40 lat temu Polacy zdobyli najgłębszy kanion na świecie. "Wiedzieliśmy, że porywamy się na rzecz, która wyniesie nas na szczyt lub skończy się tragicznie"

Kanion Colca w Peru uważany jest za najgłębszy na świecie. Pierwszymi ludźmi, którym udało się go przepłynąć byli członkowie krakowskiego klubu kajakowego. Polscy studenci dokonali tego ponad 40 lat temu. Ich wyczyn przeszedł do historii i trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Jak wspominają tę niezwykłą wyprawę? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Kanion Colca. Jak Polacy przepłynęli najgłębszy kanion świata?

Ponad 40 lat temu sześciu studentów z klubu kajakowego AGH Bystrze zdecydowało się na ekspedycję, która na tamte czasy wydawała się nierealna. Jako pierwsi na świecie postanowili przepłynąć Kanion Colca w Peru. - Wiedzieliśmy, że porywamy się na rzecz, która wyniesie nas na szczyt lub skończy się tragicznie, ale o tym się nie mówiło - powiedział Andrzej Piętowski, uczestnik wyprawy.
Polacy zeszli do kanionu z jednym pontonem i dwoma kajakami. Te ostanie podróżnicy wykonali własnoręcznie. - Sprzęt, który obecnie zabiera się na takie wyprawy, jest praktycznie niezniszczalny. Nasze kajaki zostały wykonane z włókna szklanego i po zderzeniu ze skałą rozwalały się - zdradził Piotr Chmieliński, uczestnik wyprawy.
Kanion Colca to szczelina w ziemi. Aby się z niego wydostać, trzeba płynąć cały czas w dół. - Byliśmy przekonani, że wyprawa zajmie nam 5-7 dni. Na tyle mieliśmy przygotowaną żywność. Tymczasem po 11 dniach byliśmy dopiero w połowie kanionu - powiedział pan Piotr.
Kłopoty sprawiały także ogromne zawaliska skalne. - Nie można było przez nie przepłynąć i musieliśmy cały sprzęt przenosić. Zdarzały się dni, że zamiast 10 kilometrów robiliśmy jedynie pół kilometra - dodał pan Piotr.

Wyprawa kajakowa wszech czasów

Mimo trudności, 12 czerwca 1981 roku, po blisko czterotygodniowej przeprawie, polscy kajakarze wypłynęli z kanionu. Ich niebywały wyczyn trafił do Księgi Rekordów Guinnessa, a wyprawa znalazła się w zestawieniu dziesięciu spływów kajakowych wszech czasów.
- Gdybyśmy mieli pieniądze, wynajęli awionetkę i przelecieli nad kanionem, pewnie pozostałby niezdobyty - mówił ze śmiechem pan Andrzej.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: M. Zieliński, I. Sanetra, Ł. Zagórski
Pozostałe wiadomości