Reakcja dziecka na powrót do szkoły jest bardzo indywidualną kwestią. Nie wszyscy uczniowie z radością myślą o spotkaniu z rówieśnikami i nauce. Jak wesprzeć pociechę? Na to i inne, zadane przez widzów pytania, odpowiedziała psycholożka dziecięca Paulina Mierzejewska. Przypominamy rozmowę z okazji zbliżającego się wielkimi krokami początku kolejnego roku szkolnego.
Powrót dziecka do szkoły
Powrót do szkoły lub przedszkola to niezwykłe wyzwanie nie tylko dla dzieci, ale też dla ich rodziców. W studiu Dzień Dobry TVN psycholog dziecięca Paulina Mierzejewska opowiedziała widzom, jak pomóc maluchom oswoić lęk przed wejściem w nową grupę rówieśniczą.
- Fajnie jest w przypadku np. przedszkolaków zadbać o to, że może się uda wcześniej, poza przedszkolem spotkać z jedną, dwiema osobami - tłumaczyła. - Dobrą metodą jest też zabranie przedmiotu, o którym można opowiedzieć, zainteresować dzieciaki. Może być to ulubiona przytulanka, czy rzecz, o której dziecko chce opowiedzieć rówieśnikom, pokazać ją - zaznaczyła psycholog.
Ekspertka podkreśliła również, że odczuwanie lęku w nowym miejscu jest naturalne i mierzymy się z nim w życiu codziennym nie tylko jako dzieci, ale też już jako osoby dorosłe. - Nie chodzi o to, żeby się w ogóle nie bać, tylko żeby się przygotować na to, co mogę zrobić, co mogę powiedzieć - dodała.
Sztuka panowania nad emocjami
Gdy dziecko odczuwa na tyle silny lęk, że wręcz panikuje (np. drżą mu dłonie, ma trudności z oddychaniem) warto zastosować techniki oddechowe, relaksacyjne, wizualizacyjne. - U dzieci proponuje korzystać z gniotka, którego można zgnieść i rozgnieść. Jak dziecko zgniata piłeczkę to automatycznie bierze wdech i później się rozluźnia - powiedziała Paulina Mierzejewska.
Co robić, gdy dziecko nie chce rano iść do szkoły lub przedszkola? - Pamiętajmy, że nasze emocje wpływają na emocje naszych dzieci. Jeżeli będziemy się denerwować, stresować i będziemy popędzać te dzieci, to gwarantuje, że im bardziej je popędzamy tym one bardziej wchodzą w obronne kawałki i mówią "nie" - zaznaczyła ekspertka.
- Możemy przekuć to w zabawę, zadanie czy misję. Często jest tak, że dziecko mówi, że ono nie chce iść, bo bolą je nóżki, a jak zadacie dziecku pytanie "Okej to się ścigamy?", to nagle ma pełno energii - dodała psycholog dziecięca.
Zobacz całą rozmowę z ekspertką w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy można dać dziecku na imię Jezus? Stanowisko Rady Języka Polskiego i Kościoła jest jasne
- Są rodzicami 11 dzieci. Jak wygląda ich codzienność?
- Pokazała, jak uspokoić dziecko w samolocie. Jej nagranie oburzyło internautów
- 300 złotych na wyprawkę to za mało? "Nic nie może być z zeszłego roku, bo to obciach"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Maskot/GettyImages