Barranquilla to miasto znajdujące się na północnym-zachodzie w Kolumbii. Jest stolicą departamentu Atlántico, ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym. Swoją popularność i zainteresowanie wśród Kolumbijczyków, Barranquilla zyskała dzięki wybudowaniu pierwszego w całej Ameryce Południowej międzynarodowego lotniska. Obcokrajowcy mogą kojarzyć Barranquillę z przepyszną kawą, która uprawiana jest właśnie na terenach tego miasta.
Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy
Barranquilla – co warto zobaczyć w mieście?
Wielu mieszkańcom Kolumbii miasto kojarzy się przede wszystkim z corocznie organizowanym festiwalem, którego charakter bardzo zbliżony jest do karnawału w Rio. Jednak to tylko jedna z nielicznych atrakcji, w których można wziąć udział po przyjeździe do miasta. Sprawdź, co warto zobaczyć w kolumbijskim mieście i spraw, aby Twoja podróż stała się niezapomnianą przygodą.
La Catedral de María Reina de Barranquilla
To jedna z największych i najpopularniejszych w mieście świątyń rzymskokatolickich. Uwagę turystów przyciąga niesamowita, oryginalna architektura. Budynek powstał w 1955 roku, ma specyficzny kształt, według niektórych przypominający dzwon. La Catedral de María Reina de Barranquilla została wybudowana w stylu modernistycznym przez włoskiego architekta Angelo Mazzoni Grande.
Świątynia wygląda wyjątkowo również wewnątrz – jest bogato zdobiona, a na ścianach znajdują się przepiękne rzeźby i obrazy o charakterze religijnym. To właśnie w środku widać, jak ogromna przestrzeń została przeznaczona na jej budowę. Podczas uroczystości religijnych w głównym pomieszczeniu zmieszczą się nawet 4 tysiące osób.
Karaibski Park Kultury
W centrum Barranquilli znajduje się Karaibski Park Kultury. Na jego terenie mieszczą się: muzeum historyczne, galeria sztuki, biblioteka, teatr, sale konferencyjne oraz kilka placów zabaw, na których od samego rana do późnego wieczora bawią się dzieci. W wyznaczonych do tego strefach Kolumbijczycy chętnie organizują pikniki rodzinne. W parku znajduje się wiele gatunków roślin typowych wyłącznie dla Kolumbii i krajów Ameryki Południowej.
Stadion Metropolitano Roberto Meléndez
Wybudowany w 1986 roku stadion jest głównym obiektem sportowym w całej Kolumbii. Jego gospodarzem jest klub Atlético Junior. Na stadionie odbywają się nie tylko rozgrywki piłki nożnej, ale również ważne wydarzenia kulturalne i koncerty.
Muzeum Julio Flóresa
Znajdujące się na obrzeżach miasta muzeum powstało w 1974 roku, a poświęcone jest życiu i twórczości kolumbijskiego poety Julio Floresa. Muzeum było kiedyś jego domem, dlatego do dziś można znaleźć w nim oryginalne zapisy jego wierszy i notatki. W miarę możliwości poszczególne pomieszczenia pozostały w stanie nienaruszonym, dzięki czemu można zobaczyć w nich należące do poety meble oraz rzeczy osobiste. Inne sale muzealne zostały przeznaczone na wystawę dzieł innych artystów latynoamerykańskich, pochodzących głównie z Kolumbii, Meksyku i Kuby. Można znaleźć tam obrazy i rzeźby z różnych okresów historycznych.
Karnawał w Barranquilla – co sprawia, że warto wziąć w nim udział?
Jednym z najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców wydarzeń w Barranquilla jest festiwal El Joselito, nazywany również El Carnaval de Barranquilla. Jest to wydarzenie ruchome, co roku organizowane na 4 dni przed Środą Popielcową. W festiwalu chętnie uczestniczą nie tylko Kolumbijczycy, ale również przyjezdni turyści z innych krajów. Nic w tym zresztą dziwnego, ponieważ El Joselito od wielu lat uznawany jest za jeden z najlepszych karnawałów. W 2003 roku El Carnaval de Barranquilla został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Corocznie organizowany festiwal jest nie tylko świetnym sposobem na zrelaksowanie się i rozrywkę, ale również daje wyjątkową możliwość poznania kolumbijskiej kultury. Podczas karnawału turyści mogą zobaczyć tradycyjne przebrania oraz podziwiać słynne latynoamerykańskie style taneczne. W Barranquilli festiwal organizowany jest od 1888 roku, a dzięki ogromnej popularności i zainteresowaniu porównuje się go do słynnego karnawału w Rio. Na czas trwania El Joselito większość Kolumbijczyków ma wolne od pracy, by przez cztery dni mogli cały czas świętować.
Zobacz także:
- Kilimandżaro – jak przygotować się do zdobycia najwyższego szczytu Afryki?
- Gangkhar Puensum, czyli góra, której nikt nie zdobył. Dlaczego?
- Park Narodowy Paklenica i jego atrakcje – co warto zobaczyć na terenie chorwackiej Paklenicy?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Jose Santiago/EyeEm/