Zwierzęta

Co je sarna? Dokarmianie dzikich zwierząt leśnych zimą

Zwierzęta

Aktualizacja:
sarna w lesie

Zastanawiasz się, co je sarna i jak zmienia się jej pożywienie w zależności od pory roku? Czy zwierzęta te są całkowicie roślinożerne? Zobacz, czym charakteryzuje się menu zwierzęcia oraz w jaki sposób można pomóc mu przetrwać trudny okres zimy.

Sarny są jednymi z najbardziej ufnych zwierząt leśnych, jeśli chodzi o gatunki z rodziny jeleniowatych. Może świadczyć o tym, chociażby częste pojawianie się osobników na terenie przydomowych ogródków i działek w pobliżu lasów. Co ciekawe, sarny chętnie posilają się znalezionymi tam jagodami i roślinami, nawet wtedy, kiedy w ich naturalnym środowisku nie brakuje jedzenia. Chcesz wiedzieć, co jedzą sarny i co stanowi podstawowe źródło ich energii? Poznaj różnice w pożywieniu zwierząt w okresie letnim i zimowym oraz sprawdź, czy dokarmianie dziko żyjących saren jest w Polsce możliwe.

Co je sarna? Tryb życia a pożywienie

Sarny należą do zwierząt, które przez cały rok prowadzą osiadły tryb życia. Tworzą nieliczne stada, składające się z kilku osobników, zamieszkujących określony teren. Wiosną i latem raczej nie zdarza im się migrować dalej niż kilkanaście kilometrów w poszukiwaniu jedzenia. Wyjątkiem jest okres zimowy, w którym zwierzęta muszą poświęcić znacznie więcej czasu na znalezienie pokarmu. W związku z tym często już późną jesienią przenoszą się do miejsc, w których występuje niewielka ilość śniegu i jest wystarczająco dużo roślin.

W wyjątkowo ciepłą pogodę sarny poszukują jedzenia najczęściej wczesnym rankiem lub po zmierzchu, w ciągu dnia zaś chowają się w cieniu krzaków lub trawy.

Co jedzą sarny zimą i latem?

Wiosną i latem sarny najczęściej jedzą różnego rodzaju trawy, późną jesienią i zimą ich pożywieniem są głównie pędy oraz liście drzew oraz krzewów. Nierzadko zjadają również same łodygi roślin, które nie zostały przykryte przez grubą warstwę śniegu. Zwierzęta są jednak przystosowane do rozkopywania dużych zasp, dlatego, jeśli nie uda im się znaleźć żadnych łodyg oraz liści, starają się dostać do tego, co znajduje się bezpośrednio pod nimi, na ziemi.

Sarny w Polsce nie mają możliwości znalezienia świeżych roślin w okresie zimowym, dlatego też wtedy często posilają się orzechami, nasionami oraz żołędziami, które udaje im się znaleźć w pobliżu drzew. Często obgryzają również drobne gałęzie drzew, wymagające długiego przeżuwania przed zjedzeniem. Mimo trudnych warunków udaje im się znaleźć pożywienie. Klimat ma również ogromne znaczenie, jeśli chodzi o miejsce występowania tych zwierząt. Sarny można spotkać wyłącznie na tych terytoriach, na których nie występują zbyt mroźne i surowe zimy ani upalne lata. Są to m.in. kraje znajdujące się na północy Europy, północna Rosja, Turcja oraz Grecja.

Sarny przepadają również za wszelkiego rodzaju owocami. Kiedy nie udaje im się ich znaleźć w lesie lub na łąkach, chętnie wybierają się do przydomowych ogródków. Jeśli mieszkasz niedaleko lasu, w którym zdarzało ci się spotkać sarny, a twoja działka jest nieogrodzona – prędzej czy później możesz spodziewać się ich odwiedzin. Zwierzęta chętnie zjadają jagody, borówki oraz maliny.

Czy można dokarmiać sarny?

Nieumiejętne dokarmianie zwierząt żyjących w lesie może być naprawdę tragiczne w skutkach. Dlatego, jeśli chcesz pomóc sarnom i przynieść im jedzenie, do którego mają utrudniony dostęp w okresie zimowym, najlepiej skontaktuj się z najbliższym leśnictwem. Osoby doświadczone i wykwalifikowane na pewno udzielą ci wyczerpującej informacji na temat dokarmiania zwierząt.

Ogólna zasada przy dokarmianiu dzikich gatunków jest taka, aby dostarczać im pokarmy, które będą maksymalnie zbliżone do tych, które zwierzęta są w stanie znaleźć w naturze. Dotyczy to jednak nie tylko zakazu dodawania wszelkiego rodzaju przypraw (oprócz soli), ale również odpowiedniej selekcji produktów.

W większości polskich lasów można znaleźć paśniki dla dzikich zwierząt, w których leśniczowie umieszczają pokarm. Sarny chętnie korzystają z takiej możliwości posiłku, zwłaszcza wtedy, kiedy na ziemi zalega wysoka i twarda warstwa śniegu. Na specjalnie wydzielonych obszarach sarny mogą znaleźć, przede wszystkim, stogi siana, do których obowiązkowo dodaje się sól, która zapewnia zwierzętom odpowiednią ilość minerałów. Czasem wykorzystuje się również paszę, przeznaczoną dla gatunków z rodziny jeleniowatych. Jest to jednak rozwiązanie wymagające specjalistycznej wiedzy – nie każdy może karmić paszą sarny.

W trudnych warunkach i na obszarach, na których brakuje pożywienia i na których sarny nie są dokarmiane, zwierzęta znacznie częściej chorują. Odnotowuje się także rzadsze rozmnażanie się osobników.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: photographer3431/Getty Images

Pozostałe wiadomości