Kolumbia

  Kolumbia

  To niezwykłe kolumbijskie miasto położone jest u podnóża czynnego wulkanu Galeras. Pasto ma jednak do zaoferowania wiele innych atrakcji turystycznych. Co warto zobaczyć w Pasto?

  Bogota to stolica Kolumbii i zarazem największe miasto w całych Andach. Mimo że o bezpieczeństwie w Bogocie (a raczej jego braku) krążą legendy, od dłuższego czasu stolica Kolumbii stara się walczyć z tą łatką. Obecnie wiadomo już, że miasto jest na tyle spokojne, iż odwiedza je tysiące turystów z całego świata. A dzieje się tak nie bez powodu.

  Cali zyskało popularność jako miasto z największą odnotowaną liczbą organizacji zajmujących się produkowaniem, przemycaniem oraz sprzedawaniem narkotyków w Kolumbii oraz w USA. Współcześnie kojarzone jest raczej z salsą. Turyści mogą zobaczyć jednak w Cali znacznie więcej niż świetnie wyszkolonych tancerzy. Jakie ciekawe miejsca można zwiedzić i co koniecznie trzeba zobaczyć? Poznaj atrakcje, które najchętniej wybierają obcokrajowcy.

  Kawa, najpiękniejsze owoce świata i gorące rytmy - łączy je kraj pochodzenia: Kolumbia. Stamtąd właśnie pochodzi Andreas Nieva, z którym spotkał się Mikołaj Rey. Razem przygotowali tradycyjną kolumbijską tortillę. Co znalazło się w środku? I jak po hiszpańsku mówi się "cebula"?

  Ciężarne 13-latki czy 26-letnie babcie nikogo w kolumbijskich slumsach nie dziwią. W najbiedniejszych warstwach społeczeństwa przemoc wobec kobiet przybiera szczególnie jaskrawe formy: gwałty, wykorzystywanie seksualne czy handel usługami seksualnymi nieletnich to codzienność. Dominika Kulczyk wybrała się tam z ekipą Efektu Domina. O sytuacji kobiet w Kolumbii rozmawialiśmy z kulturoznawcą - Martą Wójtowicz- Wcisło. Efekt Domina zaraz po Dzień Dobry TVN.

  Syn Pablo Escobara, Juan Pablo przez lata ukrywał się i żył pod zmienioną tożsamością. Przyjechał do Polski, aby promować swoją książkę, w której opisuje ojca. Spotkała się z nim prowadząca Dzień Dobry TVN Kinga Rusin. Czy bycie synem kolumbijskiego barona narkotykowego to błogosławieństwo czy przekleństwo? Czy rozmawiał z ojcem o jego przestępczej działalności? Jak ocenia, to co robił Pablo Escobar? Czy rodzina odziedziczyła fortunę Pablo Escobara? Boi się o swoje życie?

  Kolumbia słynie z wybornej kawy, pięknych krajobrazów, produkcji kokainy i jednych z najcięższych więzień na świecie. W żeńskim więzieniu w Bogocie - El Buen Pastor osadzonych jest ok. dwa tysiące kobiet. Odwiedziła je prowadząca program Kobieta na krańcu świata Martyna Wojciechowska. W Dzień Dobry TVN opowiedziała nam o swoich wrażeniach z pobytu w kolumbijskim więzieniu. Czy coś ją tam zaskoczyło?

  "Grzechy mojego ojca" to dokument o synu kolumbijskiego barona narkotykowego Pablo Escobara - Juanie, który próbował odkupić winy swojego ojca. Czy Pablo Escobar jest znany nowemu pokoleniu Kolumbijczyków? Jak syn Escobara zareagował na pomysł nakręcenia tego filmu? Czy nazwisko ojca jest dla syna dużym obciążeniem? Jak reżyser dokumentu Nicolas Entel przekonał do udziału w projekcie dzieci ofiar Escobara? Co się stało z majątkiem bossa narkotykowego? Z Entelem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy Alicję i jej kolumbijskiego męża - Mario. Poznali się na studiach w Niemczech i są ze sobą od 5 lat. Jakie wrażenie zrobiła na Alicji Kolumbia, i co myśli Mario o Polkach, dowiedziała się reporterka Dzień Dobry TVN Ofelia Grzelińska.

  Wesele to karnawał, mężczyźni są wulgarni, ale i bardziej romantyczni niż Polacy, a taniec wiele mówi o seksie. Jak wygląda miłość w roztańczonej Kolumbii, gdzie nawet idąc po bułki do sklepu kobieta musi się umalować? Zobaczcie, co powiedzieli nam Adriana i Radek. Zpraszamy na kolejny odcinek cyklu Ofelii Grzelińskiej "Miłość dookoła świata".

  Kolumbijki w czasie ciąży mogą jeść prawie wszystko, ale bardzo się pilnują, by nie przytyć więcej niż 14 kg. Dlaczego unikają bananów i marchwi? Kolumbijską mamę, bohaterkę reportażu Ofelii Grzelińskiej, dziwi, że dzieciom w Polsce podaje się herbatę. W jej rodzinnym kraju małe dzieci piją kawę, a od najmłodszych lat skrapia się je wodą kolońską! Dlaczego?

  Podróżnicy Maciej Tarasin i Tomasz Jędrys spływali w dół rzeki Yari w dorzeczu Amazonki w Kolumbii, gdy nagle silny prąd wyrzucił ich łódź na brzeg. Uratowali się, bo jednemu z nich udało się skontaktować przez telefon satelitarny ze znajomą w Niemczech. To ona zawiadomiła kolumbijskich żołnierzy i ekipę ratunkową, którzy dotarły do podróżników. Czy żorscy podróżnicy planują już kolejną wyprawę?