Masło cupuacu jest pozyskiwane z owoców dziko rosnącego kakaowca w rejonach Amazonii.
Amazonka to zdecydowanie najdłuższa rzeka Ameryki Południowej, która ma największe na świecie dorzecze.
Wyżyna Gujańska zajmuje obszar około 1,2 mln kilometrów kwadratowych i rozciąga się pomiędzy Niziną Amazonki a Niziną Orinoko w północnej części Ameryki Południowej. Jest poprzecinana licznymi rzekami, a progi na nich tworzą ogromne wodospady, w tym najwyższy wodospad na ziemi.
Nizina Amazonki jest pokryta największym na świecie tropikalnym lasem deszczowym. Swoją nazwę zawdzięcza Amazonce, rzece, która nawadnia teren. W lasach otaczających Amazonkę rośnie ogromna ilość roślin i żyje wiele gatunków zwierząt. W niedostępnych częściach puszczy mieszkają dzikie plemiona. Mimo to z roku na rok powierzchnia lasów deszczowych się zmniejsza ze względu na rolnictwo, wypas bydła i pozyskiwanie drewna.
Ewa Grabiec-Raczak usłyszała diagnozę: rak piersi kiedy była młodą kobietą z małymi dziećmi. Badała się regularnie, biopsja nie wykazała, że jest to nowotwór złośliwy. Kiedy zgłosiła się na wycięcie niewielkiej zmiany dopiero na stole operacyjnym okazało się, że sprawa jest znacznie poważniejsza. Wtedy świat zwolnił. W rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Darią Pacańską wspomina te traumatyczne wydarzenia.
Oto historia braterskiej miłości, która pomogła przetrwać ciężkie chwile, nie tylko w podróży. Tę podróż odbyli: Hubert Kisiński i Dawid Andres, których gościliśmy w Dzień Dobry Wakacje. Zobaczcie materiały z tej podróży.
Polski podróżnik Marcin Gienieczko odbył najdłuższą podróż canoe po wodach Amazonki. Dzięki temu wynikowi trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. O swojej przygodzie i przygotowaniach do bicia rekordu powiedziała w Dzień Dobry TVN. Zobaczcie, co było dla niego najtrudniejsze i jaką podróż planuje.