dzikie zwierzęta

  Tchórz zwyczajny, pospolity i europejski – to wszystkie nazwy używane w odniesieniu do tego niedużego ssaka. Jest drapieżnikiem występującym na terenie całej Polski.

  Pracownicy łódzkiego zoo pochwalili się nowonarodzonymi mieszkańcami ogrodu. Szczęśliwymi rodzicami zostali 3-letnia Marlenka i 5-letni Vincent - wydry orientalne.

  Lato to doskonała pora, aby wybrać się do lasu. Jednak bliskie spotkanie z przyrodą nie zawsze jest przyjemne. Niekiedy można się natknąć na zwierzęta, która nie są zadowolone z naszej obecności.

  W Polsce zwierzę to pojawiło się około lat 90 ubiegłego wieku. Do Niemiec i Rosji zostało sprowadzone około 1930 roku z Ameryki Północnej. Chociaż wydaje się być miłym zwierzakiem, które chciałoby się trzymać w domu, to za jego posiadanie bez wypełnienia odpowiednich formalności można dostać milion złotych kary. Tym niepozornym zwierzęciem, którego nie wolno trzymać w domu bez zgody jest szop. 

  Obserwacja dzikich zwierząt to wspaniała rozrywka dla całej rodziny. Przyrodnik Marcin Kostrzyński opowiedział w programie Dzień Dobry TVN o tym, jak podglądać ciekawe gatunki w Polsce.

  W warszawskim ZOO na świat przyszły aż trzy osobniki jelenia sika. To zwierzę, które nie występuje już w naturze. Na facebookowym fanpejdżu ZOO w Warszawie pogratulowano opiekunom z Kopytnego. 

  Trwa obława na zdziczałą watahę.

  Żubr to jeden z najstarszych gatunków zwierząt żyjących na ziemi. Agata Zjawińska z Dzień Dobry TVN odwiedziła "Dziką Zagrodę", czyli królestwo żubrów, gdzie opiekunowie dbają o odbudowę gatunku.

  28-latka pokonała zabezpieczenia ustawione przez pracowników ogrodu zoologicznego. Dlaczego to zrobiła?

  Powoli stajemy się coraz bardziej wyczuleni na krzywdę zwierząt. Reagujemy lub wzywamy odpowiednie służby, gdy dzieje się coś niepokojącego. Niestety takie zachowania nie zawsze wychodzą zwierzakom na dobre.

  Spacer po lesie może nagle przerwać pojawienie się w dzikiego zwierzęcia. Sprawdź, jak się wtedy zachować.

  Drozd śpiewak występuje w Europie, Azji i Afryce. Niewielki rozmiar tych ptaków nie zwiastuje ich donośnego głosu. Do Polski wracają wczesną wiosną, aby zbudować gniazdo i złożyć jaja. Co jeszcze warto wiedzieć o tym ptaku?

  Niedźwiedzie w Tatrach zaczęły wybudzać się z zimowego snu. Głodne zwierzęta mogą rozpocząć wędrówki w poszukiwaniu pożywienia, a co za tym idzie zbliżyć się do terenów zamieszkiwanych przez ludzi.

  Wielka radość nastała w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. Na świat przyszły pierwsze w Polsce rosomaki. Martyna Baran, opiekunka drapieżnych ssaków, opowiedziała w rozmowie z Robertem Stockingerem, jak mama-samica opiekuje się maluchami. Dlaczego samiec na razie nie zbliża się do swoich dzieci?

  "Trafiają do nas zwierzęta uszkodzone".

  Nadeszła wiosna, więc przyroda budzi się do życia. To też czas, kiedy rodzą się młode dziki, lisy czy borsuki. O niezwykłej leśnej porodówce i zwyczajach zwierząt opowiedział w Dzień Dobry TVN przyrodnik Marcin Kostrzyński.

  72-letnia mieszkanka warszawskiego Wawra została pogryziona przez młodego dzika. W sprawie szokuje jednak nie sam fakt ataku zwierzęcia a miejsce, w którym doszło do do zdarzenia.

