"Matura będzie najtrudniejsza z języka polskiego".
20 tysięcy wakatów ma do zaoferowania polska oświata. Tak źle nie było jeszcze nigdy. Wiadomo, że w wielu placówkach nie da się skompletować pełnej obsady. A kolejni nauczyciele odchodzą. Mają dość nieudolnych reform, niskich zarobków i braku perspektyw. Czy szkołę czeka zapaść?
Zmarł prof. Mirosław Handke. Był ministrem edukacji w rządzie Jerzego Buzka i rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a także współtwórcą słynnej reformy, która wprowadziła do polskiego szkolnictwa gimnazja. Odszedł w wieku 75 lat.
Niedawno opublikowano raport TIMSS, który mierzy poziom wiedzy uczniów z matematyki i nauk przyrodniczych. Niestety, wyniki polskich uczniów się pogorszyły. Skąd ten spadek? Co należy zrobić, żeby to zmienić? O tym mówili w naszym programie Karolina Słowik, dziennikarka "Gazety Wyborczej" i Przemysław Staroń, pedagog, Nauczyciel Roku 2018.
Zmiana edukacji najbardziej dotknęła uczniów. Jak można pomóc dzieciom odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog Bogną Białecką i Dorotę Łobodę, która jest przeciwko reformie szkolnictwa.
Na tegorocznym uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego pojawił się dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Tam spotkał się z pierwszymi od 18 lat siódmoklasistami. Czy podoba im się to, że są w podstawówce a nie w gimnazjum? Czy znają już przygotowany specjalnie dla nich program nauczania? I czy któryś z uczniów chce zostać w przyszłości Robertem Lewandowskim?
Dziś w polskich podstawówkach po raz pierwszy od 18 lat na rozpoczęciach roku pojawili się uczniowie klas siódmych. Jakie wyzwania czekają ich na ścieżce edukacyjnej? W którym momencie nauki zmiany wprowadzone przez reformę edukacji będą dla nich największym wyzwaniem? I jak będzie wyglądał egzamin po klasie ósmej? O tym, jak pomóc naszym dzieciom w tym trudnym dla nich okresie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. Krzysztofem Biedrzyckim z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz edukatorką i nauczycielką Ewą Borgosz.
Wielu nauczycieli sprzeciwia się reformie edukacji. Należy do nich dyrektor jednego z warszawskich liceów Wiesław Włodarski. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby powiedział, co dokładnie zarzuca reformie. Dlaczego kiedyś sprzeciwiał się wprowadzeniu gimnazjom, a teraz nie chce, aby były likwidowane?
Są nauczyciele, którzy uważają że nowa reforma edukacji jest szkodliwa. Na znak protestu postanowili dzisiaj odejść od tablic. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy nauczyciela Artura Sierawskiego z koalicji "Nie dla chaosu w szkole" i prof. Krzysztofa Biedrzyckiego z Instytutu Badań Edukacyjnych, aby zapytać, czego dokładnie żądają nauczyciele.
Sześciolatki zostają w przedszkolach. Czy w związku z tym zabraknie miejsc dla 3-latków? Czy rzeczywiście samorządy mają obowiązek dofinansowania dzieci w przedszkolach niepublicznych? Ile kosztuje niepubliczne przedszkole? Od kiedy zaczyna się rekrutacja elektroniczna do przedszkoli? O tym problemie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dyrektor biura edukacji Urzędu m.st. Warszawy Joanną Gospodarczyk i Piotrem Jastrzębskim ze Stowarzyszenia Przedszkoli Niepublicznych.
Do naszej redakcji napisała Adrianna Gnyp, uczennica gimnazjum nr 19 w Łodzi, z prośbą o interwencję w obronie szkoły, w której się uczy. Zainteresowaliśmy się tą sprawą i zaprosiliśmy ją do studia. Wspólnie z Iwoną Miksą, nauczycielką z tego liceum i Sławomirem Sikorą z koalicji "Nie dla chaosu w szkole" rozmawialiśmy o zmianach, jakie wprowadza reforma edukacji i szansach na ocalenie dobrych praktyk wypracowanych w gimnazjach przeniesieniu ich na nowy grunt, po reformie.
Wójt gminy Rusiec, Dariusz Woźniak, nie zamierza wprowadzić w swojej gminie reformy edukacji: "Po rozmowie z moimi kolegami radnymi, doszliśmy do wniosku, że rada (...) nie podejmie uchwały, o zmianie okręgów nauczania na terenie naszej gminy. W perspektywie, nie widzimy żadnych pozytywnych skutków tej reformy". Dlaczego pan Dariusz zdecydował się na taki krok? Czy sądzi, że administracja rządowa pozwoli mu zbojkotować reformę?
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące system polskiej oświaty. Jak będzie wyglądać nauczanie w szkole? Czy w programie faktycznie znajdą się lekcje programowania i szachów? Czy to prawda, że "Nasz Elementarz", którego ponowne prowadzenie kosztowało państwo 60 mln złotych, przestanie obowiązywać? Na czym polega innowacyjność reformy edukacji? O tym w studiu Dzień Dobry TVN mówiła Minister Edukacji Anna Zalewska. Czy Anna Zalewska nie obawia się referendum w tej sprawie i czy naprawdę jest przekonana o słuszności swojej koncepcji?
Wczoraj Prezydent RP Andrzej Duda zatwierdził swoim podpisem kontrowersyjną dla wielu reformę edukacji, która m.in. likwiduje gimnazja i przywraca czteroletnie licea. Jakie wady dostrzega w niej nauczyciel Jan Wróbel? Zapytaliśmy go o to w Dzień Dobry TVN.