O tym, że dogłębna reforma oświaty jest niezbędna, mówi się już od kilku lat. Żeby dowiedzieć się, jakie plany na zmiany w szkolnictwie ma nowa ministra edukacji Barbara Nowacka zapytaliśmy ją osobiście.
Uczniowie spróbowali swoich sił w kuchni. Jak im poszło?
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Śremie w tym roku wręczyła wszystkim swoim uczennicom i uczniom świadectwa z paskami. Założyciel placówki podarował też dzieciom ciastka w kształcie balonów.
"Poszli całą klasą do łazienki".
Szkoła Podstawowa nr 34 we Wrocławiu ma olbrzymi problem. Fachowcy obawiają się, że wkrótce przy Gałczyńskiego 8 zawali się strop. W placówce trwa więc remont, ale nie wiadomo, kiedy dobiegnie końca. Rodzice uczniów są tym zaniepokojeni, bo część dzieci skierowanych zostało do innych placówek, w tym do przedszkola.
Młodzi ludzie podali też własne propozycje zmian.
Po lekturze dziennikarz podzielił się refleksją na temat książki. Jak to zwykle bywa w przypadku Marcina Prokopa, nie zabrakło kąśliwego dowcipu.
Wrzesień 2022 roku będzie dla uczniów pełen zaskoczeń. Decyzją MEiN dojdzie do zmian w dotychczasowej liście przedmiotów szkolnych.
"Jesteśmy nikim, trybikami w chorym systemie"
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" ogłosiła wyniki Rankingu Szkół Wyższych 2022. W porównaniu do ubiegłego roku mamy nowego lidera. Która uczelnia zajęła pierwsze miejsce? Jak prezentuje się pełne zestawienie?
Mijamy się w drzwiach, w kuchni, nasze drogi przecinają się w holu. Milczenie wypełnia przestrzeń między nami.
Weronika, Ula i Paweł udali się na warsztaty dla rodziców. Wszystko po to, by lepiej zrozumieć swoje pociechy i nauczyć się z nimi komunikować. Co wynieśli z zajęć?
Najbliższy rok szkolny zapowiada duże zmiany w szkolnictwie. Minister edukacji przedstawił już konkretny plan. Wiadomo, jakie przedmioty pojawią się w planie lekcji.
Oburzenie rodziców wywołała decyzja dyrektora jednej z placówek z Gdańska. Na terenie szkolnej sali gimnastycznej odbyły się rekolekcje wielkopostne. O interwencję została poproszona fundacja Wolność od religii.
"Pamiętajmy, że mówimy o ludziach, którzy przeżyli traumę".
Kto nigdy nie dostał jedynki ze sprawdzianu, niech pierwszy rzuci kamieniem. Zdarza się jednak, że nieprzygotowanie do zajęć lub egzaminów jest źle odbierane i dość ostro komentowane przez nauczycieli. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl na temat metod nauczania i komunikacji wypowiedzieli się eksperci, którzy na co dzień pracują z młodzieżą.
Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie zwany Dniem Nauczyciela, wypada tradycyjnie ponad miesiąc po rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Kiedy powstało to święto i co dokładnie oznacza?
Jest dopiero połowa października, a w szkołach uczniowie mają po kilka kartkówek i sprawdzianów tygodniowo. Dzieci mają bardzo dużo nauki, rodzice załamują ręce, a nauczyciele muszą się spieszyć, by zdążyć z realizacją wszystkich tematów z podstawy programowej. Szerokim echem w mediach społecznościowych odbił się wpis Edyty Pazury, w którym poruszyła kwestię fatalnego stanu polskiego systemu edukacji.
Internetowa mowa nienawiści to zjawisko, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Choć z całych sił chcemy uchronić przed nią nasze dzieci, nie zawsze jest to możliwe. Podczas zajęć online większość z nich czuła się bezkarna – jak jednak radzą sobie po powrocie do nauki stacjonarnej?
Szkoła specjalna obejmuje kilka poziomów edukacji, od przedszkola po placówki ponadgimnazjalne. Ich celem jest kształcenie dzieci i młodzieży o różnych stopniach zaburzeń i niepełnosprawności. Specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy pomaga im w zdobywaniu wiedzy i w ogólnym rozwoju.
Ile czasu Twoje dziecko spędza na odrabianiu pracy domowej? Utrwala materiał z lekcji, czy musi się uczyć czegoś nowego? Ma czas na zabawę i rozwijanie pasji? Nadmiar pracy domowej powoduje frustrację zarówno u dzieci, jak i u rodziców, którzy nie zawsze są wstanie pomóc swoim pociechom. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak uważa, że polskie dzieci spędzają za dużo czasu na odrabianiu lekcji. Postanowił napisać w tej sprawie list do Minister Edukacji. Jaka będzie odpowiedź?
W którym momencie mały Jan zaczyna zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę jest Janiną? Czy polskie szkoły są gotowe na przyjęcie transpłciowych uczniów? Czym różni się transpłciowość od transseksualizmu? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z seksuolog Izabelą Jąderek i mężczyzną, który urodził się jako Adelaide Joao i przeszedł korekcję płci. Jak zareagowało no to jego otoczenie?
Bardzo często zdarza nam się narzekać na polski system edukacji, jednak badania pokazują, że wbrew pozorom nie jest tak źle. Polscy uczniowie świetnie radzą sobie np. z matematyką i czytaniem. Z międzynarodowego raportu wynika też, że w latach 90. ponad 60 proc. Polaków miało tylko podstawowe wykształcenie, a teraz coraz więcej z nas zdobywa wykształcenie wyższe. O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy prof. Krzysztofa Biedrzyckiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego.