Wpływ muzyki i plastyki w szkole na dorosłe życie. "To kompetencja przyszłości"

Wpływ muzyki i plastyki w szkole na dorosłe życie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Muzyka i plastyka rozwijają kreatywność
Muzyka i plastyka rozwijają kreatywność
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?

W szkole często największą wagę przywiązuje się do języka polskiego i matematyki, natomiast najmniejszą do plastyki i muzyki. Dlaczego powinno się to zmienić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli edukatorka - Edyta Plich, animatorka kultury - Marta Wójcicka, a także nauczyciel muzyki - Marcin Lemiszewski.

15 maja obchodzone jest Święto Polskiej Muzyki i Plastyki. Ma ono na celu promowanie polskiej sztuki. Jest to też okazja do zastanowienia się nad rolą sztuki w życiu człowieka. W tym dniu warto przypomnieć wpływ muzyki i plastyki w szkole na dorosłe życie.

Status przedmiotów artystycznych

Niestety w polskiej szkole obcowanie ze sztuką jest marginalizowane. Młodzi ludzie nie są nauczeni chodzenia do muzeum, na wystawy, do teatru czy filharmonii. Często słychać, że nie ma na to czasu i pieniędzy. Jednak badania PISA wskazują, że te kraje, których systemy edukacyjne nie zrezygnowały z czasu na kształcenie umiejętności artystycznych, mają lepsze wyniki w nauczaniu niż kraje, które ograniczyły liczbę godzin przeznaczonych na edukację twórczą. Potwierdzają też, że zwiększenie liczby godzin przedmiotów egzaminacyjnych kosztem przedmiotów artystycznych i humanistycznych, nie prowadzi do polepszenia wyników testów.

- Te przedmioty rozwijają kreatywność, a ci, którzy potrzebują porządnych uzasadnień niech wiedzą, że to kompetencja przyszłości. Chodzi o to, że tak naprawdę 12 lat w szkole (...) wszystkich uczymy tego samego, w ten sam sposób, a potem chcemy, żeby wszyscy byli kreatywni, otwarci, poszukujący. Więc chodzi o to, żeby (...) rzeczywiście dać dzieciom szansę na to, żeby się rozwijały na różne sposoby i przedmioty artystyczne traktować jako sposób - po pierwsze - na właśnie rozwijanie kreatywności, po drugie - na odpoczynek, na to, żeby trochę pobyć samemu ze sobą, trochę poznać świat. Później, kiedy ludzie już są dorośli, ich kontakt ze sztuką, to, czy chodzą do muzeum i teatru, jest związane z tym, że po prostu edukacja taka była. Nie wszyscy to dostają w domu, a myślę, że jest to szalenie ważne - tłumaczyła Edyta Plich w Dzień Dobry TVN.

Wpływ muzyki i plastyki na dorosłe życie

Na początku swej edukacji dzieci śpiewają, rysują, ciągle zadają pytania, są otwarte i radosne. Z czasem milkną. Tematy zajęć nie są dostosowane do ich potrzeb i rozmaitych talentów. W efekcie większość dorosłych potem ludzi nie wie, jakie ma uzdolnienia, bo w szkole nie było okazji i czasu, żeby je odkryć i rozwijać. W Polsce nie jest jeszcze przywiązywana do tego waga. Inaczej jest za granicą. Dla Włochów moda jest życiem i zajmuje wysokie miejsce nawet w wiadomościach telewizyjnych, Skandynawowie zachwycają się designem, natomiast Francuzi olśniewają gustem. Jednak to wyczucie estetyki nie jest wrodzone, tylko wynika z edukacji.

- Myślę, że kultura to jest świetny sposób na to, żeby uczyć się też wyrażania siebie, swoich emocji, żeby umieć obserwować rzeczywistość i nazywać ją w odpowiedni dla siebie sposób. (...) Przedmioty związane ze sztuką pozwalają na to, żeby kreatywnie podchodzić do różnych zagadnień, nawet tych z przedmiotów ścisłych - mówiła Marta Wójcicka w naszym programie.

Święto Polskiej Muzyki i Plastyki

Święto Polskiej Muzyki i Plastyki obchodzimy 15 maja. Ma ono na celu promowanie polskiej sztuki. Zachwycając się zagranicznymi piosenkami albo obrazami, nie można przy tym zapominać, że nasza kultura także jest wartościowa i ma wiele uroku. Warto więc spędzić ten dzień przy dźwiękach rodzimych utworów. Można też odwiedzić galerię bądź muzeów, w których znajdują się dzieła polskich artystów. Serdecznie do tego zachęcamy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości