Choć nazwa jest daleka od polskiego języka, nie jest wcale trudna do wymówienia. Masło cupuacu należy odczytywać jako masło kupasu.
Masło cupuacu - czym jest?
Owoce kakaowca są bardzo duże i mogą ważyć do kilku kilogramów. Są słodkie i zdrowe- zawierają flawonoidy, roślinne antyoksydanty. W Polsce nie można kupić świeżego owocu, dlatego popularną formą kosmetyczną stało się nierafinowane masło tłoczone na zimno. To kosmetyk w 100% naturalny, idealny na suchości i podrażnienia. Posiada słodko-orzechowy zapach, beżowy kolor i twardą konsystencję. Poleca się je rozpuścić w kąpieli wodnej by ułatwić stosowanie. Należy przechowywać w lodówce.
Masło cupuacu - właściwości
Ten kosmetyk działa przeciwzapalnie, łagodząco, pielęgnacyjnie i przeciwstarzeniowo. Nie zawiera żadnych alergenów i nie uczula. Chroni skórę przed działaniem wolnym rodników. Jest również naturalnym filtrem słonecznym. Masło cupuacu bogate jest w przeciwutleniacze i tłuszcze. To naturalny emolient, zapobiega utracie wody ze skóry.
Zdrowie
W składzie masła cupuacu są:
- Witamina C - chroni przed słońcem, działa przeciwstarzeniowo, zmniejsza przebarwienia,
- Witamina A - złuszcza, zwiększa produkcję kwasu hialuronowego, reguluje wydzielanie się sebum i przyspiesza produkcję kolagenu.
- Fitosterole - wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Przyspieszają gojenie się ran,
- Kwas oleinowy - wygładza i nawilża,
- Kwas linolowy - zmniejsza przebarwienia i wspomaga regenerację naskórka,
- Kwas palmitynowy - zmiękcza skórę,
- Kwas stearynowy - stabilizuje i nawilża.
Masło cupuacu - jak stosować w domu?
Masło należy podgrzać i zmieszać z innym olejkiem roślinnym (np. jojoba, z pestek malin, kokosowym, migdałowym). Smarować ciało na noc lub na dzień. Można stosować również na włosy: nałożyć grubą warstwę na suche końcówki. By samodzielnie wykonać balsam do ciała z wykorzystaniem masła cupuacu: w proporcjach 2:1 wymieszać z masłem shea, dodać dowolny olejek roślinny oraz olejek arganowy. Konsystencja powinna być na tyle miękka, by kosmetyk dobrze rozprowadzał się na skórze. Oprócz tego, można ten produkt dowolnie dodawać do pomadek, masek do włosów, odżywek, balsamów czy jako dodatkowy składnik pielęgnacyjny.
Przepis na peeling:
- pół szklanki cukru;
- masło cupuacu wedle uznania;
- olejek roślinny.
Czym są składniki aktywne?
Substancje aktywne to składniki, które wykazują efekt terapeutyczny. Odpowiadają za poprawę stanu skóry i działanie produktu. Dzięki nim możemy określić konkretne działanie danego kosmetyku i przewidzieć efekty stosowania. Przykładowo, kremy z witaminą E działają przeciwstarzeniowo i regeneracyjnie, nadadzą się do skóry suchej i wrażliwej.
Oprócz składników aktywnych, najbardziej pożądanych w składzie produktu, znajdują się substancje bazowe, pomocnicze, konsystencjotwórcze, konserwanty, zapachowe i promotory przenikania. Wszystkie te cechy określają kosmetyk. Naturalne produkty mają bardzo ograniczone składy i choć data ważności i przyjemność używania bez wszelkich udogodnień może być mniejsza, to takie kosmetyki są najzdrowsze dla naszej skóry.
Zobacz także:
- Święto Edukacji Narodowej, czyli Dzień Nauczyciela w Polsce, a Światowy Dzień Nauczyciela. Kiedy przypadają?
- Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2022 roku? Będziemy spać dłużej czy krócej?
- Nietypowe zastosowanie wody utlenionej. Nie tylko do dezynfekcji ran
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Joa_Souza/GettyImages