Jeże to zwierzęta, które często kojarzą się z jesienią. Akcja "Jeż w wielkim mieście" to inicjatywa, w której wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej z Gdyni. Dlaczego ta pora roku jest wyjątkowa ważna dla tych zwierząt, opowiedziały nauczycielki: Alina Żuchowska-Leszczyńska i Agnieszka Papiewska.
Zające to wyjątkowe zwierzęta. Niestety ich populacja systematycznie spada. Dlaczego tak się dzieje? Co stanowi dla nich największe zagrożenie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Marcin Kostrzyński, przyrodnik.
Wizerunek wilków został dotkliwie skrzywdzony, a ich usposobienie wykrzywione przez ludzką kulturę, baśnie i inne formy fikcji. Dawid Popończyk, zwany Leśnym Kawalerem, opowiedział w Dzień Dobry TVN o zwyczajach tych pięknych zwierząt.
W lasach trwają właśnie rykowiska. Jak one wygląda? Co sprawia, że samica decyduje się na konkretnego partnera? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Dawid Popończyk, Leśny Kawaler, miłośnik natury .
Trwa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Mieszkańcy województwa mazowieckiego otrzymali alert RCB, w którym zostali poproszeni o zachowanie ostrożności. Lekarka weterynarii Monika Myziak opowiedziała w Dzień Dobry o tym, jak powinniśmy postąpić, gdy zetkniemy się z preparatem, jak i z chorym zwierzęciem.
W Jabłonowie, w Dzikiej Zagrodzie na świat przyszły małe rysie. Kocięta udało się zauważyć, dzięki specjalnej fotopułapce. Jaki będzie ich los na wolności? Czy rysica Diana poradzi sobie z odchowaniem maluchów?
Końcówka wakacji to doskonała okazja, aby wybrać do zoo. Ogrodem, który zasługuje na szczególną uwagę jest Zoo Borysew. Jakie zwierzęta ma pod opieką? Jakie atrakcje oferuje zwiedzającym? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.
Turyści spędzający tegoroczne wakacje w Tatrach niejednokrotnie mogą spotkać na swojej drodze przeróżne zwierzęta. TPN poinformował, że jednym ze szlaków pojawiła się m.in. rysica z młodymi. Nagrania i zdjęcia budzą w sieci ogromne zainteresowanie.
Do jednego z domów w miejscowości Steamboat Springs w Stanach Zjednoczonych wszedł niedźwiedź. Nietypowy włamywacz dostał się do budynku przez okno. Na miejsce wezwano odpowiednie służby.
Jerzy Gara opiekuje się jeżami. W 2007 roku po raz pierwszy uratował przed zimą małe jeże, które znalazł w swoim ogrodzie. Od tamtej pory ich los nie jest mu obojętny. Jak wygląda jego dzień? Jakie trudności mają zwierzaki, które do niego trafiają? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Kasia ma czterdzieści lat i jest - najprawdopodobniej - najdłużej żyjącą na świecie piranią. Jak zwierzak trafił do Polski? Czym żywi się ta ryba? Zapytaliśmy o to jej obecnego opiekuna Ryszarda Szablińskiego oraz byłego dyrektora Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu Józefa Plucińskiego.
Jelenie i łosie w naturalny sposób pozbywają się swojego poroża. Tak zwane zrzuty można znaleźć w lasach na przełomie lutego i marca. Czy warto się za nimi rozglądać?
Zające występują na terenie całej Polski, a ich głównym wrogiem w środowisku naturalnym są lisy. Nie każdy jest świadomy tego, co jedzą zające, a okazuje się, że wiedza ta może być bardzo przydatna. Porzucone przez matkę zwierzęta nie są rzadkim widokiem i należy im pomóc. Warto więc wiedzieć, jak zrobić to poprawnie.
Co roku na przełomie stycznia i lutego w Puszczy Białowieskiej trwa liczenie żubrów. Jak mają się te potężne zwierzęta? Ich populacja rośnie czy maleje? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Marcin Kostrzyński, przyrodnik i filmowiec.
Rekiny to drapieżniki i do tego uchodzą za wyjątkowo niebezpieczne zwierzęta. Jak wygląda opieka nad nimi? Co jedzą te zwierzęta? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym materiale.
Z początkiem jesieni niedźwiedzie zaczynają przygotowywać się do gawrowania, czyli snu zimowego. Jak zmieniają się ich zwyczaje w tym szczególnym czasie?
Mogłoby się wydawać, że wybierając się do lasu na grzyby nic nam nie grozi. O tym, że to nie do końca prawda, przekonała się pani Ewa Tylka z Lutowisk.
Tchórz zwyczajny, pospolity i europejski – to wszystkie nazwy używane w odniesieniu do tego niedużego ssaka. Jest drapieżnikiem występującym na terenie całej Polski.
Pracownicy łódzkiego zoo pochwalili się nowonarodzonymi mieszkańcami ogrodu. Szczęśliwymi rodzicami zostali 3-letnia Marlenka i 5-letni Vincent - wydry orientalne.
Lato to doskonała pora, aby wybrać się do lasu. Jednak bliskie spotkanie z przyrodą nie zawsze jest przyjemne. Niekiedy można się natknąć na zwierzęta, która nie są zadowolone z naszej obecności.
W Polsce zwierzę to pojawiło się około lat 90 ubiegłego wieku. Do Niemiec i Rosji zostało sprowadzone około 1930 roku z Ameryki Północnej. Chociaż wydaje się być miłym zwierzakiem, które chciałoby się trzymać w domu, to za jego posiadanie bez wypełnienia odpowiednich formalności można dostać milion złotych kary. Tym niepozornym zwierzęciem, którego nie wolno trzymać w domu bez zgody jest szop.