Jamerrill Stewart może być wzorem do naśladowania dla innych. Nie tylko pełnoetatowo zajmuje się pociechami, ale dodatkowo uczy je w domu.
Hubert Lang to 10-latek, który kręci filmy metoda poklatkową, polegającą na robieniu kilkuset zdjęć, a następnie łączeniu ich w jedno nagranie. Młody filmowiec tworzy produkcje o tematyce edukacyjnej.
W szkole zajęcia artystyczne są traktowane po macoszemu i bagatelizowane. Dlaczego powinno się to zmienić?
Jak zrobić tablicę manipulacyjną? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy poszukują idealnej zabawki dla dziecka. Jak się okazuje, zwykła tablica z narzędziami i przedmiotami użytku codziennego może dać maluchom o wiele więcej radości niż wyszukane zabawki ze sklepu. Co warto zatem na niej umieścić? I o czym należy pamiętać?
W dobie pandemii uzależnienie od gier komputerowych u dzieci wyraźnie się nasila. Ponadto część uczniów w takcie nauki online potrafi wyłączyć kamerki i oddać się ulubionej aktywności. O tym problemie w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z prof. Mariuszem Jędrzejko.
Wielu rodziców zastanawia się, w jakim wieku posłać dziecko do przedszkola. Czy warto inwestować w zajęcia dodatkowe? Jak znaleźć dla malucha równowagę między nauką a zabawą? O tym mówił w naszym programie dr Mikołaj Marcela - pisarz i nauczyciel akademicki, współautor książki pt. "Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start".
Od poniedziałku 18 stycznia do szkół wracają dzieci z klas 1-3. Ponowna zmiana nauczania z systemu zdalnego na stacjonarny może być dla wielu z nich sporym utrudnieniem. Jak temu zaradzić? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym nauczycielka i pedagog specjalny Karolina Kupińska.
Świat, który znaliśmy powoli odchodzi do lamusa. Zmiany, które już dzieją się na naszych oczach mają związek nie tylko z pandemią, ale przede wszystkim z tym co robią młodzi dorośli. Justyna Suchecka, dziennikarka, Rafał Flis z olimpiady projektów społecznych "Zwolnieni z teorii" oraz Magda Demczak, studentka - mają pomysł, jak zmienić świat. W jaki sposób? O tym rozmawiali z prowadzącymi Dzień Dobry TVN.
W czwartym odcinku dwunastego sezonu "Kobiety na krańcu świata" Martyna Wojciechowska udała się do jednego z najbiedniejszych krajów świata. W Bangladeszu aż 20 proc. społeczeństwa żyje poniżej progu ubóstwa. Mieszkańcy nie mają dostępu do podstawowych udogodnień, m.in. szkół. Jak sobie z tym radzą?
Każdy rodzic chce dla dziecka najlepiej, dlatego tak dużą wagę przykłada do rozwoju swojej pociechy. Nie zawsze jednak wiedzą, jak pokierować jego edukacją w taki sposób, aby przyniosła najlepsze efekty. Mikołaj Marcela, pisarz i nauczyciel akademicki, postanowił to zmienić i skłonić dorosłych do refleksji nad istniejącym systemem szkolnictwa. W Dzień Dobry Wakacje opowiedział o swojej nowej książce "Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem. Edukacja, w której dzieci same chcą się uczyć i rozwijać".
Jak pokazują badania UNICEF-u, liczba otyłych dzieci w Polsce w ciągu ostatniej dekady wzrosła dwukrotnie. Jak temu zapobiec? Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu? Dla Pawła Lewickiego sport jest pasją i sposobem na życie. Czy zaszczepił miłość do sportu również u swojego syna i córki? Zobaczcie, dlaczego w rozwoju dziecka tak ważny jest sport.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty. Wprowadza ona zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków. Dzieci będą obligatoryjnie rozpoczynać naukę w wieku lat siedmiu. Ustawa przewiduje, że 6-latki będą mogły pójść do szkoły, ale po odpowiednim przygotowaniu. Co to oznacza? Co z dziećmi, które zdążyły pójść do szkoły w wieku 6 lat? Czy będzie zmuszone powtarzać pierwszą klasę? Jakie zmiany organizacyjne czekają szkoły i przedszkola? Gościem Dzień Dobry TVN była Teresa Wargocka, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Coraz częściej mówi się o likwidacji gimnazjów i przywróceniu starego systemu edukacji. Czy polska szkoła nadąża za zmianami, jakie zachodzą w społeczeństwie? Kim są współcześni gimnazjaliści? Do czego dążą? Kogo chcą naśladować? I czego im najbardziej potrzeba? Zapytaliśmy o to Martę Byrską, etnografa, która przeprowadzała badania i z profesora Janusza Czapińskiego, psychologa społecznego, który je konsultował.
Coraz więcej mówi się o tym, że dzieci są zbyt obciążone obowiązkami szkolnymi. Prace domowe zajmują im często całe popołudnia i wieczory. Swoją uwagę odrabianiu lekcji muszą poświęcić również rodzice. Co tak naprawdę prace domowe wnoszą do edukacji naszych dzieci? Zapytaliśmy o to aktorkę i mamę dwójki dzieci Agnieszką Wielgosz, dyrektorkę szkoły Danutę Kozakiewicz i psychologa dziecięcego dr Aleksandrę Piotrowską.
Obecnie większość dzieciaków po lekcjach w szkole chodzi na zajęcia dodatkowe. Czy oprócz tego angażujemy nasze dzieci do obowiązków domowych? Czy ma to walor wychowawczy? Zapytaliśmy o to Aleksandrę Piotrowską, psychologa dziecięcego i Sylwię Juszczak-Arnesen, aktorkę. Obie Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Kolejną bohaterką cyklu Dzień Dobry TVN "Niedoskonała Mama" jest dwudziestoletnia Angelika, mama dwuletniego chłopca. Dziewczyna w trosce o byt swojego syna kontynuuje naukę. Chciałaby podjąć też studia. Takie rozwiązanie wiąże się z tym, że mały Nikodem będzie musiał pójść do żłobka. Angelika nie wyobraża sobie, by ktoś obcy miał zająć się jej dzieckiem. Co przeraża ją najbardziej? Dlaczego nie chce zaufać pedagogom w żłobku?