nastolatki

  Kierowca samochodu dostawczego potrącił rowerzystki jadące prawą stroną ulicy

  Świadkowie nie interweniowali, mimo że napastnicy kopali ofiarę po głowie. Jak to możliwe?

  Media obiegła smutna informacja o śmierci 18-letniego aktora. Tyler Sanders był znany z wielu produkcji, a jego role były doceniane. Nic nie wskazywało na to, że może się pożegnać z życiem.

  Gang nastolatków zrobił sobie z bicia zabawę. W wyniku ataków Pawła K. i jego kolegów poważne obrażenia odniosło już kilku ich rówieśników z Pisza. U jednej z ofiar lekarze stwierdzili padaczkę pourazową. Choć sprawy są zgłaszane policji, napastnicy nie ponoszą większych konsekwencji. Dlaczego? Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga! TVN.

  Znane przedstawicielki świata sportu, a wśród nich medalistki olimpijskie, wzięły udział w pierwszej tegorocznej odsłonie akcji "Mistrzynie w Szkołach". Jak wspominają zajęcia z wychowania fizycznego?

  #DOBRYhasztag to wyjątkowa akcja charytatywna, w której obok dziennikarzy, influencerów i tiktokerów, udział wziąć może każdy zainteresowany.

  Weronika, Ula i Paweł udali się na warsztaty dla rodziców. Wszystko po to, by lepiej zrozumieć swoje pociechy i nauczyć się z nimi komunikować. Co wynieśli z zajęć?

  Policja w Świebodzinie otrzymała nietypowe zgłoszenie. Para młodych ludzi postanowiła zadbać o dreszczyk emocji w związku i wybrała się na przechadzkę po betonowych elementach wiaduktu nad drogą ekspresową. Romantyczną wyprawę zakończyli mundurowi.

  Czasem zastanawiam się, czy stawiając kropkę po zdaniu "dziś jest spokojnie" nie powinnam pominąć tego znaku? Może właśnie o to chodzi, że życie postanowiło udowodnić mi, że kropek się nie stawia pisząc o nim.

  Okres dojrzewania to czas, kiedy wielu młodych ludzi zaczyna eksperymentować z używkami. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że robią to przede wszystkim z ciekawości i chęci sprawdzenia, jak one działają, to problem jest dużo bardziej złożony. Dlaczego i po jakie używki młodzież sięga najczęściej? Jak rozpoznać, że dziecko ma z nimi problem i potrzebuje pomocy? O tym rozmawialiśmy z Robertem Rutkowskim, terapeutą uzależnień.

  "Zdjęliśmy krzyże i powiesiliśmy prezerwatywy".

  Badaniem objęło wpływ ozonu powstającego w wyniku spalania paliwa czy ogrzewania budynków.

  Mówi się, że noc to ślepy zaułek, że w nocy jest zimniej i ciemniej. Noc to czas, kiedy świat zapomniał o wieczorze, a świt jest jeszcze obietnicą. Nasze losy splotły się nocą, kiedy liczyłam na świt, na jakąkolwiek obietnicę i światło, a oni na wygodne łóżko i niebo bez bomb. To prawdziwa historia nastolatków uciekających z Ukrainy, zagubionego 15-latka z Polski i osobisty dramat matki.

  "Wiele dzieci nie ujawnia się ze swoimi problemami".

  Dorastanie jest jak ospa, trzeba ją przetrwać. Te słowa, chyba najlepiej opisują to, co przejść musi każdy rodzic nastolatka. O tym jak świadomie przetrwać ten okres i wspierać swoją dojrzewającą pociechę opowiedzieli goście programu "Dzień Dobry TVN".

  W Polsce rośnie liczba prób samobójczych. W ciągu roku było ich więcej o ponad 5 procent. Takie statystyki podaje Komenda Główna Policji. Szczególnie niepokoją dane dotyczące młodych kobiet i nastolatek. Jakie są najczęstsze powody, dla których chcą odebrać sobie życie?

  Między troską o bezpieczeństwo dziecka, a kontrolą prowadzącą do ubezwłasnowolnienia jest cienka granica. O tym jak rozmawiać z dzieckiem, kiedy i jak ingerować, aby nie blokować jego rozwoju, powiedziała w Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcy i terapeuta Paulina Mierzejewska.

  Maturzyści z Technikum Komunikacyjnego nr 5 w Krakowie zapoznali się z regulaminem imprezy studniówkowej, organizowanej przez dyrekcję szkoły i przez grupę należących do komitetu rodziców. Niektórzy uczniowie są zbulwersowani uwzględnionymi w nim zapisami – nie mogą bowiem wnosić do budynku alkoholu, choć jak wynika z ustaleń działaczki społecznej Aliny Czyżewskiej, część ich wpłat zostanie przeznaczona właśnie na trunek dla nauczycieli.

  "Co trzecia młoda osoba mierzy się z hejtem związanym właśnie z oceną wyglądu"

  Na TikToku powstają wyzwania, które szybko zyskują na popularności wśród dzieci. Z pozoru niewinna zabawa, może mieć poważne konsekwencje. W Stanach Zjednoczonych, w stanie Pensylwania, zmarła 10-letnia dziewczynka. Brała udział w tzw. "Blackout Challenge". Teraz jej rodzice ostrzegają innych, aby mieli czujność, co ich pociechy oglądają w internecie.

  Okres nastoletni to trudny czas zarówno dla dziecka jak i rodzica. Jak rozmawiać nastolatkiem? Co zrobić, aby każda wymiana zdań nie kończyła się kłótnią czy awanturą? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Żysko-Pałubą, psycholożką dziecięcą.

  Od kilku dni polskie media żyją sprawą trzech szkół na Pomorzu, w których nauczyciele mieli w dyskryminacyjny sposób odnosić się do wyglądu uczennic. Sprawa, mianowana już “gruntowaniem cnot niewieścich” dotyczy SP nr 16 im. Władysława Broniewskiego w Gdańsku, SP nr 23 w Gdyni oraz SP im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej w Pszczółkach. 

  Długie, pomalowane paznokcie i odważny makijaż mogą sprawdzać się podczas wakacji, ale czy nastolatki powinny decydować się na zabiegi upiększające także po ich zakończeniu?

  Zakończyła się sekcja zwłok dwóch 13-letnich dziewczynek, których ciała znaleziono w lesie w Dobczynie (woj. mazowieckie). Podano wstępną przyczynę zgonu. Śledztwo wciąż trwa.

  Policja z Bełchatowa dostała zgłoszenie dotyczące dwóch nastolatek, które rzekomo miały pić alkohol w pobliżu torów. Kiedy funkcjonariusze dotarli na miejsce, okazało się, że dziewczynki są pijane. Badanie wykazało, że 13-latka miała 3 promile alkoholu we krwi, a jej młodsza o rok koleżanka aż 4. Sprawą nastolatek zajął się Zespół do Spraw Nieletnich i Patologii bełchatowskiej policji.

  Niemal każdy choć raz przeżył wakacyjną miłość. Obozy, kolonie, wspólne wypady ze znajomymi dają wiele okazji do poznawania nowych osób. Mimo podobnych doświadczeń z młodości, wielu rodziców nie wie, jak zareagować, gdy nastoletnie dziecko oznajmi, że jest zakochane. Jak powinien się zachować rodzic w takiej sytuacji i jakich słów unikać, aby nie zrazić do siebie dziecka? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska i specjalistka ds. edukacji, mama czterech synów, Edyta Plich.

  O szkodliwości napojów energetyzujących wiedzą niemal wszyscy. Niestety ich popularność zatacza coraz szersze kręgi wśród młodzieży, która często nie zdaje sobie sprawy z ich negatywnego wpływu na zdrowie. Okazuje się, że prócz złego samopoczucia, istnieje wiele innych powodów dla których młode osoby powinny unikać tych produktów. Okazuje się, że mało kto zdaje sobie sprawę, że picie napojów energetyzujących może mieć bardzo poważne konsekwencje w przyszłości.

  Anoreksja, bulimia, kompulsywne zajadanie stanowią wśród nastolatków olbrzymi problem. Sytuację pogorszył jeszcze lockdown. - Chciałam być idealna. Idealną córką, uczennicą, koszykarką, żeglarką, tancerką – opowiada jedna z bohaterek reportażu Uwagi! TVN.

  Od kilku dni policjanci z Głubczyc szukają dwóch 16-letnich dziewczyn - Vanessy i Karoliny. Nastolatki wyszły w sobotę i od tego czasu nie można się z nimi skontaktować. Funkcjonariusze proszą o pomoc w poszukiwaniach zaginionych. Co mogą zrobić rodzice, których dzieci nie wróciły do domu? O tym rozmawialiśmy z asp. szt. Wiolettą Szubską z Komendy Głównej Policji.

  Gdy nastoletnie dziecko wyjeżdża samo na wakacje, należy brać pod uwagę, że może mieć pokusę ku temu, aby doszło do inicjacji seksualnej. Rozmawianie o tym zazwyczaj jest trudne i dla rodziców, i dla dzieci. Unikanie tematu też wywołuje napięcie. Jak rzeczowo przekazać swoim pociechom niezbędne informacje, radzi Joanna Keszka, edukatorka seksualna i autorka książek o seksie.