Obraża się i zdarzyło jej się odgryźć palec. Jak wygląda opieka nad piranią Kasią?
Kasia ma czterdzieści lat i jest - najprawdopodobniej - najdłużej żyjącą na świecie piranią. Jak zwierzak trafił do Polski? Czym żywi się ta ryba? Zapytaliśmy o to jej obecnego opiekuna Ryszarda Szablińskiego oraz byłego dyrektora Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu Józefa Plucińskiego.
Łosie i jelenie rozpoczęły zrzucanie poroża. Czy możemy je zabrać na pamiątkę?
Jelenie i łosie w naturalny sposób pozbywają się swojego poroża. Tak zwane zrzuty można znaleźć w lasach na przełomie lutego i marca. Czy warto się za nimi rozglądać?
Zające występują na terenie całej Polski, a ich głównym wrogiem w środowisku naturalnym są lisy. Nie każdy jest świadomy tego, co jedzą zające, a okazuje się, że wiedza ta może być bardzo przydatna. Porzucone przez matkę zwierzęta nie są rzadkim widokiem i należy im pomóc. Warto więc wiedzieć, jak zrobić to poprawnie.
Co roku na przełomie stycznia i lutego w Puszczy Białowieskiej trwa liczenie żubrów. Jak mają się te potężne zwierzęta? Ich populacja rośnie czy maleje? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Marcin Kostrzyński, przyrodnik i filmowiec.
Jak oswoić rekina? "Jesteśmy w stanie obejrzeć mu płetwy"
Rekiny to drapieżniki i do tego uchodzą za wyjątkowo niebezpieczne zwierzęta. Jak wygląda opieka nad nimi? Co jedzą te zwierzęta? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym materiale.
Jak niedźwiedzie szykują się do snu zimowego? "To są cudowne, wrażliwe zwierzęta"
Z początkiem jesieni niedźwiedzie zaczynają przygotowywać się do gawrowania, czyli snu zimowego. Jak zmieniają się ich zwyczaje w tym szczególnym czasie?
Niebezpieczna sytuacja podczas grzybobrania. "Kątem oka widzę, że on idzie za mną"
Mogłoby się wydawać, że wybierając się do lasu na grzyby nic nam nie grozi. O tym, że to nie do końca prawda, przekonała się pani Ewa Tylka z Lutowisk.
Międzynarodowy Dzień Rekina Wielorybiego. Co to za zwierzę?
30 sierpnia obchodzone jest święto największej ryby, jaką można spotkać na planecie - rekina wielorybiego. Chociaż zalicza się go do rekinów, to jest on całkowicie niegroźny. Co wiadomo o tym gatunku?
Tchórz zwyczajny, pospolity i europejski – to wszystkie nazwy używane w odniesieniu do tego niedużego ssaka. Jest drapieżnikiem występującym na terenie całej Polski.
W łódzkim zoo urodziły się wydry orientalne. To gatunek zagrożony wyginięciem
Pracownicy łódzkiego zoo pochwalili się nowonarodzonymi mieszkańcami ogrodu. Szczęśliwymi rodzicami zostali 3-letnia Marlenka i 5-letni Vincent - wydry orientalne.
Wybierasz się do lasu? Uważaj. Spotkanie z tym zwierzęciem może być bardzo nieprzyjemne
Lato to doskonała pora, aby wybrać się do lasu. Jednak bliskie spotkanie z przyrodą nie zawsze jest przyjemne. Niekiedy można się natknąć na zwierzęta, która nie są zadowolone z naszej obecności.
Masz takie zwierzę w domu? Jeśli go nie zgłosisz do rejestru, możesz dostać milion zł kary
W Polsce zwierzę to pojawiło się około lat 90 ubiegłego wieku. Do Niemiec i Rosji zostało sprowadzone około 1930 roku z Ameryki Północnej. Chociaż wydaje się być miłym zwierzakiem, które chciałoby się trzymać w domu, to za jego posiadanie bez wypełnienia odpowiednich formalności można dostać milion złotych kary. Tym niepozornym zwierzęciem, którego nie wolno trzymać w domu bez zgody jest szop.
Z ukrytą kamerą wśród zwierząt. Jakimi rodzicami są wilki?
Obserwacja dzikich zwierząt to wspaniała rozrywka dla całej rodziny. Przyrodnik Marcin Kostrzyński opowiedział w programie Dzień Dobry TVN o tym, jak podglądać ciekawe gatunki w Polsce.
W warszawskim ZOO na świat przyszły jelonki sika. Co to za zwierzęta?
W warszawskim ZOO na świat przyszły aż trzy osobniki jelenia sika. To zwierzę, które nie występuje już w naturze. Na facebookowym fanpejdżu ZOO w Warszawie pogratulowano opiekunom z Kopytnego.
Czy żubry nadal są zagrożonym gatunkiem? "Nie ma ich tyle, ile się oficjalnie podaje"
Żubr to jeden z najstarszych gatunków zwierząt żyjących na ziemi. Agata Zjawińska z Dzień Dobry TVN odwiedziła "Dziką Zagrodę", czyli królestwo żubrów, gdzie opiekunowie dbają o odbudowę gatunku.
Jak pomagać dzikim zwierzętom, żeby im nie zaszkodzić? Wiele osób popełnia kardynalne błędy
Powoli stajemy się coraz bardziej wyczuleni na krzywdę zwierząt. Reagujemy lub wzywamy odpowiednie służby, gdy dzieje się coś niepokojącego. Niestety takie zachowania nie zawsze wychodzą zwierzakom na dobre.
Drozd śpiewak występuje w Europie, Azji i Afryce. Niewielki rozmiar tych ptaków nie zwiastuje ich donośnego głosu. Do Polski wracają wczesną wiosną, aby zbudować gniazdo i złożyć jaja. Co jeszcze warto wiedzieć o tym ptaku?
Wybudzone z zimowego snu niedźwiedzie mogą pojawiać się w pobliżu gospodarstw domowych. Przyrodnicy apelują o ostrożność
Niedźwiedzie w Tatrach zaczęły wybudzać się z zimowego snu. Głodne zwierzęta mogą rozpocząć wędrówki w poszukiwaniu pożywienia, a co za tym idzie zbliżyć się do terenów zamieszkiwanych przez ludzi.
Pierwsze w Polsce rosomaki urodziły się w chorzowskim zoo. "Trudno je spotkać w naturze"
Wielka radość nastała w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. Na świat przyszły pierwsze w Polsce rosomaki. Martyna Baran, opiekunka drapieżnych ssaków, opowiedziała w rozmowie z Robertem Stockingerem, jak mama-samica opiekuje się maluchami. Dlaczego samiec na razie nie zbliża się do swoich dzieci?
W lasach rodzą się młode dziki. "Locha idzie na człowieka nie dlatego, że jest agresywna"
Nadeszła wiosna, więc przyroda budzi się do życia. To też czas, kiedy rodzą się młode dziki, lisy czy borsuki. O niezwykłej leśnej porodówce i zwyczajach zwierząt opowiedział w Dzień Dobry TVN przyrodnik Marcin Kostrzyński.
Wzięła do domu rannego warchlaka. Zwierzę nie okazało wdzięczności
72-letnia mieszkanka warszawskiego Wawra została pogryziona przez młodego dzika. W sprawie szokuje jednak nie sam fakt ataku zwierzęcia a miejsce, w którym doszło do do zdarzenia.