Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły? Oto kilka sprawdzonych sposobów

Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Źródło: Dzień Dobry TVN
Trudne pytania o powrót do szkoły
Trudne pytania o powrót do szkoły
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci

Reakcja dziecka na powrót do szkoły jest bardzo indywidualną kwestią. Nie wszyscy uczniowie z radością myślą o spotkaniu z rówieśnikami i nauce. Jak wesprzeć pociechę? Na to i inne, zadane przez widzów pytania, odpowiedziała psycholożka dziecięca Paulina Mierzejewska. Przypominamy rozmowę z okazji zbliżającego się wielkimi krokami początku kolejnego roku szkolnego.

Powrót dziecka do szkoły

Powrót do szkoły lub przedszkola to niezwykłe wyzwanie nie tylko dla dzieci, ale też dla ich rodziców. W studiu Dzień Dobry TVN psycholog dziecięca Paulina Mierzejewska opowiedziała widzom, jak pomóc maluchom oswoić lęk przed wejściem w nową grupę rówieśniczą.

- Fajnie jest w przypadku np. przedszkolaków zadbać o to, że może się uda wcześniej, poza przedszkolem spotkać z jedną, dwiema osobami - tłumaczyła. - Dobrą metodą jest też zabranie przedmiotu, o którym można opowiedzieć, zainteresować dzieciaki. Może być to ulubiona przytulanka, czy rzecz, o której dziecko chce opowiedzieć rówieśnikom, pokazać ją - zaznaczyła psycholog.

Ekspertka podkreśliła również, że odczuwanie lęku w nowym miejscu jest naturalne i mierzymy się z nim w życiu codziennym nie tylko jako dzieci, ale też już jako osoby dorosłe. - Nie chodzi o to, żeby się w ogóle nie bać, tylko żeby się przygotować na to, co mogę zrobić, co mogę powiedzieć - dodała.

Sztuka panowania nad emocjami

Gdy dziecko odczuwa na tyle silny lęk, że wręcz panikuje (np. drżą mu dłonie, ma trudności z oddychaniem) warto zastosować techniki oddechowe, relaksacyjne, wizualizacyjne. - U dzieci proponuje korzystać z gniotka, którego można zgnieść i rozgnieść. Jak dziecko zgniata piłeczkę to automatycznie bierze wdech i później się rozluźnia - powiedziała Paulina Mierzejewska.

Co robić, gdy dziecko nie chce rano iść do szkoły lub przedszkola? - Pamiętajmy, że nasze emocje wpływają na emocje naszych dzieci. Jeżeli będziemy się denerwować, stresować i będziemy popędzać te dzieci, to gwarantuje, że im bardziej je popędzamy tym one bardziej wchodzą w obronne kawałki i mówią "nie" - zaznaczyła ekspertka.

- Możemy przekuć to w zabawę, zadanie czy misję. Często jest tak, że dziecko mówi, że ono nie chce iść, bo bolą je nóżki, a jak zadacie dziecku pytanie "Okej to się ścigamy?", to nagle ma pełno energii - dodała psycholog dziecięca.

Zobacz całą rozmowę z ekspertką w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości