Zapraszamy do podróży w głąb tajemniczych lasów Ameryki Południowej, gdzie spotkamy niezwykłego mieszkańca o niezwykłym wyglądzie. To wyjątkowe stworzenie, które bardziej przypomina wydrę czy łasicę, a nie typowego przedstawiciela rodziny psowatych. Zaskakuje swoją niewielką wagą, która oscyluje między 5 a 7 kg, oraz wyglądem, który wydaje się być mieszanką jamnika i wydry. Przez lata uważany za gatunek wymarły, okazuje się być niezwykle żywotny. Poznajcie pakożera leśnego.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Niezwykłe zwierzę, które przypomina mieszankę wydry i jamnika - poznajcie pakożera
Pakożer, nazywany inaczej leśnym psem, to zwierzę zamieszkujące Amerykę Południową. Zaliczany jest do ssaków z rodziny psowatych i współcześnie należy do niego jeden gatunek - Speothos venaticus, czyli pakożer leśny. Pakożer leśny różni się od innych psowatych. Jego pokrój jest bardziej podobny do wydry czy łasicy. Dorosły osobnik osiąga 30 cm wysokości w kłębie i 55–75 cm długości. Jego ogon ma długość 12–15 cm, a masa ciała mieści się w przedziale od 5 do 7 kg.
Tułów tego zwierzęcia jest krępy i wydłużony, a kończyny są krótkie. Głowa pakożera jest stosunkowo mała, pysk krótki i szeroki, uszy zaś są niewielkie i zaokrąglone. Zwierzę ma 40 zębów, z których szczególnie interesujące są zmodyfikowane siekacze - ich korona jest dłuższa i ostrzejsza niż u innych psowatych. Silne szczęki doskonale służą do uśmiercania zdobyczy i oddzielania mięsa.
Pakożer leśny - co to za zwierzę?
Około 2,5 miliona lat temu, przodek tegoż zwierzęcia pojawił się na terenie Ameryki Południowej. Duński paleontolog Peter Wilhelm Lud, prowadząc w 1839 roku badania w jaskiniach Brazylii, na podstawie znalezionych skamieniałości i rysunków naskalnych, opisał gatunek małego drapieżnika. Jak sądził naukowiec, mogło to być zwierzę, z którego wywodzą się współczesne psy.
Według P.W. Luda opisane przez niego zwierzę wymarło w epoce plejstocenu, jednak okazało się, że się mylił. W rzeczywistości, współczesny gatunek powstał jako efekt specjacji filetycznej od jego praprzodka. Badania mitochondrialnego DNA wykazały, że linia ewolucyjna tego zwierzęcia, pakożera leśnego, rozdzieliła się wcześniej niż linie pozostałych gatunków.
Klasyfikacja pakożera leśnego nastręczała naukowcom problemów przez długi czas. Początkowo był on zaliczany do podrodziny Simocyoninae, jednak niektóre badania wskazały na jego pokrewieństwo z majkongiem krabożernym i wilczkiem krótkouchym. Obecnie jest zaliczany do plemienia Canini (plemienia ssaków drapieżnych należących do rodziny psowatych), jednak zaznacza się jego wyraźną odrębność genetyczną od pozostałych gatunków.
Gdzie można spotkać pakożery leśne?
Zwierzę to występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, od Panamy na północy, po południową Brazylię, Paragwaj i północną część Argentyny. Chociaż jego zasięg występowania jest duży, to nie jest pospolity, na liście IUCN znajduje się w kategorii "bliski zagrożenia wymarciem".
Pakożery leśne, jak ich nazwa wskazuje, znaleźć można w lesie. Zamieszkują nie tylko gęsto porośnięte drzewami obszary, ale również półleśne tereny trawiaste. Mieszkają głównie w bagiennej i podmokłej części lasów deszczowych, zwłaszcza w lasach zalewowych, galeriowych i selvas. Często można je spotkać także w wilgotnych lasach podrównikowych. Rzadziej spotykane są na sawannach, które są częściowo zalesionych i porośniętych drzewami oraz krzewami.
Tajemne życie pakożera leśnego
Chociaż spotkać je można w lasach, to najchętniej zamieszkują w pobliżu zbiorników wodnych. Są świetnymi pływakami dzięki błonie między palcami, a do tego doskonale nurkują i nierzadko polują właśnie w wodzie. Pakożery nie są samotnikami - żyją w stadach (od 10 do 12 osobników) i są aktywne w ciągu dnia. Na noc chowają się w norach, spróchniałych pniach lub skalnych szczelinach. Według naukowców najprawdopodobniej tworzą monogamiczne pary, a opiekę nad szczeniętami sprawują stadnie. Podobnie jak u wilków, u pakożerów rozmnaża się jedynie para alfa.
Polują najczęściej na duże gryzonie, jak ukochane przez wielu kapibary, czy na paki nizinne (gatunek dużego gryzonia z rodziny pakowatych), skąd ich nazwa - pakożery. W ich menu można też jednak znaleźć też płazy, ryby, a nawet jaszczurki. Zwierzęta te polują zarówno samodzielnie, jak i w grupie. Stadnie pakożery są w stanie upolować nawet młodego tapira. Dorosłe osobniki tapirów osiągają nawet do 150-400 kg. Jak zatem można zauważyć, w ich trybie życia, jest wiele cech wspólnych ze znanymi nam dobrze wilkami.
Zobacz także:
- Dziwne zwierzęta, o których na pewno nie miałeś pojęcia. Jedno z nich wygląda jak pokemon
- Nietypowe zwierzęta w domu. Właścicielka kaczora: "On by skończył po prostu w rosole, a tak jest szczęśliwy"
- Egzotyczne zwierzęta domowe – czy warto je hodować?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: National Geographic/Wikipedia
Źródło zdjęcia głównego: Picture by Tambako the Jaguar/Getty Images