rodzice

  rodzice

  Bycie rodzicem często przedstawiane jest w samych superlatywach. Niestety, dla wielu osób wychowanie dziecka jest źródłem frustracji i stresu. Niektórzy rodzice żałują, że w ogóle zdecydowali się na założenie rodziny. Dlaczego? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Konradem Piotrowskim z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu oraz Martą Bąkowską, psycholog dziecięcą.

  Niemal każdy choć raz przeżył wakacyjną miłość. Obozy, kolonie, wspólne wypady ze znajomymi dają wiele okazji do poznawania nowych osób. Mimo podobnych doświadczeń z młodości, wielu rodziców nie wie, jak zareagować, gdy nastoletnie dziecko oznajmi, że jest zakochane. Jak powinien się zachować rodzic w takiej sytuacji i jakich słów unikać, aby nie zrazić do siebie dziecka? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska i specjalistka ds. edukacji, mama czterech synów, Edyta Plich.

  Jak wynika z badań przeprowadzonych przez dr. Konrada Piotrowskiego z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu , nawet 13 proc. Polaków żałuje, że zostało rodzicem. Oznacza to, że co ósma osoba nie zdecydowałaby się ponownie na posiadanie dziecka i nie czerpie radości z rodzicielstwa. Choć dane wydają się niepokojące to zanim wydamy opinię, warto zastanowić się, dlaczego tak wielu Polaków nie odnajduje się w roli rodzica.

  Kochający rodzice są w stanie przychylić nieba swoim pociechom. Stoją na straży ich zdrowia, samopoczucia i wszelkich aktywności. Niczym ochroniarze dmuchają na zimne i pilnują, by nie doszło do żadnego niebezpieczeństwa. Jaki wpływ na rozwój dziecka ma takie zachowanie? O tym opowiedziała Natalia Supeł, psycholog dziecięca.

  Ślub to wyjątkowy dzień dla każdej młodej pary. Przyszli małżonkowie chcą, aby wszystko poszło idealnie i zgodnie z planem. Niestety spełnienie marzeń o pięknym ślubie nie zawsze jest możliwe. Ingerencja rodziców sprawia, że młoda para często musi walczyć o swoje. W jakie kwestie najczęściej wtrącają się matki i ojcowie? Jak nie ulegać tym namowom i zaplanować idealną uroczystość? Na ten temat rozmawialiśmy z Moniką Grabiszewską z Agencji Ślubnej "Weselna Organizatorka".

  Nareszcie długo wyczekiwany przez wiele osób koniec roku szkolnego. Uczniowie już wiedzą, jakie oceny pojawiły się na ich świadectwach. Zdjęcia, zwłaszcza tych z czerwonym paskiem, dumni rodzice będą zamieszczać w mediach społecznościowych. O to, by jednak tego nie robić, prosi Fundacja ALEKlasa, która namawia do udziału akcji "Nie chwalę się świadectwem".

  Nie dla wszystkich uczniów powrót do szkoły to radosny czas. Część z nich przyzwyczaiła się do nauki zdalnej, a ponowne odnalezienie się w ławce szkolnej wśród rówieśników wiąże się ze stresem i lękiem. Dlatego w Dzień Dobry TVN Marta Bąkowska z Zakładu Psychologii Zdrowia Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" poradziła rodzicom, jak wesprzeć dzieci w tym niełatwym okresie.