polska szkoła

  polska szkoła

  Jest dopiero połowa października, a w szkołach uczniowie mają po kilka kartkówek i sprawdzianów tygodniowo. Dzieci mają bardzo dużo nauki, rodzice załamują ręce, a nauczyciele muszą się spieszyć, by zdążyć z realizacją wszystkich tematów z podstawy programowej. Szerokim echem w mediach społecznościowych odbił się wpis Edyty Pazury, w którym poruszyła kwestię fatalnego stanu polskiego systemu edukacji.

  Internetowa mowa nienawiści to zjawisko, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Choć z całych sił chcemy uchronić przed nią nasze dzieci, nie zawsze jest to możliwe. Podczas zajęć online większość z nich czuła się bezkarna – jak jednak radzą sobie po powrocie do nauki stacjonarnej?

  Ile czasu Twoje dziecko spędza na odrabianiu pracy domowej? Utrwala materiał z lekcji, czy musi się uczyć czegoś nowego? Ma czas na zabawę i rozwijanie pasji? Nadmiar pracy domowej powoduje frustrację zarówno u dzieci, jak i u rodziców, którzy nie zawsze są wstanie pomóc swoim pociechom. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak uważa, że polskie dzieci spędzają za dużo czasu na odrabianiu lekcji. Postanowił napisać w tej sprawie list do Minister Edukacji. Jaka będzie odpowiedź?

  W którym momencie mały Jan zaczyna zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę jest Janiną? Czy polskie szkoły są gotowe na przyjęcie transpłciowych uczniów? Czym różni się transpłciowość od transseksualizmu? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z seksuolog Izabelą Jąderek i mężczyzną, który urodził się jako Adelaide Joao i przeszedł korekcję płci. Jak zareagowało no to jego otoczenie?

  Bardzo często zdarza nam się narzekać na polski system edukacji, jednak badania pokazują, że wbrew pozorom nie jest tak źle. Polscy uczniowie świetnie radzą sobie np. z matematyką i czytaniem. Z międzynarodowego raportu wynika też, że w latach 90. ponad 60 proc. Polaków miało tylko podstawowe wykształcenie, a teraz coraz więcej z nas zdobywa wykształcenie wyższe. O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy prof. Krzysztofa Biedrzyckiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego.