Znużenie, mgła umysłowa, uczucie wyczerpania, często towarzyszą intensywnemu wysiłkowi intelektualnemu.
Ludzki mózg - podobnie, jak mięśnie - można trenować. Jedną z metod, która go rozwija jest neurofeedback. Na czym polega? Kiedy się go wykorzystuje? O tym w Dzień Dobry TVN powiedziała ekspertka, Kamila Orlińska.
Ćwiczenia na pamięć i koncentrację są zalecane osobom w każdym wieku. Oprócz tego można wspomagać się suplementami oraz odpowiednią dietą. Koncentracja, tak jak każda inna umiejętność, może się rozwijać, jednak aby się tak stało, należy regularnie przeprowadzać odpowiednie treningi. Ćwiczenie koncentracji niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów – polepszenie pamięci, lepszą efektywność w codziennych zajęciach oraz poprawę stanu zdrowia psychicznego.
Coraz częściej słyszymy o powikłaniach neurologicznych i tzw. "długim ogonie" u osób, które przeszły COVID-19. U niektórych pacjentów takie objawy utrzymują się jeszcze długo po ustąpieniu infekcji. Sugeruje to, że SARS-CoV-2 może mieć trwały wpływ na pracę wielu narządów, także mózgu. Naukowcy wiedzą już, w jaki sposób wirus sprzyja rozwojowi problemów neurologicznych.
W powszechnej świadomości ADHD to przypadłość przypisywana dzieciom i młodzieży. Tymczasem mierzą się z nią także dorośli. Ich codzienność bywa trudna. Nie wybacza im się tak łatwo nadpobudliwości, kładąc jej przyczyny na karb wieku. Uważa się ich za kłótliwych, leniwych, roztargnionych. Powszechne myślenie sugeruje przecież, że z ADHD się wyrasta. Z jakimi stereotypami muszą się więc mierzyć dorośli z tą przypadłością?
Od poniedziałku 18 stycznia do szkół wracają dzieci z klas 1-3. Ponowna zmiana nauczania z systemu zdalnego na stacjonarny może być dla wielu z nich sporym utrudnieniem. Jak temu zaradzić? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym nauczycielka i pedagog specjalny Karolina Kupińska.
Senność, problemy z koncentracją i ból głowy. Wiele osób uskarża się na problemy związane z przesileniem wiosennym. Okazuje się, że w tym czasie nasze hormony wariują. Następuje brak równowagi między melatoniną a serotoniną. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Grażynę Jędrzejczyk, lekarza pediatrę, która podpowiedziała, jak radzić sobie z dolegliwościami "kaca wiosennego".
Anna Kołodziej to kolejna mama, która zgłosiła się do naszego cyklu "Niedoskonała mama". Powód? Otóż jej syn Szymon nie ma chęci do nauki. Dlaczego chłopiec nie lubi szkoły? Ile czasu zajmuje mu odrabianie lekcji? Czy Anna korzystała już z porady psychologa?