nastolatki

  nastolatki

  Długie, pomalowane paznokcie i odważny makijaż mogą sprawdzać się podczas wakacji, ale czy nastolatki powinny decydować się na zabiegi upiększające także po ich zakończeniu?

  Policja z Bełchatowa dostała zgłoszenie dotyczące dwóch nastolatek, które rzekomo miały pić alkohol w pobliżu torów. Kiedy funkcjonariusze dotarli na miejsce, okazało się, że dziewczynki są pijane. Badanie wykazało, że 13-latka miała 3 promile alkoholu we krwi, a jej młodsza o rok koleżanka aż 4. Sprawą nastolatek zajął się Zespół do Spraw Nieletnich i Patologii bełchatowskiej policji.

  Niemal każdy choć raz przeżył wakacyjną miłość. Obozy, kolonie, wspólne wypady ze znajomymi dają wiele okazji do poznawania nowych osób. Mimo podobnych doświadczeń z młodości, wielu rodziców nie wie, jak zareagować, gdy nastoletnie dziecko oznajmi, że jest zakochane. Jak powinien się zachować rodzic w takiej sytuacji i jakich słów unikać, aby nie zrazić do siebie dziecka? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska i specjalistka ds. edukacji, mama czterech synów, Edyta Plich.

  O szkodliwości napojów energetyzujących wiedzą niemal wszyscy. Niestety ich popularność zatacza coraz szersze kręgi wśród młodzieży, która często nie zdaje sobie sprawy z ich negatywnego wpływu na zdrowie. Okazuje się, że prócz złego samopoczucia, istnieje wiele innych powodów dla których młode osoby powinny unikać tych produktów. Okazuje się, że mało kto zdaje sobie sprawę, że picie napojów energetyzujących może mieć bardzo poważne konsekwencje w przyszłości.

  Gdy nastoletnie dziecko wyjeżdża samo na wakacje, należy brać pod uwagę, że może mieć pokusę ku temu, aby doszło do inicjacji seksualnej. Rozmawianie o tym zazwyczaj jest trudne i dla rodziców, i dla dzieci. Unikanie tematu też wywołuje napięcie. Jak rzeczowo przekazać swoim pociechom niezbędne informacje, radzi Joanna Keszka, edukatorka seksualna i autorka książek o seksie.

  Czy wśród przyczyn rozwodów może się znaleźć także "płeć dziecka"? Brzmi to okropnie, jednak wedle opublikowanego niedawno w "The Economic Journal" badania, rodzice dziewczynek rozwodzą się statystycznie częściej. Dotyczy to zwłaszcza osób, których córki weszły już w okres dojrzewania. Co jest tego przyczyną? Proponowane przez naukowców wyjaśnienie brzmi bardzo przekonująco.

  W dobie wyidealizowanych instagramowych fotografii grupa siedmiu licealistek postanowiła stworzyć niezwykły projekt Unique - uświadamiający, że każdy jest wyjątkowy, a doskonałość nie istnieje. Dziewczyny w mediach społecznościowych poruszają problem samoakceptacji i pokazują, że w różnorodności tkwi siła. O szczegółach opowiedziały w programie Dzień Dobry TVN.

  Obniżony nastrój lub nagle wybuchy złości u nastolatków są powszechnym zachowaniem. Choć spędza to rodzicom sen z powiek, najprawdopodobniej jest związane z buntem wkraczającego w dorosłość młodego człowieka. Naturalny etap rozwojowy nie powinien więc martwić. Jak reagować, gdy w domu dochodzi do częstych spięć? O tym rozmawialiśmy z Martą Bąkowską, psycholog dziecięcą.

  Bałagan w pokoju dziecka to coś, co trudno ogarnąć, wylewa się na cały dom, ale mamy na niego jeszcze jakiś wpływ. Jednak pokój nastolatka żyje już własnym życiem, wymyka się spod kontroli, jest trudny do opisania i zrozumienia. Czy powinniśmy z nim walczyć? Co chaos za zamkniętymi drzwiami mówi o naszym dorastającym dziecku? O tym rozmawialiśmy z ekspertką edukacyjną Edytą Plich, pediatrą Ewą Drzewiecką i jej córką Gabi oraz muzykiem Maciejem Miecznikowskim.