Polka, która od ponad 30 lat mieszka w Chile, wzięła udział w tamtejszym "MasterChefie" i prędko zdobyła sympatię publiczności. O swojej miłości do gotowania opowiedziała Irminie Somers.
Reporterka Irmina Somers wraz z kamerami Dzień Dobry TVN sprawdziła, jak to możliwe, że w tak odległym zakątku świata mieszkają osoby o polskim pochodzeniu?
O swojej przygodzie opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Budynki jego projektu zapierają dech.
Skalisty przylądek Horn jest najdalej wysuniętym na południe punktem Ameryki Południowej. Należy do Chile i jest częścią archipelagu Ziemi Ognistej. To rzadki cel wycieczek i wypraw ze względu na klimat i niebezpieczne położenie. Z czego słynie przylądek Horn?
Wodospady Iguazú to największy kompleks wodospadów na świecie. Kaskady rozciągają się na ponad 2,5 km szerokości i spływają z wysokości nawet 80 m. Nazwa "Iguazú" pochodzi z języka guarani lub tupi i oznacza "wielką wodę". I rzeczywiście, słynna Niagara wygląda przy Iguazú dość skromnie.
Nizina Amazonki jest pokryta największym na świecie tropikalnym lasem deszczowym. Swoją nazwę zawdzięcza Amazonce, rzece, która nawadnia teren. W lasach otaczających Amazonkę rośnie ogromna ilość roślin i żyje wiele gatunków zwierząt. W niedostępnych częściach puszczy mieszkają dzikie plemiona. Mimo to z roku na rok powierzchnia lasów deszczowych się zmniejsza ze względu na rolnictwo, wypas bydła i pozyskiwanie drewna.
Ekwador to niewielkie państwo w Ameryce Południowej. Jego stolicą jest Quito. Ekwador warto zwiedzić z uwagi na znajdującą się w nim unikatową przyrodę, a także zabytki.
Tierra del Fuego to po hiszpańsku Ziemia Ognista. Nazwą tą określa się archipelag przy południowym wybrzeżu Ameryki Południowej.
Barranquilla to czwarte co do wielkości miasto w Kolumbii. Przyciąga turystów z całego świata zwłaszcza w okresie festiwalowym.
Paragwaj to jedno z najmniejszych państw w Ameryce Południowej. Nie posiada on dostępu do oceanu, przez co nie jest zbyt popularny wśród turystów. Paragwaj warto zobaczyć przede wszystkim z uwagi na dzieła natury.
Półwysep Jukatan leży w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim. Obejmuje trzy państwa: Meksyk, Belize i Gwatemalę. Jukatan najczęściej kojarzony jest z cenotami (oczkami wodnymi ulokowanymi w podziemnych jaskiniach), kraterem Chicxulub powstałym na skutek uderzenia komety lub planetoidy oraz z pozostałościami po bogatej kulturze Majów.
"Jest miejscem totalnie nieprzewidywalnym".
Kostaryka, kraj położony w Ameryce Środkowej, cieszy się rosnącą popularnością wśród turystów. Zawdzięcza to głównie pięknej przyrodzie, w tym rajskim plażom, a także pogodzie idealnej dla osób, które marzą o wygrzewaniu się na słońcu.
Asunción nie jest miastem zbyt obleganym przez turystów. Przyjeżdżają tu zazwyczaj osoby, które rzeczywiście chcą poznać nową kulturę i zobaczyć coś nowego. Paragwaj nie jest bogatym krajem, dlatego też większość zabytków i atrakcji różni się od tych, które można zwiedzić w Europie. Asunción jest jednak warte odwiedzenia. Co ciekawego można tam zobaczyć?
Salvador to niesamowicie urokliwe miasto życzliwie nastawione do turystów, którzy przyjeżdżają tu niemal z całego świata. Jakie atrakcje turystyczne czekają na nas w jednym z największych miast Brazylii?
Buenos Aires, stolica Argentyny, to jedno z największych miast Ameryki Południowej. Mieszka tu prawie 3 miliony ludzi, a ponadto co roku odwiedza je wielu turystów. Buenos Aires to nie tylko miasto turystyczne. Jest to jednocześnie centrum handlowe, finansowe i naukowe kraju.
