w pobliżu kaloryfera lub na parapecie, ze względu na zbyt duże wahania temperatur.

Żółw stepowy – żywienie

Podstawą diety żółwia stepowego są rośliny. Szczególnie polecany jest mniszek lekarski, stokrotka, koniczyna oraz babka lancetowata. Nie zaleca się podawania sałaty, ponieważ ogranicza ona wchłanianie wapnia. Należy unikać również karmienia owocami, ze względu na dużą zawartość cukrów prostych. Dopuszczalne są plasterki dyni, które powinny być podawane maksymalnie raz na dwa tygodnie. Co jedzą żółwie stepowe zimą? Sklepy zoologiczne oferują specjalne mieszanki pokarmów. Szczególnie wartościowe są te z dodatkami witamin, minerałów oraz wapnia. Hodowcy muszą uważać, aby nie przekarmić zwierzęcia. Pierwszą oznaką podawania zbyt dużej ilość pożywienia jest osowiałość. Prawidłowe żywienie żółwia stepowego pozwala uniknąć większości dolegliwości. Dieta, odpowiednia temperatura oraz wilgotność są ważnymi czynnikami wpływającymi na kondycję zdrowotną gada. Choroby żółwi stepowych, wynikające z nieodpowiednio dobranego pokarmu są stosunkowo częstym zjawiskiem. Odwapnienie pancerza, krzywizna i problemy trawienne to najpopularniejsze dolegliwości. Jednym ze sposobów ich ograniczenia jest zakup gada ze sprawdzonej hodowli, posiadającej certyfikat pochodzenia.

Żółwie w Polsce
Sekretne życie żółwi
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nieprawidłowo zbilansowana dieta żółwia stepowego jest najczęściej popełnianym błędem przez osoby zajmujące się hodowlą oraz sprzedażą. Każde niepokojące zachowanie lub zmiany skórne, należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Pielęgnacja gada odbywa się przede wszystkim poprzez kąpiele w letniej wodzie, w żadnym wypadku nie należy stosować zimnej. Długość życia żółwia stepowego na wolności wynosi około 50 lat, natomiast w prawidłowo prowadzonej hodowli nawet do 80.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości