Nauczanie indywidualne zyskuje na popularności. "Dzieci nie wiedzą, jak się odnaleźć w szkole"

Nauczanie indywidualne jest coraz bardziej popularne
Nauczanie indywidualne jest coraz bardziej popularne
Źródło: Carol Yepes/Getty Images

Podczas pandemii najmłodsi uczyli się zdalne. Teraz wielu z nich nie potrafi wrócić do normalności. W szkołach pojawia się coraz więcej wniosków o naukę w trybie indywidualnym - nawet obecnie, czyli tuż przed zakończeniem roku szkolnego. Z czego to wynika?

Dzieci odzwyczaiły się od szkoły

Przed 2020 rokiem nauczanie indywidualne było rzadkim zjawiskiem i dotyczyło tych dzieci, których stan zdrowia uniemożliwiał uczęszczanie do szkoły, albo takich, które były kreatywne, miały na siebie sprecyzowany plan i realizowały się poza szkołą. W czasie pandemii wszystkie dzieci przyzwyczaiły się do lekcji przed ekranem komputera i teraz można zaobserwować tego skutki. Na biurkach dyrektorów pojawia się coraz więcej wniosków o naukę z domu. Dlaczego tak się dzieje?

Co wpływa na rozwój dziecka?

Co wpływa na rozwój dziecka?

dziecko
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?

– Nawet nie chodzi o stany depresyjne, tylko o zaburzenia związane z nieradzeniem sobie z emocjami. Padły kompetencje społeczne dzieci, które nie wiedzą, jak się zachować, jak się odnaleźć w szkole. (...) Tymczasem orzeczenie wydaje się na czas określony, czasem tylko na część roku szkolnego, czasem na cały. I nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie, czy to jest ostatecznie najlepsze dla dziecka. Bo zabierając je ze szkoły, utrwala się w nim przeświadczenie, że nie musi się konfrontować z rzeczywistością - mówiła Ewa Tatarczak, szefowa Rady Poradnictwa, w rozmowie z dziennik.pl.

Popularność nauczania indywidualnego

Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że w tym roku szkolnym na indywidualnym nauczaniu jest ponad 8,1 tys. uczniów. Rosnący trend jest obserwowany we wszystkich województwach. Przykładowo - w Bydgoszczy w tym roku z indywidualnego nauczania korzysta 1422 uczniów, podczas gdy w ubiegłym roku szkolnym zdecydowało się na nie 912 uczniów. W województwie zachodniopomorskim z kolei liczba uczniów korzystających z innego trybu nauki z 586 wzrosła do 633.

 – Porównując lata 2021 i 2022, liczba uczniów nauczanych indywidualnie wzrosła w szkołach podstawowych o 63 proc., a w liceum ogólnokształcącym o 78 proc. Nie zauważamy wzrostu w stosunku do uczniów branżowej szkoły I stopnia, kształcących się w zawodach robotniczych, natomiast już w zawodach technikalnych nastąpił on o ponad 100 proc. – powiedziała dziennik.pl Grażyna Sobieraj, wizytator Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim.

Droga do uzyskania zgody na nauczanie indywidualne nie jest jednak tak łatwa. Rodzic musi zgłosić się do lekarza specjalisty (najczęściej do psychiatry). Z jego opinią później trafia do poradni, gdzie składa wniosek o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia indywidualnego. Nad zasadnością takiego trybu nauczania zastanawiają się wówczas psycholog, pedagog i lekarz specjalista. W ich spotkaniu może uczestniczyć także rodzic, który następnie od odmowy może się odwoływać. Co ciekawe, coraz więcej rodziców chce, by jego dzieci uczyły się w domu.

– Teraz trafiły do mnie wnioski od dwóch uczniów klasy ósmej. I to jest dla mnie zaskoczenie, bo jeden z nich jest uczniem piątkowym. Podejrzewam więc, że to jest pomysł rodziców, by dać mu więcej czasu na przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty lub nawet uzyskanie zwolnienia z pierwszego terminu i specjalnych warunków na kolejny. Drugi przypadek dotyczy ucznia, który przez miesiąc nie pojawiał się w szkole. Byliśmy w kontakcie z mamą, która jednak nie potrafiła nad synem zapanować. Wątpię, czy jej się to uda teraz – oceniła dyrektorka szkoły podstawowej na Śląsku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości