Młodzi na nowo budują świat. Jak zmieni się nasza rzeczywistość dzięki ich projektom?

Dzień Dobry TVN
Świat, który znaliśmy powoli odchodzi do lamusa. Zmiany, które już dzieją się na naszych oczach mają związek nie tylko z pandemią, ale przede wszystkim z tym co robią młodzi dorośli. Justyna Suchecka, dziennikarka, Rafał Flis z olimpiady projektów społecznych "Zwolnieni z teorii" oraz Magda Demczak, studentka - mają pomysł, jak zmienić świat. W jaki sposób? O tym rozmawiali z prowadzącymi Dzień Dobry TVN.

Jak młodzi chcą zmienić świat?

Rafał Flis z olimpiady projektów społecznych "Zwolnieni z teorii" oraz Magda Demczak, studentka stosunków międzynarodowych i politologii to dwoje młodych ludzi, którzy chcą zmienić nasz świat. W jaki sposób?

Magda Demczak, wspólnie z koleżankami ze szkoły zainteresowała się tzw. ubóstwem menstruacyjnym, czyli trudnością z dostępem do podstawowych środków higienicznych i wiedzy o menstruacji. Ze wstępnych badań, które przeprowadziły dziewczyny wynika, że problem ten dotyczy nie tylko krajów trzeciego świata. Okazuje się, że w Polsce żyje nawet pół miliona kobiet, które muszą wybierać między obiadem a środkami czystości.

- Tak powstała "Akcja menstruacja". Dzisiaj działamy już jako fundacja i pomagamy osobom, które zmagają się z takim problemem - mówiła Magda Demczak.

Warto dodać, że Magda brała udział w olimpiadzie projektów społecznych "Zwolnieni z teorii". Co to za inicjatywa?

"Zwolnieni z teorii" - podejście do nauki

Współautorem olimpiady projektów społecznych "Zwolnieni z teorii" jest Rafał Flis. Jakie są jego założenia? Zdaniem Flisa połowa zawodów, które dzisiaj mamy za dziesięć lat zniknie. Nie będzie już kierowców tirów, spadnie zapotrzebowanie na prawników czy programistów.

- Wciąż uczymy dzieci, przez dwie dekady ich życia, rzeczy, których uczyliśmy w XIX wieku i przygotowujemy ich do pruskiej armii, jak możemy przeczytać w oficjalnym raporcie, bądź do pracy przy taśmie - mówił Flis.

Ideą "Zwolnieni z teorii" jest zmiana w podejściu do nauki i pokazaniu młodym ludziom, że kluczem do sukcesu jest praca zespołowa.

- Kompetencje miękkie to są kompetencje przyszłości - dodał.

Czy warto słuchać młodych?

Pomysłom młodych na poprawę otaczającego na świta przygląda się Justyna Suchecka, dziennikarka TVN24. W swojej książce "Young power" opisała 30 niezwykłych historii młodych, którym zależy, aby nasza rzeczywistość była bardziej znośna.

Jak mówiła w rozmowie z Anną Kalczyńską i Andrzejem Sołtysikiem najbardziej inspirująca jest dla niej historia Janka Gawrońskiego z Łodzi. - Ma spektrum i ten swój deficyt, problem postanowił przekuć w coś, co może być inspiracją dla innych osób - powiedziała Justyna Suchecka.

- Wcale nie trzeba być piątkowym uczniem, czy wybitną jednostką. Po prostu trzeba być zaangażowanym. Janek pisze listy do ministrów, prezydentów, załatwia sprawy, wycisza dzwonki w szkole czy zmienia podręczniki. A teraz książkę, której jest bohaterem wystawił na WOŚP - dodała Justyna Suchecka.

Jak powinna wyglądać nasza przyszłość? - Z innymi, dla innych i razem, a nie w pojedynczym wyścigu - podsumowała dziennikarka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Wszystko, co trzeba wiedzieć o mandatach. Czy stracimy prawo do odmowy ich przyjęcia?

Kwiaty na poprawę humoru zimą. Ciekawe propozycje Łukasza Skopa

Labrador pomaga medykom zredukować stres. "Jest gwiazdą szpitala"

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!