Wyśmiewanie, gnębienie, brak tolerancji - rzeczywistość polskich szkół
Najważniejszy fundament, czyli tolerancja, wydaje się być zapomniany na korytarzach wielu szkół. - Przez wiele lat byłem gnębiony przez tę samą jedną grupkę. To już jest moja druga szkoła. Naśmiewali się ze mnie, popychali mnie i na przykład jeden kolega napisał mi, żebym się zabił - wyznał Janek.
Jak się okazuje, to niejedyny przypadek hejtu w wielu szkołach. 15-letnia Ola pamięta chłopca, który miał stwardnienie rozsiane, dlatego poruszał się na wózku inwalidzkim. - Bardzo mi się go szkoda zrobiło, bo pierwszego dnia, kiedy przyszedł do szkoły, to po prostu cała taka zgraja osób za nim szła, jak on jechał na tym wózku - wspomina dziewczynka.
- I te dzieciaki się za nim oglądały, słychać było, że szepczą, że on może udaje, może on jeździ tylko dlatego, żeby zwracać na siebie uwagę - dodała.
MŁODE GŁOWY - poznaj świat swojego dziecka
Z raportu przygotowanego przez program MŁODE GŁOWY wynika, że co najmniej milion młodych ludzi może doświadczać kryzysu psychicznego.
- Dlatego wiedzieliśmy, że trzeba działać i postanowiliśmy to robić na kilku polach, po pierwsze dać młodym głos i zapytać, jakie mają potrzeby. Potem weszliśmy w program profilaktyczny i konkretne narzędzie dla szkół i dla nauczycieli - mówiła Martyna Wojciechowska w Dzień Dobry TVN.
- A teraz przyszedł czas na kolejne konkretne rozwiązanie, czyli program wsparcia dla rodziców "Rodzic uważny" (...). Z naszych badań wiemy, że największym bohaterem w życiu dziecka jest mama i tata - dodała. Jak podkreśliła, każdy rodzić może doświadczyć bezradności rodzicielskiej. - To jest naturalne i o tym trzeba mówić i dzielić się tym doświadczeniem - zaznaczyła.
Rodzicielstwo stoi przed tym większym wyzwaniem, że wiele nastolatków w obecnych czasach mierzy się z hejtem. - Kluczem do sukcesu jest odpowiednia komunikacja. Hejt dotyka nastolatków, którzy są w bardzo specyficznym momencie życia. Dlatego ta chwila, kiedy przychodzi do nas nastolatek, żeby być wysłuchanym, musi być dla nas kluczowa i najważniejsza w tym momencie - powiedziała psycholożka Karolina Malinowska.
Nasza gościni zauważyła, że to rodzice w wielu przypadkach są na pierwszej linii frontu. - My, dorośli, sami potrafimy mylić wyrażanie własnej opinii z hejtem (...). A dzieci powielają ten język - tłumaczyła.
- Warto dodatkowo zwrócić uwagę tym rodzicom, którzy wiedzą, że dziecko jest sprawcą hejtu. Rodzice nie powinni się tego wstydzić, lękać i wypierać, tylko usiąść i się zastanowić, gdzie jest ten deficyt - wyjaśniła Karolina Malinowska.
Na postrzeganie siebie i poczucie własnej wartości bardzo duży wpływ mają także media społecznościowe.
- One nie są tylko o poznawaniu, ale też o ocenianiu. Dzisiaj już wiemy, jak negatywny wpływ mają media społecznościowe na życie psychiczne - zauważył Aleksander Drzewiecki, współtwórca programu wspierającego dla rodziców MŁODE GŁOWY.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak dogadać się z nastolatką?
- Dlaczego nie potrafimy rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu?
- Jak przejść okres dojrzewania dziecka? "To jest ten czas kiedy ono krystalizuje swoją tożsamość"
Autor: Anna Gondecka
Reporter: Bartek Dajnowski
Źródło zdjęcia głównego: OlaSkowron/EastNews