Nizina Amazonki. Przyroda, rolnictwo, ciekawostki

Nizina Amazonki
Nizina Amazonki. Przyroda, rolnictwo, ciekawostki
Źródło: LeoFFreitas/Getty Images

Nizina Amazonki jest pokryta największym na świecie tropikalnym lasem deszczowym. Swoją nazwę zawdzięcza Amazonce, rzece, która nawadnia teren. W lasach otaczających Amazonkę rośnie ogromna ilość roślin i żyje wiele gatunków zwierząt. W niedostępnych częściach puszczy mieszkają dzikie plemiona. Mimo to z roku na rok powierzchnia lasów deszczowych się zmniejsza ze względu na rolnictwo, wypas bydła i pozyskiwanie drewna.

Nizina Amazonki obejmuje część dorzecza Amazonki. Niezwykle bujna amazońska dżungla stanowi niemal połowę lasów deszczowych na świecie.

Zobacz wideo: Podróże samolotem i nie tylko

Podróże samolotem i nie tylko 

Podróże samolotem i nie tylko

Źródło: Dzień Dobry TVN
Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samoloty
Czego nie wiesz o lataniu?
Czego nie wiesz o lataniu?
Spełniamy podniebne marzenie
Spełniamy podniebne marzenie
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata

Nizina Amazonki a dorzecze Amazonki

Nizina Amazonki to obszar w Ameryce Południowej położony w dorzeczu Amazonki. Od zachodu sąsiaduje z Andami, od północy z Wyżyną Gujańską i Niziną Orinoko, a na południu z Wyżyną Brazylijską. Zajmuje 3,5 mln km2, co czyni ją największą niziną na świecie. Całe dorzecze Amazonki jest od niej dwukrotnie większe (zajmuje ok. 7 mln km2). Amazonią nazywa się ekoregion pokrywający dorzecze Amazonki. Lasy porastają większość jej powierzchni. Stanowią ponad połowę deszczowych lasów tropikalnych na świecie.

Amazonka, największa rzeka świata

Amazonka jest największą rzeką na świecie, biorąc pod uwagę jej średni przepływ. Ma także największe dorzecze. To sprawia, że wokół niej rosną lasy tropikalne zajmujące największą powierzchnię na świecie. Nie do końca wiadomo, jak długa jest Amazonka, ze względu na to, że trudno ustalić, gdzie jest jej rzeka źródłowa i źródło. Ze względu na deszcze zenitalne, Amazonka wylewa dwa razy w ciągu roku. Wskutek nizinnego ukształtowania terenu pod wodą może się wtedy znaleźć teren odległy o nawet 70 km od koryta rzeki.

Zobacz wideo: Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?

Patrycja Jaskot
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Na jakie kierunki turystyczne warto postawić w 2022 roku i jak zaplanować bezpieczną podróż?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nizina Amazonki – rolnictwo

Na Nizinie Amazonki występują niezbyt urodzajne, czerwone gleby laterytow. Mają kwaśny odczyn. Rolnictwo może się rozwijać na obrzeżach krainy, pod warunkiem, że gleby będą regularnie i odpowiednio nawożone. Na tych terenach jest uprawiana m.in. soja czy palmy. Po kilku latach uprawy, gleby Amazonii jałowieją. Wycinane są więc kolejne połacie lasu.

Wycinka lasów deszczowych Niziny Amazonki

Od lat 70. XX w. lasy deszczowe są wycinane pod pastwiska ze względu na rosnący przemysł związany z eksportem wołowiny i skór. 80% wycinek jest przeprowadzanych właśnie w tym celu. Lasy amazońskie są wycinane również w celu pozyskania drewna. Wycinkę i zaburzanie ekosystemu Puszczy Amazońskiej ułatwiają coraz liczniejsze drogi. Ułatwiają one dostęp do większych obszarów lasu.

Do kogo należą lasy Niziny Amazonki?

Równikowe lasy amazońskie leżą na terenie 9 krajów:

  • Brazylii,
  • Peru,
  • Kolumbii,
  • Wenezueli,
  • Ekwadoru,
  • Boliwii,
  • Gujany,
  • Surinamu,
  • Gujany Francuskiej.

Nizina Amazonki – klimat

Klimat na Nizinie Amazonki to wilgotny klimat równikowy. Oznacza to, że temperatury są przez cały rok wysokie, a opady obfite. Opady na Nizinie Amazonki wynoszą rocznie średnio ok. 4000 m

Nizina Amazonki – ciekawostki

Ponad 65% pyłu nawożącego amazońską puszczę pochodzi z Sahary. Rocznie nawet 50 mln ton piasku pokonuje z wiatrem Ocean Atlantycki i trafia do Amazonii. Aby to zmierzyć NASA, użyło satelity "Calipso" Wiele terenów na Nizinie Amazonki nadal jest całkowicie niedostępnych dla człowieka. Amazonka zawdzięcza swą nazwę plemionom. Konkwistadorzy nazywali ich Amazonkami, prawdopodobnie dlatego, że do walki stawali i mężczyźni, i kobiety. Europejczyków mógł też zmylić ubiór wojowników, noszących przepaski biodrowe w formie "spódniczek". W dżungli Niziny Amazonki mieszka 50 plemion odizolowanych od cywilizacji. Amazonka dostarcza takich ilości słodkiej wody do Oceanu Atlantyckiego, że oceaniczna woda jest słodka jeszcze w odległości 200 km od jej ujścia. Istnieją uzasadnione podejrzenia, że lasy amazońskie zamieszkiwał lud prekolumbijskiej cywilizacji. Głębokość Amazonki może sięgać nawet do 100 m.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości