Jak dogadać się z nastolatką?

Okres dojrzewania u dziewczyn to proces, w którym zachodzą indywidualne zmiany fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Dorastanie dziewczyn przebiega etapowo. W jakim wieku dojrzewają dziewczynki i jak wygląda dojrzewanie dziewcząt? O tym, jak radzić sobie z dzieckiem, któremu szaleją hormony w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Magdą Modrą-Krupską i jej 13-letnią córką Mią.
  • Jak wygląda dojrzewanie u dziewcząt?
  • Objawy dorastania u dziewczyn – aspekt biologiczny
  • Dojrzewanie emocjonalne dziewcząt
  • Jak radzić sobie z dzieckiem, które dojrzewa?
  • Fazy dojrzewania u dziewcząt
  • Przedwczesne dojrzewanie u dziewczynek
  • Dojrzewanie u dziewczyn – faza młodzieńcza

Zobacz też: 

Bolesne miesiączki - przyczyny, objawy, leczenie

To, w jakim wieku dziewczynki dojrzewają, uzależnione jest od czynników genetycznych i środowiskowych. Niezmienne jednak są etapy dojrzewania u dziewcząt.

Jak wygląda dojrzewanie u dziewcząt?

Kiedy dziewczynki zaczynają dojrzewać, każda z nich wykazuje indywidualne cechy dojrzewania, jednak czas i zakres zmian sfery fizyczno-psychicznej jest dla wszystkich taki sam.

Zmiany w okresie dojrzewania u dziewcząt charakteryzują się:

  • przeobrażeniami w budowie ciała, tzw. dojrzewanie biologiczne u dziewcząt
  • kształtowaniem osobowości, czyli okres dojrzewania psychicznego
  • dojrzewaniem seksualnym, tzw. dojrzewanie płciowe dziewcząt
  • dojrzewaniem społecznym, czyli pełnienie ról w społeczeństwie

Objawy dorastania u dziewczyn – aspekt biologiczny

Kiedy dziewczynki dojrzewają i zmieniają się w młode kobiety, pierwsze oznaki dojrzewania pojawiają się stopniowo i w różnej kolejności. Objawy dojrzewania u dziewczynek obejmują następujące zmiany fizyczne:

  • skok wzrostowy – kończyny oraz tułów zaczynają rosnąć, lecz nieproporcjonalnie względem siebie. Różnice w długościach wyrównują się z czasem. Wzrasta również masa ciała;
  • dojrzewanie gruczołów piersiowych – dojrzewający biust stopniowo staje się pełniejszy, choć często jedna z piersi jest nieznacznie większa. Dojrzewanie gruczołów piersiowych dziewcząt średnio trwa od 2 do 3 lat;
  • zarost na ciele – zarost dotyczy zazwyczaj owłosienia łonowego i pach. Na początku włosy pokrywają niewielki fragment skóry, ale z czasem owłosienie rozrasta się i zagęszcza;
  • zaokrąglone kształty – kiedy dziewczynki dojrzewają, figura staje się bardziej kobieca, tzn. poszerzają się biodra, uwidacznia się talia oraz zmienia się styl chodu;
  • menstruacja – miesiączka u dojrzewających dziewczynek jest nieregularna, i zwykle o słabej intensywności i krótka. W przeciągu roku reguluje się.

Więcej: Obfite miesiączki – czy to normalne? Obfita miesiączka ze skrzepami - powód do niepokoju?

Dojrzewanie emocjonalne dziewcząt

Akceptacja zmieniającego się wyglądu młodej dziewczyny oraz przybierania nowych ról społecznych i budzącego się popędu seksualnego to główne czynniki zmian strefy niebiologicznej. Oznaki dojrzewania psychiczno-emocjonalnego to:

  • wahania nastrojów, popadanie w skrajności emocjonalne,
  • negowanie, krytykanctwo, wartościowanie, kierowanie się emocjami,
  • poszukiwanie własnej tożsamości,
  • potrzeba atencji, akceptacji społecznej,
  • zainteresowanie seksualnością i płcią przeciwną,
  • rozdrażnienie, negatywne emocje, kompleksy.

Zobacz: Skuteczne i bezpieczne sposoby antykoncepcji

Jak radzić sobie z dzieckiem, które dojrzewa?

Dziewczynki w okresie dojrzewania są często rozdrażnione - towarzyszą im różne emocje - od euforii po nagły spadek nastroju, wręcz depresyjny stan. Jak rodzicie powinni sobie z tym radzić?

Zdaniem Magdy Modrej-Krupskiej rodzice powinni wykazać się dużą dozą wyrozumiałości do dzieci.

Najlepiej przypomnieć sobie czas, kiedy samemu było się młodym. Ja też pamiętam te momenty, kiedy ja też chciałam już być dorosła. I myślałam, że jestem Podbierałam mamie ubrania. Moja mama była wzywana do szkoły. Doskonale wiem, że każda dziewczynka chciałaby być starsza i czuje się starsza. Chciałaby podmalować rzęskę.

- przyznała Magda Modra

Aktorka przyznała jednocześnie, że zdarzają się między nią a córką konflikty, co potwierdziła sama Mia.

To prawda, zdarzają się małe konflikty, ale ja lubię, jak sobie usiądziemy i porozmawiamy. Robimy to bardzo często. Rozmawiamy o naprawdę różnych tematach. Jestem otwarta, to znaczy mówię o wszystkim. Nie mam przed mamą tajemnic. Przyjaźnimy się.

-zaznaczyła Mia Krupska

Magda dodała, że znalazła z Mią wspólny język. Nastolatka mówi jej o swoich problemach, a ona zawsze stara się jej pomóc w ich rozwiązaniu. Aktorka ma również na uwadze błędy, jakie popełniali jej rodzice w wychowaniu i stara się ich nie powielać.

Dzieci, kiedy zaczynają się zmieniać w okresie dojrzewania, porównują się ze swoimi rówieśnikami. To całkowicie normalne - musisz jednak wytłumaczyć swojemu dziecku, że niektóre zmiany mogą u niego występować szybciej, a inne wolniej. Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie - podkreślaj to na każdym kroku podczas rozmowy z dzieckiem.

Fazy dojrzewania u dziewcząt

Dojrzewanie dziewczynek rozpoczyna się przeciętnie między 10 a 13 rokiem życia. Do tego czasu faza dorastania to tzw. faza dziecięca, w której nie obserwuje się oznak dojrzewania u dziewczyn. Należy jednak pamiętać, że wiek dojrzewania dziewczynek nie jest jednoznacznie ustalony i przedwczesne dojrzewanie dziewczynek zależne jest od indywidualnych cech biologicznych i zewnętrznych cech środowiskowych.

Faza przygotowawcza – przedpokwitaniowa

Dojrzewanie dziewcząt rozpoczyna się między 12–13 rokiem życia. Zmiany pokwitaniowe rozpoczynają się od uaktywnienia produkcji hormonów płciowych. Masa ciała przybiera na wadze, a samo ciało zaczyna się zmieniać. Gruczoły piersiowe rozpoczynają przyrost, a brodawki zmieniają kolor na ciemniejszy. Zaczyna pojawiać się pierwsze, delikatne owłosienie łonowe, a także można zaobserwować przezroczyste lub białe plamienie z pochwy.

Dojrzewanie u dziewczynek charakteryzuje się zmianami w budowie ciała.

Dojrzewanie dziewcząt – faza pokwitania właściwego

Etap dojrzewania właściwego trwa do ok. 16 roku życia. Ciało nabiera kobiecości. Pojawia się owłosienie pachowe, a zarost intymny nabiera trójkątnego kształtu i zagęszcza się. Biust jest już znacznie zarysowany i kształtny. Pierwszym, dotąd niewystępującym objawem dojrzewania u dziewczynek jest menstruacja. Pierwsze miesiączki są bolesne i nieregularne.

Dojrzewanie u dziewczyn – faza młodzieńcza

Faza popokwitaniowa trwa do ok. 19 roku życia. Sylwetka dziewczyny jest już w pełni rozwinięta, owłosienie gęste, miesiączkowanie regularne. Ilość hormonów płciowych często wpływa niekorzystnie na stan skóry, co powoduje zwiększoną produkcję potu, łoju oraz trądzik młodzieńczy. Hormony wpływają również na dysharmonię emocjonalną, wywołującą tzw. bunt nastolatka. Niedojrzałość emocjonalna może trwać nawet od fazy pokwitania właściwego.

Zobacz film: Kobiety to gorsza płeć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości