"Ta Kaczmarek chyba ma jakieś ADHD". Martyna z "Top Model" o drodze do właściwej diagnozy
Wokół zaburzeń i chorób psychicznych narosło wiele szkodliwych mitów, których dramatyczną konsekwencją jest stygmatyzowanie mierzących się z nimi osób. Wie o tym doskonale Martyna Kaczmarek.
Neurofeedback - doskonały trening m.in. dla dzieci z ADHD. "Dzięki niemu możemy odstawić leki"
Ludzki mózg - podobnie, jak mięśnie - można trenować. Jedną z metod, która go rozwija jest neurofeedback. Na czym polega? Kiedy się go wykorzystuje? O tym w Dzień Dobry TVN powiedziała ekspertka, Kamila Orlińska.
Naukowcy odkryli czynniki, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju ADHD u dzieci
Międzynarodowe badania przeprowadzone przez naukowców z Barcelona Institute for Global wykazały, że dzieci narażone na zanieczyszczone powietrze mogą być bardziej zagrożone rozwojem ADHD. Co więcej, wpływ na wystąpienie zaburzeń ma także brak dostępu do terenów zielonych.
Tylko co dziesiąte dziecko wyrasta z ADHD. Jak panować nad tym zaburzeniem w dorosłym życiu?
ADHD jest najczęstszym zaburzeniem neurobehawioralnym diagnozowanym w dzieciństwie. Jak niestety pokazują najnowsze badania, rzadko się z niego wyrasta. Dlatego potrafi uprzykrzać na różne sposoby także dorosłe życie. Są jednak sposoby na to, by nauczyć się nad nim panować.
Jak zdiagnozować ADHD u dziecka? "U dziewczynek zauważamy zaburzenia później, ponieważ objaw nadruchliwości jest dużo mniejszy, niż u chłopców"
ADHD do niedawna było zaburzeniem, które przypisywano głównie chłopcom. Coraz częściej mówi się jednak o tym, że na to schorzenie cierpią także dziewczynki. O doświadczeniach związanych z diagnozowaniem zaburzenia u dziecka w Dzień Dobry TVN opowiada Maja Strzałkowska, pisarka i blogerka, której córka ma podejrzenie ADHD. Gościem programu była także psycholog kliniczna dr Urszula Sajewicz-Radtke. Ekspertka wyjaśnia, na co należy zwrócić uwagę, by w porę wykryć problem.
ADHD u dorosłych kobiet. "Przepłakałam wiele nocy"
W powszechnej świadomości ADHD to przypadłość przypisywana dzieciom i młodzieży. Tymczasem mierzą się z nią także dorośli. Ich codzienność bywa trudna. Nie wybacza im się tak łatwo nadpobudliwości, kładąc jej przyczyny na karb wieku. Uważa się ich za kłótliwych, leniwych, roztargnionych. Powszechne myślenie sugeruje przecież, że z ADHD się wyrasta. Z jakimi stereotypami muszą się więc mierzyć dorośli z tą przypadłością?
Siostry ADiHD dzisiaj są gwiazdami sieci, ale start miały trudny. "Nigdy nie miałyśmy taty"
Siostry ADiHD, dzięki niezwykłej więzi i miłości, podbijają Instagram. Uwielbiają taniec i sport, a swoją pasją dzielą się z innymi. W Dzień Dobry TVN Ilona i Milena Krawczyńskie opowiedziały o swojej relacji. W naszym studiu gościł jeszcze jeden siostrzany duet. Aktorki Zuzanna i Katarzyna zdradziły, co je najbardziej łączy.
Coraz częściej w wielu, często zwyczajnych zachowaniach naszych dzieci dopatrujemy się symptomów ADHD, autyzmu, choroby dwubiegunowej i innych zaburzeń. Czy słusznie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psychologa dziecięcego Justynę Korzeniewską z Centrum Zdrowia Dziecka.
Zwłaszcza w szkole. Czy maluchy ze zdiagnozowanym schorzeniem mogą uczyć się razem z innymi dziećmi? Jakie zalecenia obowiązują nauczycieli, którzy pracują z nadpobudliwymi uczniami. Opowiedziała o tym Danuta Kozakiewicz, dyrektorka szkoły podstawowej nr 103 w Warszawie. Z kolei z Aleksandrą Piotrowską, psychologiem dziecięcym porozmawialiśmy o tym, czym tak naprawdę jest zespół ADHD. Wyróżniamy jego trzy objawy. Jakie? Potocznie mianem "ADHD" określamy malucha, które zwyczajnie jest niegrzeczne. Czy słusznie?
W dzisiejszym odcinku "Rozmów w toku", gośćmi Ewy Drzyzgi będą rodzice, których dzieci są nadpobudliwe. U kogo częściej diagnozuje się chorobę. U chłopców czy u dziewczynek? Jakie są objawy? Jak sobie poradzić z dzieckiem, które jest zbyt ruchliwe? Jak pracować z dziećmi z ADHD? Jak pomóc rodzicom?
"ADHD nie istnieje" - tak na łamach magazynu "Time" przekonuje dr Richard Saul, który ma za sobą pięćdziesięcioletnią praktykę w leczeniu schorzeń neurologicznych. Warto dodać, że psychiatra, który odkrył ADHD, na kilka miesięcy przed swoją śmiercią przyznał, że tak naprawdę…wymyślił tę chorobę. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Bogdan Mizerski, prezes fundacji działającej na rzecz dzieci i dorosłych z ADHD oraz Agata Kościkiewicz, mama Janka i Mikołaja, którzy chorują na ADHD.
Jak wygląda codzienność rodziców dziecka z ADHD? Z czym dziecko z ADHD ma największe problemy? W jakim wieku można zdiagnozować u dziecka ADHD? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli rodzice 5-letniego Aleksa, który jest nadpobudliwym dzieckiem, cierpiącym najprawdopodobniej na ADHD. O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy psycholog Aleksandrę Piotrowską.