  16 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pandy Wielkiej. Jest to jedno z bardziej lubianych zwierząt, kojarzone z przytulaniem, jedzeniem, spaniem i... uroczą nieporadnością. Na wolności osobniki żyją do 20 lat i ważą do 150 kg. Co warto wiedzieć o tych zwierzętach?

  Szczawno-Zdrój zdecydowało się zakupić 400 kokonów, które już niedługo przeistoczą się w pszczoły murarki. Co robią te owady? Czy zajmują się produkcją miodu? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.

  Przez rosyjską inwazję na Ukrainę cierpią nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Tym dzikim, które jeszcze do niedawna mieszkały w kijowskim zoo, zdecydował się pomóc ogród zoologiczny w Poznaniu. Jakie zwierzęta już do niego trafiły? Które przyjadą niebawem? Czego potrzebują? O tym Bartek Jędrzejak rozmawiał z Małgorzatą Chodyłą, rzeczniczką poznańskiego zoo.

  Wiele osób wybiera partnera, kierując się przede wszystkim jego charakterem. Tymczasem w świecie zwierząt kluczowe znaczenie ma wygląd. Jakie tajemnice kryje intymne życie zwierząt? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Andrzej G. Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo i współautor książki "Sekrety życia seksualnego zwierząt".

  Obserwacja przyrody może prowadzić do zaskakujących wniosków. Przekonał się o tym Marcin Kostrzyński, który od lat z godnym podziwu zaangażowaniem odkrywa kulisy fascynującego świata flory i fauny. W Dzień Dobry TVN doświadczony przyrodnik opowiedział o krzywdzących mitach na temat zwierząt.

  W sezonie zimowym dzikie zwierzęta mają utrudniony dostęp do pokarmu i wody. Przetrwanie trudnego okresu może ułatwić im człowiek, jednak pomoc niesiona ptakom, jeżom czy innym mieszkańcom lasów powinna przybierać odpowiednią formę.

  Przyjęło się uważać, że w świecie zwierząt to samce zawsze przewodzą stadem. Tymczasem nie jest to prawda. Wśród wielu gatunków panuje matriarchat. Kiedy samica przejmuje władzę? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Dawid Myśliwiec, popularyzator nauki i twórca kanału Uwaga! Naukowy bełkot.

  Wojciech Męczyński jest fotografem podwodnym. Mężczyzna jest zafascynowany wielkimi morskimi ssakami i to właśnie im robi zdjęcia. Co jest takiego niezwykłego w tych zwierzętach? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.  

  Skąd takie zmiany? Na to pytanie odpowiedział przyrodnik i leśnik Marcin Kostrzyński.

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa co jakiś czas wysyła nam różnego rodzaju alerty. Ostatnio przekazało informacje o przypadkach wścieklizny w Warszawie i okolicach. Jak rozpoznać, że zwierzę jest chore? Jak chronić naszych pupili? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Marcinem Kostrzyńskim, przyrodnikiem i filmowcem.

  Błąkający się po lesie niedźwiadek został uratowany przez leśniczych. Maluch trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. W jakim jest stanie? Czy ma szansę wrócić do swojego naturalnego środowiska?

  Gosia Zdziechowska jest mamą zastępczą dzikich zwierząt. Zwiedziła cztery kontynenty, by im pomóc. Zrezygnowała z kariery i rodziny. Czy żałuje?

  Obserwacja przyrody może prowadzić do zaskakujących wniosków. Dzikie zwierzęta, mimo swoich nieprzejednanych instynktów, doceniają bliskość innych stworzeń i potrafią tworzyć z nimi szczególne więzi. Przyjaźń pomiędzy odmiennymi gatunkami od dawna stanowi przedmiot zainteresowania twórców filmowych i przyrodników. W Dzień Dobry TVN o tych zdumiewających korelacjach opowiedział oddany miłośnik flory i fauny, Marcin Kostrzyński.