Fundacja UNAWEZA weszła w skład Zespołu do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi tworzonego przez Ministerstwo Edukacji. Jakie są jego zadania i jak poprawić profilaktykę zdrowia psychicznego? O tym w Dzień Dobry Wakacje porozmawialiśmy z Martyną Wojciechowską, Joanną Szulc i Łukaszem Bogusławskim.
Zespół do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi
Ministra edukacji Barbara Nowacka powołała Zespół do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi. Jego zadaniem będzie przygotowanie propozycji rozwiązań w zakresie współpracy organizacji pozarządowych ze szkołami i placówkami m.in. w zakresie edukacji włączającej i profilaktyki zdrowia psychicznego.
- Jesteśmy bardzo dumni, wdzięczni za to, że zostaliśmy zaproszeni do tego zespołu fundacji, organizacji pozarządowych (non governmental organisation, NGO), który współpracuje z Ministerstwem Edukacji. Bardzo wierzę w to, że dzięki doświadczeniu, które zdobyły organizacje pozarządowe przez lata pracy w terenie i posiadające gotowe rozwiązania, że możemy rzeczywiście je wdrażać z wielkim wsparciem Ministerstwa Edukacji - mówiła Martyna Wojciechowska, prezeska Fundacji UNAWEZA i realizatorka projektu "Młode Głowy".
Jak przypomniała dziennikarka, Fundacja UNAWEZA i projekt "Młode Głowy" stworzyli już program profilaktyczny w szkołach. - Przez cały ubiegły rok był realizowany. Jest całkowicie bezpłatny. Dodam, że szkoły mogą zapisywać się już na kolejny rok [...]. To całoroczne zajęcia dotyczące zdrowia psychicznego, zauważania pewnych symptomów, nazywania emocji i higieny cyfrowej [...], ale także normalizowania i mówienia o zdrowiu psychicznym i sięgania po pomoc - tłumaczyła podróżniczka.
Jednym z ambasadorów projektu "Młode głowy" został Łukasz Bogusławski, który wystąpił w 9. edycji "Top Model".
Opieka psychologiczna w szkołach
Zdaniem psycholog Joanny Szulc bardzo ważne jest, żebyśmy wszyscy byli uważni na to, że ktoś może mierzyć się z jakimś problemem. I każdy może nieść pomoc, np. porozmawiać, bez oceniania, bez komentowania. Zaproponować: „Jestem tu dla Ciebie, chcę pomóc, skontaktować Cię ze specjalistą”.
- Oczywiście, że czasem jest potrzebna pomoc specjalistyczna, diagnoza, leczenie itd., ale pomagać na co dzień to my możemy wszyscy - rodzice, nauczyciele i rówieśnicy, którzy będą bardziej uwrażliwieni na pewne symptomy. [...] I to jest właśnie siła programu profilaktycznego. Nauczenie ludzi, że oni też mogą pomagać - mówiła specjalistka.
Posłuchaj całej rozmowy na temat zdrowia psychicznego wśród młodzieży w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niepokojący stan psychiczny nastolatków. Dove i MŁODE GŁOWY łączą siły
- Otwarcie o zdrowiu psychicznym. Z jakimi trudnościami zmagają się młodzi ludzie?
- Martyna Wojciechowska ocenia stan psychiatrii dziecięcej w Polsce: "Jest strasznie"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News