Warsztaty dla rodziców
Rodzice często załamują ręce nad wychowywaniem dojrzewających nastolatków. Burza hormonów i wiek sprzyjający buntowi nie stanowią najłatwiejszego pola do poprawnej komunikacji. Są jednak rozwiązania, dzięki którym można zadbać o spokojną atmosferę w domu.
- Warsztaty poświęcone są aktywnemu słuchaniu, odgrywaniu scenek oraz komunikacji jedno- i dwukierunkowej. Bardzo często mam kontakt z rodzicami, którzy zgłaszają problemy w kontaktowaniu się z nastolatkiem. Postanowiłam pokazać, jak budować komunikację opartą na emocjach - mówiła Beata Dziewit, psycholożka.
Niesforni nastolatkowie
Warsztaty dla rodziców pomagają lepiej zrozumieć świat nastolatków. Wczuwanie się w sytuacje, z jakimi się mierzą, pozwala rodzicom na konfrontację z tym, jak wygląda ich rzeczywistość. Zrozumienie perspektywy swojego dziecka to połowa sukcesu.
- Moja córka szybko zaczęła dojrzewać. Ten etap przerabiam już od dwóch lat. Zaczęło się wymądrzanie, negocjowanie, humorki i stresy - wspominała Weronika Ossowska, mama nastoletniej Nikoli.
- Mój syn ma 14 lat. Kiedy na stałe wróciliśmy z Anglii, za dużo rzeczy się u niego nawarstwiło: i przeprowadzka, i okres dojrzewania. Zaczął sprawiać problemy wychowawcze, stresy, agresywne zachowania i wszystkie żale wyładowywał w domu na mnie. Kiedy syn się nie słuchał, to wyłączałam Internet. Szybko stawał się agresywny. Zamknęłam go w pokoju i syn wyłamał drzwi, wyszedł. To było moim motorem do działania, że na pewno do takich zachowań nie chcę dopuszczać - opowiadała Urszula Czekajło, mama nastoletniego Dawida.
W nieco innej sytuacji jest Paweł Łukacz, który ze względu na rozwód z żoną z dziećmi widuje się nieco rzadziej. Robi jednak wszystko, by być dobrym ojcem.
- Dwaj chłopcy, 10 i 12 lat. Przed nimi trudny wiek. To wynika z kwestii rozwodowych. Dzieci nie są przy mnie, mieszkają z mamą. Dla mnie najprostsza rzecz teraz, kiedy idę z dziećmi do sklepu, to super sprawa - podkreślił tata nastoletnich Kuby i Dominika.
Jak podejść do nastolatków?
Jak tłumaczyła ekspertka, nastolatkowie potrzebują jasnych, klarownych i zwartych wiadomości. Na nic zda się rozwlekanie tego, co chcemy powiedzieć.
- Nastolatkowie nie lubią dużo komunikatów. Wystarczą trzy, cztery jasne, które powodują, że jest jakaś reakcja - zauważyła Beata Dziewit, psycholożka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Sylwia Bomba komentuje doniesienia o konflikcie z Ewą Mrozowską. "Dużo się wydarzyło"
- Kurdej-Szatan ze łzami w oczach mówi o osobach z niepełnosprawnościami. "Powinniśmy się od nich uczyć"
- Uczestniczka Top Model o ślubie z młodszym partnerem. "Były obrzydliwe komentarze na nasz temat"
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Agata Hryń
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN