Gnębienie i brak tolerancji - rzeczywistość polskich szkół? "Trzeba działać"

Gnębienie i brak tolerancji - rzeczywistość polskich szkół? "Trzeba działać"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Metody wsparcia dzieci w kryzysie
Metody wsparcia dzieci w kryzysie
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Misją działań projektu MŁODE GŁOWY jest nie tylko edukacja młodych, ale również tworzenie społeczności, która oferuje wsparcie dorosłym w rozwijaniu kompetencji świadomego rodzica. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Martyną Wojciechowską, inicjatorką projektu i założycielką Fundacji UNAWEZA, psycholożką Karoliną Malinowską oraz Aleksandrem Drzewieckim, współzałożycielem Parenteen.pl i Przewodniczącym Rady FDDS.

Wyśmiewanie, gnębienie, brak tolerancji - rzeczywistość polskich szkół

Najważniejszy fundament, czyli tolerancja, wydaje się być zapomniany na korytarzach wielu szkół. - Przez wiele lat byłem gnębiony przez tę samą jedną grupkę. To już jest moja druga szkoła. Naśmiewali się ze mnie, popychali mnie i na przykład jeden kolega napisał mi, żebym się zabił - wyznał Janek.

Jak się okazuje, to niejedyny przypadek hejtu w wielu szkołach. 15-letnia Ola pamięta chłopca, który miał stwardnienie rozsiane, dlatego poruszał się na wózku inwalidzkim. - Bardzo mi się go szkoda zrobiło, bo pierwszego dnia, kiedy przyszedł do szkoły, to po prostu cała taka zgraja osób za nim szła, jak on jechał na tym wózku - wspomina dziewczynka.

- I te dzieciaki się za nim oglądały, słychać było, że szepczą, że on może udaje, może on jeździ tylko dlatego, żeby zwracać na siebie uwagę - dodała.

MŁODE GŁOWY - poznaj świat swojego dziecka

Z raportu przygotowanego przez program MŁODE GŁOWY wynika, że co najmniej milion młodych ludzi może doświadczać kryzysu psychicznego.

- Dlatego wiedzieliśmy, że trzeba działać i postanowiliśmy to robić na kilku polach, po pierwsze dać młodym głos i zapytać, jakie mają potrzeby. Potem weszliśmy w program profilaktyczny i konkretne narzędzie dla szkół i dla nauczycieli - mówiła Martyna Wojciechowska w Dzień Dobry TVN.

- A teraz przyszedł czas na kolejne konkretne rozwiązanie, czyli program wsparcia dla rodziców "Rodzic uważny" (...). Z naszych badań wiemy, że największym bohaterem w życiu dziecka jest mama i tata - dodała. Jak podkreśliła, każdy rodzić może doświadczyć bezradności rodzicielskiej. - To jest naturalne i o tym trzeba mówić i dzielić się tym doświadczeniem - zaznaczyła.

Rodzicielstwo stoi przed tym większym wyzwaniem, że wiele nastolatków w obecnych czasach mierzy się z hejtem. - Kluczem do sukcesu jest odpowiednia komunikacja. Hejt dotyka nastolatków, którzy są w bardzo specyficznym momencie życia. Dlatego ta chwila, kiedy przychodzi do nas nastolatek, żeby być wysłuchanym, musi być dla nas kluczowa i najważniejsza w tym momencie - powiedziała psycholożka Karolina Malinowska.

Nasza gościni zauważyła, że to rodzice w wielu przypadkach są na pierwszej linii frontu. - My, dorośli, sami potrafimy mylić wyrażanie własnej opinii z hejtem (...). A dzieci powielają ten język - tłumaczyła.

- Warto dodatkowo zwrócić uwagę tym rodzicom, którzy wiedzą, że dziecko jest sprawcą hejtu. Rodzice nie powinni się tego wstydzić, lękać i wypierać, tylko usiąść i się zastanowić, gdzie jest ten deficyt - wyjaśniła Karolina Malinowska.

Na postrzeganie siebie i poczucie własnej wartości bardzo duży wpływ mają także media społecznościowe.

- One nie są tylko o poznawaniu, ale też o ocenianiu. Dzisiaj już wiemy, jak negatywny wpływ mają media społecznościowe na życie psychiczne - zauważył Aleksander Drzewiecki, współtwórca programu wspierającego dla rodziców MŁODE GŁOWY.

DD_20240413_Hejt_rep_REP
“Jeden kolega mi pisał, żebym się zabił”
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Reporter: Bartek Dajnowski

Źródło zdjęcia głównego: OlaSkowron/EastNews

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes