Czwartek, 14 wrzesień to dzień, w którym zorganizowaliśmy wielką wymianę książek z udziałem zarówno naszych widzów, jak i gwiazd TVN. Tego dnia pisaliśmy także o szkodliwym trendzie wśród turystów.
Małgosia jest psycholożką a jej mąż Marcin programistą. Od 5 lat mieszkają w Australii z trójką swoich dzieci. Jak funkcjonuje system oświaty na antypodach? Tego dowiecie się z materiału Dzień Dobry TVN.
Młodzi ludzie podali też własne propozycje zmian.
"Matura będzie najtrudniejsza z języka polskiego".
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty. Wprowadza ona istotne zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasistów. Dotyczy również standardów pracy psychologów w szkołach. Co i kiedy się zmieni?
Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, które dotyczyły wysokości podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli. Te wzrosną, ale o mniej, niż się spodziewano.
Do sieci trafił sprawdzian ucznia z dysleksją, zamieściła go na swoim profilu Dorota Lubas - terapeutka pedagogiczna, trenerka i blogerka. Prowadzi swój profil z misją kształtowania świadomej edukacji dzieci i młodzieży. Zdjęcie pracy ucznia pokryte gęstą siatką czerwonych uwag nauczyciela, wywołało falę komentarzy oburzonych internautów i otworzyło dyskusję, która budzi w wielu z nas bolesne emocje. Włączyła się w nią również Paulina Młynarska.
Od września mówi się i pisze o tym, że dzieci mają trudne zadanie do wykonania, ponieważ muszą nadrobić zaległości z poprzedniego roku szkolnego, spędzonego na nauce zdalnej, a jednocześnie uczyć się na bieżąco dość rozbudowanej podstawy programowej. Uczniowie żalą się rodzicom, rodzice nauczycielom, ale niezbyt często coś z tego wynika. Tym razem to 10-latek postanowił sam zawalczyć o swoje prawa i napisał list do dyrektorki placówki, wskazując, jakie widzi największe problemy.
Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie zwany Dniem Nauczyciela, wypada tradycyjnie ponad miesiąc po rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Kiedy powstało to święto i co dokładnie oznacza?
Brak nauczycieli to problem, z którym zmagają się polskie szkoły. W całym kraju pozostaje obecnie ponad 8 tys. wakatów. Dlaczego tak się dzieje? O dramatycznej sytuacji w oświacie porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dyrektorami placówek i byłymi dydaktykami oraz Magdaleną Kaszulanis, rzeczniczką ZNP i Justyną Suchecką, dziennikarką.
Zapadła decyzja w sprawie ferii zimowych 2021. Dopuszczone są tylko dwie formy zorganizowanego wypoczynku: półkolonie i obozy szkoleniowe. I tu pojawia się pytanie, kto zapłaci za pobyt dziecka: miasto, szkoła, a może rodzice?
W Gdańsku, Warszawie i Krakowie niektórzy rodzice chcą, aby ich dzieci dziesiątego dnia każdego miesiąca pozostawały w domu. W ten sposób protestują przeciwko reformie oświaty. Co im się nie podoba w reformie? Dlaczego wybrali właśnie taką formę protestu? Nie boją się konsekwencji? Jak długo będą protestować? Z rodzicami z Gdańska spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.
Do sejmu trafiły projekty ustaw wprowadzających reformę edukacji: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe. Na jakie zmiany muszą być przygotowani uczniowie? Czy przygotowana jest już podstawa programowa? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dra Krzysztofa Biedrzyckiego z Instytutu Badań Edukacyjnych.
W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad przygotowaniem reformy edukacyjnej. O tym, czy polska szkoła potrzebuje kolejnych zmian, rozmawialiśmy z Janem Wróblem i Krzysztofem Biedrzyckim. Jak polski system edukacji wygląda na tle innych krajów i na czym, zdaniem naszych gości, powinni się skupić reformatorzy? Czy istnieje idealny system edukacji?
Światową Nagrodę Nauczycielską - Global Tecaher Prize - ufundowano po to, aby wyróżnić wyjątkowego nauczyciela, który przyczynia się do zmiany oblicza swojej profesji. Osobą, która ma szansę otrzymać tegorocznego "szkolnego Nobla" jest gość Dzień Dobry TVN: polska nauczycielka Jolanta Okuniewska ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie. W studiu powiedziała nam o swojej nominacji, niezwykłej pasji i pracy w zawodzie. Zobaczcie, w jaki nietypowy sposób Pani Jolanta ocenia swoich uczniów.