podróż

  podróż

  Niemal wszystkie kraje luzują obostrzenia covidowe. W wielu miejscach nie ma już obowiązku noszenia maseczek. Już wkrótce zaczną się wakacje. Gdzie można wjechać bez paszportu covidowego? Gdzie można wjechać bez testów? Sprawdzamy aktualne obostrzenia w najpopularniejszych destynacjach podróżniczych.

  Planujesz podróż z psem i chcesz przygotować się do niej w sposób kompleksowy, aby Twój samochód nie ucierpiał? A może regularnie wyjeżdżasz ze swoim pupilem i potrzebujesz praktycznej i wygodnej maty na tylną kanapę auta? Podpowiadamy, w jaki sposób wybrać matę do samochodu dla psa, abyście zarówno Ty, jak i Twój czworonóg cieszyli się spokojną podróżą.

  Bhutan jest jednym z biedniejszych państw świata, a jednocześnie państw niezwykle magiczny. Królestwo Bhutanu zaprasza turystów swym wdziękiem buddyjskiej estetyki i spokoju. Ciekawostką Bhutanu jest fakt, że zamiast PKB oblicza się tutaj poziom szczęścia brutto, a mieszkańcy Bhutanu podobno należą do najszczęśliwszych na świecie.

  Miasto Korcula jest przez turystów nazywane małym Dubrownikiem. Zbudowane z białego kamienia i otoczone murami oraz basztami z XIV wieku co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. Nie tylko ze względu na architekturę, ale również na niesamowicie piękne widoki.

  Montevideo (Urugwaj) jest najbardziej wysuniętą na południe ze wszystkich stolic kontynentu Ameryki Łacińskiej. Znajdują się tutaj zabytkowe kościoły, muzea, ale przede wszystkim codzienne, spokojne atrakcje miasta w postaci pokazów tango, kawiarni i transmisji meczów futbolowych.

  Miasto Kunming jest położone w południowo-zachodnich Chinach. Jako stolica prowincji Junnan jest tyglem różnorodnych nacji i centrum gospodarczym, politycznym i kulturalnym. Nie jest popularnym celem wycieczek, a niesłusznie. Można tam znaleźć wiele atrakcji, niezapomnianych widoków oraz... wiecznie wiosenną pogodę.

  Jak zorganizować wyprawę, aby maluchy dobrze się bawiły, a rodzice mieli chwilę dla siebie i mogli doładować baterie? Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne.

  W związku z nadchodzącymi świętami wielkanocnymi zapowiedziano wzmożone kontrole na drogach. Ruch nadzorować będą policjanci z laserowymi miernikami prędkości z rejestracją obraz oraz pojazdy wyposażone w wideorejestratory. Zapowiedziano, że w niektórych miejscach policja będzie kierować ruchem. 

    Sri Lanka to niewielka wyspa na Ocenie Indyjskim, która leży niecałe 50 km od wybrzeży Indii. Ze względu na swój kształt, nazywana jest także łzą. Od pierwszych chwil ten kraj urzeka ciągnącymi się bez końca plażami, ale także jedzeniem i niesamowitą przyrodą. O tym więcej opowiedział nam Michał Cessanis.

  Retimno nie dzieli się część starą i nową. Tutaj wszystko jest stare, klimatyczne i ma swój niepowtarzalny urok. W renesansowych kamienicach mieszkają ludzie, a nad wąskimi uliczkami suszy się pranie. Spacer ulicami tego miasta przenosi nas do zupełnie innego świata – zapomnianego, zagubionego gdzieś w czasie pomiędzy Bizancjum, podbojami weneckimi i arabskimi.

  To średniej wielkości miasto zamieszkuje około ćwierć miliona osób. Położone jest w zachodnich Niemczech, w landzie Nadrenia Północna-Westfalia. To siedziba siedmiokrotnego mistrza Niemiec – klubu piłkarskiego FC Schalke 04. Jest też bardzo dobrze skomunikowane z resztą kraju – w pobliżu Gelsenkirchen przebiegają aż 4 autostrady. W mieście znajdują się również stacje kolejowe.

  Wyspy Owcze położone są na Morzu Norweskim, w połowie drogi morskiej między Wielką Brytanią a Islandią i Norwegią a Islandią. Tereny te państwowo należą do Danii, jednak mają swój własny parlament i rząd. Ten pochmurny, ale piękny zakątek Europy, przypomina krainę Hobbitów z powieści Tolkiena.

  Zamki na Szlaku Orlich Gniazd to średniowieczne budowle malowniczo usytuowane na wapiennych wzniesieniach. Trasa prowadzi z Krakowa do Częstochowy. Można ją pokonać pieszo, konno lub rowerem. Jakie zamki są na Szlaku Orlich Gniazd? Które atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej warto zobaczyć?