Ushuaia uznawana jest za najbardziej wysunięte na południe miasto, nie tylko w Ameryce Południowej, ale także na świecie. Wchodzi w skład archipelagu Tierra del Fuego, czyli słynnej argentyńsko-chilijskiej Ziemi Ognistej. Miasto kusi turystów nie tylko swoim położeniem, lecz także malowniczymi widokami wierzchołków gór wznoszących się nad błękitem wody.
Chile w Ameryce Południowej to kraj, który oferuje turystom wiele atrakcji – piękne plaże, pustynie, tropikalne lasy i ciekawe zabytki. Jakie miejsca warto zobaczyć w Chile?
Kanion Colca w Peru uważany jest za najgłębszy na świecie. Pierwszymi ludźmi, którym udało się go przepłynąć byli członkowie krakowskiego klubu kajakowego. Polscy studenci dokonali tego ponad 40 lat temu. Ich wyczyn przeszedł do historii i trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Jak wspominają tę niezwykłą wyprawę? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Płaskowyż Altiplano rozciąga się na terenie Boliwii i Peru. Wyróżnia się charakterystycznym krajobrazem – w otoczeniu wysokich gór można podziwiać jeziora Titicaca i Poopó oraz rozległe solniska. Ogromne przestrzenie skąpo porośnięte półpustynną roślinnością przyciągają podróżników z całego świata doceniających wyjątkowe walory widokowe okolicy.
Cali zyskało popularność jako miasto z największą odnotowaną liczbą organizacji zajmujących się produkowaniem, przemycaniem oraz sprzedawaniem narkotyków w Kolumbii oraz w USA. Współcześnie kojarzone jest raczej z salsą. Turyści mogą zobaczyć jednak w Cali znacznie więcej niż świetnie wyszkolonych tancerzy. Jakie ciekawe miejsca można zwiedzić i co koniecznie trzeba zobaczyć? Poznaj atrakcje, które najchętniej wybierają obcokrajowcy.
Hodowla alpak przynosi zyski nie tylko w postaci możliwości prowadzenia terapii, ale również wysokiej jakości wełny. Może ona konkurować z tak luksusowymi tkaninami jak kaszmir i angora. O tym, dlaczego ten materiał jest coraz częściej wykorzystywany w branży odzieżowej, opowiedziała w Dzień Dobry TVN hodowczyni alpak, Kornelia Westergaard.
Przewodnik Juan Carlos Daza zabrał nas w podróż po Sucre - konstytucyjnej stolicy Boliwii. Mogliśmy tam zobaczyć m.in. kopię wieży Eiffla i łuku triumfalnego z Paryża. Co jeszcze pokazał nam Boliwijczyk?
Salar de Uyuni to największa atrakcja turystyczna w Boliwii. Najwyższe i największe solnisko na świecie przyciąga turystów z całego świata. Co o nim wiemy?
Yeanet Villegas Oblitas mieszka w La Paz w Boliwii. Przez lata pracowała w lokalnych mediach, a obecnie jest doradczynią prezydenta miasta. Angażuje się w akcje przeciwko przemocy kobiet. Poznajcie historię jednej z najbardziej rozpoznawalnych Cholitas, czyli rdzennej mieszkanki Boliwii.
Wiele osób uważa Kolumbię za niebezpieczne miejsce, okazuje się jednak, że to mylne wrażenie. Ola Andrzejewska udowadnia, że można tam znaleźć swoje miejsce na ziemi. Choć wyjechała z Polski już kilka lat temu, nie zamierza wracać. Dlaczego pokochała Amerykę Południową?
Michał Szczęśniak zwiedził sporą część świata, nie mając przy tym planu podróży i często bez przysłowiowego grosza przy duszy. Jak wspomina swoją trzyletnią podróż po Ameryce Południowej?
Koronawirus rozprzestrzeniając się po świecie, nie ominął Ameryki Południowej. Według WHO kontynent ten stał się nowym ogniskiem pandemii. Niestety zaraza pokrzyżowała plany Polek, które wybrały się w tamte strony w podróż życia. Gdzie utknęły? Co się dzieje w miejscach, w których obecnie przebywają?
Brak dostępu do opieki medycznej, głód i dezinformacja. Według Światowej Organizacji Zdrowia to Ameryka Południowa jest teraz epicentrum pandemii koronawirusa. O dramatycznej sytuacji w Ekwadorze i Meksyku, opowiedziały nam mieszkające tam Polki: Monika Silva Veras i Honorata Zapaśnik.