W roku szkolnym 2022/2023 uczniów i nauczycieli czeka wiele zmian. Nowa formuła egzaminu maturalnego czy obowiązujący w szkołach ponadpodstawowych przedmiot o nazwie historia i teraźniejszość to tylko niektóre z nich. W Dzień Dobry TVN o najważniejszych reformach systemu edukacji opowiedziała dziennikarka TVN24, Justyna Suchecka.
Zmiany w szkołach od 1 września 2022 roku
Rozpoczął się długo wyczekiwany rok szkolny, który niesie za sobą wiele istotnych reform organizacyjnych. 1 września br. nauczyciele i uczniowie z całej Polski stanęli przed obliczem zmian dotyczących między innymi programu nauczania i listy przedmiotów.
- Nie będzie wiedzy o społeczeństwie, to jest część takiej większej zmiany programowej (...). To był przedmiot nastawiony na budowanie postaw obywatelskich, na tworzenie aktywności u uczniów - wyjaśniła Justyna Suchecka, jednocześnie zwracając uwagę na fakt, że uczniowie liceów, techników i szkół branżowych rozpoczęli naukę przedmiotu o nazwie historia i teraźniejszość.
- To jest historia po 1945 roku (...). Podręcznik wywołał mnóstwo emocji - zauważyła dziennikarka TVN24.
W tym miejscu warto podkreślić, że to niejedyne zmiany, jakie przygotowano z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych. W roku szkolnym 2022/2023 po raz pierwszy odbędzie się egzamin dojrzałości w zmienionej formule.
- To jest trudniejsza matura (...). Wiemy to w zasadzie, odkąd o niej mówimy, czyli od czterech, pięciu ostatnich lat, bo tak długo była przygotowywana. Ona będzie najtrudniejsza z języka polskiego - zdradziła Justyna Suchecka.
Jakie zmiany czekają uczniów i nauczycieli w roku szkolnym 2022/2023?
Z początkiem września br. w szkołach wprowadzono rozwiązania, które mają ułatwić uczniom wypełnianie obowiązków. W ramach tak zwanych czarnkowych godzin dzieci i ich rodzice będą mogli odbywać konsultacje z nauczycielami. W każdej placówce będzie też urzędował pedagog specjalny.
- To jest nowa rola w szkole (...). To takie połączenie kogoś między psychologiem a pedagogiem, ma wspierać uczniów i nauczycieli. Kiedy rozmawiam ze specjalistami, którzy są na tym stanowisku zatrudnieni, to oni często mówią, że jeszcze sami nie wiedzą (...). Trzymajmy się tego, że to jest ktoś, kto ma pomóc dzieciom - podsumowała Justyna Suchecka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak wyglądała nauka w XIX-wiecznej szkole? "Dzieci miały raczej pod górkę"
- Jak dzieci prowadzących Dzień Dobry TVN rozpoczną rok szkolny? "Idziemy razem na paznokcie i do fryzjera"
- Przedszkole prosi rodziców, by zakładali dzieciom ciepłe ubrania. "Nie możemy sobie pozwolić na ogrzewanie"
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News