Newsy

Święto Edukacji Narodowej, czyli Dzień Nauczyciela w Polsce, a Światowy Dzień Nauczyciela. Kiedy przypadają?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Nauczycielka uczy dzieci w klasie

Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie zwany Dniem Nauczyciela, wypada tradycyjnie ponad miesiąc po rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Kiedy powstało to święto i co dokładnie oznacza?

Kiedy wypada Dzień Nauczyciela w 2022 roku?

Dzień Nauczyciela, a właściwie Dzień Edukacji Narodowej, wypada co roku 14 października. W 2022 roku będzie to piątek.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Dzień Nauczyciela - historia i geneza święta w Polsce

Dzień Nauczyciela to nie tylko święto osób, które na co dzień zajmują się przekazywaniem wiedzy dzieciom i młodzieży. Ten dzień ma także upamiętnić rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej założonej przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powołana 14 października 1773 r. instytucja była pierwszą w Polsce, jak i w całej Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej.

Święto zostało ustanowione w kwietniu 1972 r., a od 1982 r. obchodzone jest pod nazwą Dnia Edukacji Narodowej. Wprowadzono wówczas przepis, zgodnie z którym jest to święto wszystkich pracowników oświaty.

Obchody Dnia Nauczyciela w Polsce

Dzień Nauczyciela tudzież Edukacji Narodowej zwykle jest wolny od zajęć lekcyjnych. Szkoły w całej Polsce i polskie szkoły zagranicą organizują uroczyste gale i szereg innych atrakcji. W instytucjach związanych z oświatą nagradzani zostają wyróżniający się nauczyciele oraz inni pracownicy oświaty. Minister Edukacji Narodowej, kuratorzy oświaty oraz władze samorządowe wręczają złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej, jak również nagrody Ministra Edukacji Narodowej. Nauczycielom składają podziękowania również ich uczniowie.

Światowy Dzień Nauczyciela - 5 października

Co ciekawe, również w październiku, a dokładnie 5., obchodzony jest Światowy Dzień Nauczyciela (ang. World Teacher’s Day) pod patronatem UNESCO. Święto powołane zostało w 1994 r. na pamiątkę podpisania w 1966 r. "Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela", opracowanej przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy.

W Polsce od 1997 r. 5 października również jest obchodzony Światowy Dzień Nauczyciela przez nauczycieli reprezentujących sektor nauki i szkolnictwa wyższego.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Szkoła po pandemii. Czy może być bezstresowa?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Image Source/Getty Images

Pozostałe wiadomości