Gadżety, które pomagają dzieciom w edukacji i skupieniu. "Koncentrację trzeba ćwiczyć"

Jak pomóc dziecku skupić się na nauce?

Od poniedziałku 18 stycznia do szkół wracają dzieci z klas 1-3. Ponowna zmiana nauczania z systemu zdalnego na stacjonarny może być dla wielu z nich sporym utrudnieniem. Jak temu zaradzić? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym nauczycielka i pedagog specjalny Karolina Kupińska.

Jak zapobiec rozkojarzeniu u dzieci?

Obecnie na dzieci wpływa zbyt wiele bodźców jednocześnie, przez co trudno jest im wybrać te, które są istotne w danym momencie. Najmłodsi są przebodźcowani, a ich nadmiar energii lub impulsywność także utrudniają skupienie uwagi.

Jak temu zaradzić? Pomaga ograniczenie czasu spędzanego przy komputerze, tablecie lub telefonie, zaspokojenie potrzeby ruchu czy dawanie konkretnych instrukcji. Co jeszcze?

- Przede wszystkim trzeba ćwiczyć tę koncentrację, bo to jest wszystko kwestia treningu, żeby wydłużyć czas skupienia - każdy gdzieś tam potrafi się skupić (...) na różną długość czasu. Myślę że na początku fajną opcją u takich małych dzieci, to są opcje zabawowe. Przede wszystkim układanie puzzli podczas zabaw, układanie klocków, wyszukiwanie podobieństw i różnic - to wszystko wpływa, że możemy to wyćwiczyć. Pomaga też uporządkowanie przestrzeni dziecka (...) wyznaczenie tego miejsca do nauki, ograniczenie bodźców tych rozpraszających - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN nauczycielka.

Uporządkowanie kluczem do skupienia

Najważniejsza jest właśnie kwestia uporządkowania. Wówczas nic nie odwraca uwagi dziecka od obowiązków. Rodzice pod tym względem też powinni dawać dzieciom dobry przykład.

- Jeżeli chodzi o dzieci w młodszym wieku, to one potrzebują wewnętrznej takiej motywacji, więc w tym jest właśnie ważna rola dorosłego, rola rodzica, żeby pomóc to wszystko uporządkować . No jeżeli dziecko będzie wiedziało, że rodzic jest taki bardzo chaotyczny, to może podebrać te nawyki od rodzica. Więc my, jako dorośli, powinniśmy nauczyć tego uporządkowania - podpowiedziała Karolina Kupińska.

Te działania pomogą również w przypadku dzieci z ADHD czy zaburzeniami sensorycznymi.

- Treningi przede wszystkim. Ćwiczenia podczas zabawy, te układanki itp. oraz właśnie różnego rodzaju patenty, takie pomoce praktyczne - one świetnie się sprawdzają, jeżeli chodzi o uporządkowanie przestrzeni - mówiła pedagog specjalny.

Przykładowe przedmioty

W naszym programie nauczycielka pokazała kilka gadżetów, które mogą ułatwiać dzieciom koncentracje i wzmagać ich skupienie. Jednymi z nich są klepsydry.

- One są same w sobie dosyć atrakcyjne dla dzieci - coś się przelewa, coś się dzieje, więc na początku to będzie służyło jako zabawa, bo początkowo może trochę rozpraszać dziecko. Ale kiedy dziecko zapozna się z tym, oswoi, to jak najbardziej może nam ta klepsydra służyć do odmierzania czasu. Generalnie nawet samo wpatrywanie się w taką klepsydrę już pomaga się skupić . (...) Sama taka klepsydra pomaga też w nauce zarządzania czasem, bo dziecko widzi, że ten czas płynie . (...) Jeśli odpowiednio je zmobilizujemy, mówiąc, że po ukończeniu danego zadania będzie coś przyjemniejszego, to pojęcie czasu nie jest już tak abstrakcyjne i dziecko widzi, że praca zbliża się do końca - tłumaczyła pedagog.

Kolejnym przedmiotem jest poduszka-jeżyk, która pomaga zaspokoić potrzebę ruchu.

- To jest generalnie poduszka do ćwiczeń, ale bardzo fajnie sprawdza się przy uspokajaniu. Właśnie te dzieci z ADHD, które mają wielką potrzebę ruchu, po prostu siadając na niej, opierając się czy nawet kładąc sobie ją pod stopy - oczywiście zdejmując buty, żeby ona masowała - to pomaga zaspokoić potrzebę ruchu, stymuluje i też wycisza, uspokaja - dodała Karolina Kupińska.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości