Początek września jest nieodłącznie związany z rozpoczęciem roku szkolnego. To szczególny moment, gdyż stresują się nim nie tylko dzieci, ale także ich rodzice. Jak dobrze zorganizować czas, by rano bez pośpiechu wyszykować się i zdążyć do szkoły oraz pracy? O sprawdzonych sposobach na to opowiedziały w Dzień Dobry TVN Karolina Cwalina-Stępniak, ekspertka w dziedzinie organizacji, oraz Agnieszka Stefaniuk, mama siedmiorga dzieci.
Warto przypomnieć sobie tę rozmowę, gdyż początek kolejnego roku szkolnego już coraz bliżej.
Początek roku szkolnego
Agnieszka Stefaniuk bez dobrej organizacji i zaplanowania codziennych obowiązków nie poradziłaby sobie z okiełznaniem siedmiorga dzieci. Szczególnie, gdy rozpoczyna się rok szkolny. Właśnie dlatego mama już wieczorem zaczyna przygotowywać się na wyzwania, które będą ją czekać następnego dnia o poranku.
- Ta poranna rutyna jest zbawienna dla nas wszystkich. Poranek jest istotny zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Stałość rytmu, przewidywalność rzeczy, które będą. Żeby nie było szukania koszulek, rajstopek, negocjowania. To wszystko trzeba zaplanować już dzień wcześniej, wieczorem na spokojnie - przyznała Agnieszka Stefaniuk. - Zarażamy uczuciami. Zarażamy tymi złymi, nakręcamy się tym niepokojem, strachem, ale tak samo spokojem. Tak to działa - dodała.
Po wakacjach trudno jest na nowo przyzwyczaić się do szkolnej rutyny. Dlatego ostatnie dni sierpnia warto przeznaczyć na stopniowe wdrażanie się.
- Trzeba trochę wcześniej wstać, zmobilizować się, wcześniej położyć się spać i przygotować dzieciaki na to, że musimy wejść w rytm porannego wstawania. Teraz jest ten moment. Nie przeciągajmy tych wieczorów w nieskończoność. Trzeba już to przyspieszyć, żeby być rano wyspanym. Wyspana głowa jest dużo spokojniejsza - podkreśliła mama siódemki dzieci.
Jak dobrze zarządzać czasem?
Karolina Cwalina-Stępniak jest ekspertką w dziedzinie organizacji czasu. W studiu Dzień Dobry TVN pokazała sprawdzone patenty na zarządzanie czasem i równy podział obowiązków w rodzinie.
- Jeżeli ktoś lubi planować, to polecam taką tablicę, gdzie każdy ma określoną swoją rolę. Na takiej tablicy fajnie jest wypisywać rzeczy do zrobienia. Np. mama wieczorem ma sprawdzić plecaki, a rano zrobić kanapki. Wieczorem każdy może podejść do tablicy i zobaczyć, co ma zrobić. Wtedy jest większy porządek i mniejszy stres. Zawsze mówię à propos tygodnia, że nigdy nie planujemy w poniedziałek rano, tylko w niedzielę wieczorem. Dlaczego? Bo wtedy w poniedziałek wstajemy i ja widzę po mailach, że nikt mi nie odpisuje do 14, bo wszyscy są w pędzie, a ja już mam superdzień, bo w niedzielę się przygotowałam - przyznała Cwalina-Stępniak.
Jeśli ktoś nie ma specjalnej tablicy, na której rozpisze obowiązki dla całej rodziny, to może wykorzystać zwykłe, białe kartki papieru i zawiesić je np. na lodówce. Jakimi jeszcze patentami podzieliły się ekspertki? Sprawdź w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki programu dostępne są na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. Zobacz także:
- Czego nie kupować, kompletując szkolną wyprawkę? Nauczycielka wskazuje zbędną rzecz
- Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły? Oto kilka sprawdzonych sposobów
- Zbliża się powrót do szkoły. Jak skompletować wyprawkę dla ucznia? Co powinno się w niej znaleźć?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Catherine Falls Commercial/GettyImages