Egzamin ósmoklasisty 2022 – terminy, zasady i inne ważne informacje

Egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty 2022
Źródło: Chinnapong/Getty Images
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkiem wszystkich uczniów kończących szkołę podstawową. Nie można go nie zdać, ale można uzyskać wyniki na różnym poziomie, od których wiele zależy. Kiedy jest egzamin ósmoklasisty w 2022 roku? Sprawdź najważniejsze informacje.

Każdy uczeń szkoły podstawowej ma obowiązek przystąpić do egzaminu na jej zakończenie, czyli w ósmej klasie. Jest on również warunkiem rekrutacji do szkoły średniej.

Różnice kulturowe

Źródło: Dzień Dobry TVN
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki

Egzamin ósmoklasisty 2022 – terminy

Egzamin ósmoklasisty 2022 odbędzie się w dniach 24-26 maja. Każdy z nich będzie miał swój początek o godzinie 9.00. Ósmoklasiści muszą podejść do testu z trzech przedmiotów. Są to: język polski, matematyka i język obcy nowożytny, którym może być angielski, francuski, hiszpański, włoski, niemiecki, rosyjski lub ukraiński. Należy wybrać ten język, którego się uczy w szkole w ramach obowiązkowych zajęć.

 • wtorek 24 maja – język polski – potrwa 120 minut,
  • środa 25 maja – matematyka – potrwa 100 minut,
   • czwartek 26 maja - język obcy nowożytny – potrwa 90 minut.

    Egzamin ósmoklasisty - co trzeba ze sobą wziąć?

    Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że na egzaminie ósmoklasisty można mieć ze sobą wyłącznie kilka przedmiotów. Należą do nich:

    • legitymacja szkolna,
     • przybory do pisania - pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem,
      • linijka - na egzamin z matematyki.

       Egzamin ósmoklasisty 2022. Kiedy wyniki?

       Wyniku z egzaminu ósmoklasisty nie można poprawić. Jeżeli z przyczyn losowych lub zdrowotnych uczeń lub uczennica nie przystąpi do testu w wyznaczonym terminie, może do niego podejść w terminie dodatkowym, czyli w dniach 13-15 czerwca.

       W 2022 roku uczniowie dostaną wyniki egzaminu ósmoklasisty 1 lipca. 8 lipca natomiast otrzymają zaświadczenia o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty, na których podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla każdego przedmiotu.

       Zobacz także:

       Autor: Diana Ryściuk

       Źródło: CKE

       Źródło zdjęcia głównego: Chinnapong/Getty Images

       podziel się:

       Pozostałe wiadomości