Nauczanie indywidualne zyskuje na popularności. "Dzieci nie wiedzą, jak się odnaleźć w szkole"
W szkołach pojawia się coraz więcej wniosków o naukę w trybie indywidualnym - nawet obecnie, czyli tuż przed zakończeniem roku szkolnego. Z czego to wynika?
Niezaszczepieni nauczyciele nie wrócą do pracy? "Powinni być odsunięci od bezpośredniego funkcjonowania w szkole"
Polska Akademia Nauk apeluje do pracowników oświaty o przyjmowanie szczepionek. W opinii środowiska naukowego pojawia się również alternatywa dla nauczycieli, którzy nie będą chcieli się zaszczepić. Nie dla wszystkich jednak będzie ona korzystna.
Monika Mrozowska o powrocie dzieci do szkół: "To kompletne pomieszanie z poplątaniem"
Monika Mrozowska jest szczęśliwą mamą czwórki dzieci. Swoimi rodzicielskimi doświadczeniami chętnie dzieli się z internautami. Teraz aktorka opowiedziała o powrocie swoich pociech do szkół. Okazało się, że nie mają łatwo.
Indywidualny tok studiów – jak wygląda w praktyce?
Ustalany zgodnie z zainteresowaniami osoby uczącej się, indywidualny tok studiów jest programem, na który zapotrzebowanie sukcesywnie wzrasta. Dlaczego jest tak popularny?
Powrót do nauki stacjonarnej jeszcze w tym roku szkolnym? Premier zabrał głos
Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie planowanego przywrócenia nauki stacjonarnej. Premier wyjawił, kiedy mogłoby to nastąpić oraz jakie warunki muszą zostać spełnione, aby dzieci znów mogły zasiąść w szkolnych ławkach. Prognozy są optymistyczne.
Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Przemysław Czarnek podał wstępną datę
Według części specjalistów, szczyt trzeciej fali pandemii koronawirusa jest już za nami. Czy to oznacza, że uczniowie wreszcie zakończą naukę zdalną i wrócą do szkół? Głos w tej sprawie zabrał minister Czarnek.
Uczniowie ściągają podczas nauki zdalnej. "To rodzaj kompetencji miękkich"
Od poniedziałku 18 stycznia dzieci z klas I-III ponownie chodzą do szkoły. Lekcje odbywają się zgodnie z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Pozostałych uczniów nadal obowiązuje zdalna edukacja. Jak będzie wyglądało nauczanie, kiedy wszyscy wrócą już do szkół? O tym w naszym studiu rozmawiali dr Monika Just, pedagog i Dariusz Zelewski, dyrektor SP nr 1 w Kartuzach.
Nauka zdalna odbija się na psychice uczniów. Minister Czarnek mówi o terminie powrotu do szkół
O tym, że pandemia ma niekorzystny wpływ na psychikę dzieci i młodzieży specjaliści informują już od dawna. Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiada, że wszyscy uczniowie będą mogli liczyć na specjalistyczną pomoc. Szef resortu zapowiedział, kiedy uczniowie powinni wracać na zajęcia do szkół.
Alternatywne lekcje WF z Moniką Pyrek. "To nic nie kosztuje, platforma jest otwarta i każdy może z niej korzystać"
Zachęcanie dzieci do aktywności fizycznej. Taki cel postawiła sobie Monika Pyrek. Przed pandemią lekkoatletka odwiedzała polskie szkoły i prowadziła inspirujące lekcje. Teraz namawia do ćwiczeń przez Internet. Jak wyglądają takie zajęcia? O tym sportsmenka opowiadała w naszym programie.
Liczba placówek z nauczaniem zdalnym i mieszanym odzwierciedla skalę zakażeń
Dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce nie maleje. Zaledwie w piątek, 25 września uzyskaliśmy najwyższy wynik od początku pandemii - 1587. Jak ten wzrost ma się do sytuacji w placówkach oświatowych? Poznaj najnowsze dane.
Od września nauczanie zdalne czy stacjonarne? Ministerstwo edukacji ma plan
Jak będzie wyglądać nauka po wakacjach? To pytanie dręczy wielu uczniów i ich rodziców. Przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych. Zrobimy wszystko, aby dzieci wróciły do szkół od września w normalnym trybie - zapewnia Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort apeluje, aby nie wprowadzać niepokoju.
Kacper i Kuba uczą się w domu. Ich amerykańscy nauczyciele mieszkają razem z nimi. Wcześniej uczyli w Meksyku, Kanadzie i Chinach. Czy to prawda, że dzieci uczą się efektywniej, kiedy nie są do tego przymuszane?
Alternatywą dla tradycyjnej formy nauczania jest edukacja domowa lub demokratyczna. W tym ostatnim systemie dzieci uczą się samodzielnego wyszukiwania informacji, same decydują, czego chcą się uczyć, a czego nie. Czy dla maluchów nie jest to zbyt duża odpowiedzialność? Jakie są zalety, a jakie wady edukacji demokratycznej? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: Darią Krawczyk-Borys - mamą Inez i Blanki, które uczą się w domu, Justyną Masella-Praszyńską - mamą Magdy i Mikołaja, która pracuje i ma dzieci w szkole demokratycznej oraz z psychologiem dziecięcym Martą Żysko-Pałubą.