Nowelizacja ustawy o systemie oświaty – zmiany w egzaminie ósmoklasisty
Zgodnie z nowelizacją ustawy egzaminy ósmoklasistów zostaną na stałe przesunięte z kwietnia na maj. W roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024, podobnie jak w poprzednich latach, będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych o zawężonym katalogu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania te ogłoszone zostaną w formie rozporządzenia ministra edukacji i nauki.
Szkoła
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty – zmiany w egzaminie maturalnym
Podjęto decyzję, że w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024 uczniowie będą mogli zdać egzamin maturalny i uzyskać świadectwo dojrzałości, jeżeli osiągną z każdego obowiązkowego przedmiotu minimum 30 proc. możliwych do uzyskania punktów i przystąpią dodatkowo do przynajmniej jednego egzaminu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Na egzaminie z przedmiotu dodatkowego na poziomie podstawowym nie będzie jeszcze w tych latach progu punktowego decydującego o zdaniu egzaminu maturalnego. Próg 30 proc. na egzaminach z przedmiotów dodatkowych zostanie wprowadzony w roku szkolnym 2024/2025.
Specjaliści w szkołach
Nowelizacja ustawy o oświacie obejmuje również przepisy o zatrudnianiu w szkołach i przedszkolach różnych specjalistów: psychologów, pedagogów, pedagogów specjalnych, logopedów i terapeutów.
W latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024 łączna liczba etatów specjalistów nie może być niższa niż:
- 1,5 etatu, który powiększa się o 0,2 etatu na każdych kolejnych 100 dzieci lub uczniów, jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 100;
- 1 etat – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 50 i nie przekracza 100;
- 0,5 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 30 i nie przekracza 50;
- 0,25 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów wynosi od 1 do 30.
Na realizację tego celu w roku 2022 subwencja oświatowa ma być zwiększona o 514,5 mln zł ze środków rezerwy celowej budżetu państwa.
Ustawa przewiduje również m.in. organizację szkoleń dla kandydatów na egzaminatorów i samych egzaminatorów za pośrednictwem komunikacji elektronicznej. Podobnie w sytuacji szkoleń kandydatów na egzaminatorów i egzaminatorów do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Lex Czarnek". Na czym polega nowelizacja ustawy Prawo oświatowe?
- Kryzys w polskiej oświacie. Kto będzie uczył dzieci, skoro nauczyciele nie chcą pracować w szkole?
- Warszawska Szkoła Ukraińska daje nadzieję dzieciom uchodźców. "Tam nie dało się normalnie żyć"
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: RadioZET
Źródło zdjęcia głównego: Klaus Vedfelt/Getty Images