Ludzki mózg - podobnie, jak mięśnie - można trenować. Jedną z metod, która go rozwija jest neurofeedback. Na czym polega? Kiedy się go wykorzystuje? O tym w Dzień Dobry TVN powiedziała ekspertka, Kamila Orlińska.
Co to jest neurofeedback?
Neurofeedback jest jedną z najbardziej popularnych metod treningu umysłu. Stosuje się ją m.in. u dzieci i dorosłych, którzy mają ADHD. - To nie leczy ADHD, ale trenuje nasz mózg, tak, jak mięśnie na siłowni, żeby się koncentrować. Dzięki temu dzieci mogą się skoncentrować na lekcji. Statystyki mówią, że 70 proc. dzieci, które brały leki na ADHD, dzięki neurofeedbackowi może odstawić leki [...] - powiedziała Kamila Orlińska, specjalistka metody neurofeedback.
Warto dodać, że z tej metody mogą skorzystać osoby, które nie mają żadnych dolegliwości, ale chcą poprawić swoją pamięć lub koncentrację. - Najpierw mierzymy mózg, robimy mapę [...], patrzymy, jakie problemy ma dana osoba, gdzie mózg jest za bardzo, a gdzie za mało aktywny i możemy cały program treningowy dopasować do danej osoby, żeby pracowała nad tym, co jej najbardziej przeszkadza - dodała ekspertka.
Jak wybrać specjalistę?
Zanim udamy się na taki trening, trzeba sprawdzić, czy osoba, do której się wybieramy, posiada odpowiednie certyfikaty. - To w miarę bezpieczna metoda. Dobrze poprowadzona nie daje żadnych skutków ubocznych. To jest takie samo nagradzanie, jakbyśmy grali w grę komputerową [...] - stwierdziła nasza rozmówczyni.
Warto dodać, że Kamila Orlińska zajmuje się głównie neuromedytacją. Dzięki niej możemy się nauczyć np. lepiej relaksować. - Możemy dobrać styl medytacji do naszej głowy, tak, żeby pomagała nam się rozwijać, bo medytacje są różne, i trenować w ten sposób umiejętność odpuszczania, relaksowania się, wyciszania myśli - wyjaśnił nasz gość.
Z takiego treningu skorzystał Robert Stockinger. Jakie są jego wrażenia? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Oblicza magii na świecie. W jakie przesądy wierzymy?
- Znana aktorka werbowała kobiety do sekty. "Przymusowo wycinano im znaki w miejscach intymnych"
- Negatywne emocje mogą zrobić wiele dobrego. "To naturalne, to dobrze, że się stresujesz"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News