adhd

  adhd

  ADHD do niedawna było zaburzeniem, które przypisywano głównie chłopcom. Coraz częściej mówi się jednak o tym, że na to schorzenie cierpią także dziewczynki. O doświadczeniach związanych z diagnozowaniem zaburzenia u dziecka w Dzień Dobry TVN opowiada Maja Strzałkowska, pisarka i blogerka, której córka ma podejrzenie ADHD. Gościem programu była także psycholog kliniczna dr Urszula Sajewicz-Radtke. Ekspertka wyjaśnia, na co należy zwrócić uwagę, by w porę wykryć problem.

  W powszechnej świadomości ADHD to przypadłość przypisywana dzieciom i młodzieży. Tymczasem mierzą się z nią także dorośli. Ich codzienność bywa trudna. Nie wybacza im się tak łatwo nadpobudliwości, kładąc jej przyczyny na karb wieku. Uważa się ich za kłótliwych, leniwych, roztargnionych. Powszechne myślenie sugeruje przecież, że z ADHD się wyrasta. Z jakimi stereotypami muszą się więc mierzyć dorośli z tą przypadłością?

  Coraz częściej w wielu, często zwyczajnych zachowaniach naszych dzieci dopatrujemy się symptomów ADHD, autyzmu, choroby dwubiegunowej i innych zaburzeń. Czy słusznie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psychologa dziecięcego Justynę Korzeniewską z Centrum Zdrowia Dziecka.

  Zwłaszcza w szkole. Czy maluchy ze zdiagnozowanym schorzeniem mogą uczyć się razem z innymi dziećmi? Jakie zalecenia obowiązują nauczycieli, którzy pracują z nadpobudliwymi uczniami. Opowiedziała o tym Danuta Kozakiewicz, dyrektorka szkoły podstawowej nr 103 w Warszawie. Z kolei z Aleksandrą Piotrowską, psychologiem dziecięcym porozmawialiśmy o tym, czym tak naprawdę jest zespół ADHD. Wyróżniamy jego trzy objawy. Jakie? Potocznie mianem "ADHD" określamy malucha, które zwyczajnie jest niegrzeczne. Czy słusznie?

  W dzisiejszym odcinku "Rozmów w toku", gośćmi Ewy Drzyzgi będą rodzice, których dzieci są nadpobudliwe. U kogo częściej diagnozuje się chorobę. U chłopców czy u dziewczynek? Jakie są objawy? Jak sobie poradzić z dzieckiem, które jest zbyt ruchliwe? Jak pracować z dziećmi z ADHD? Jak pomóc rodzicom?

  "ADHD nie istnieje" - tak na łamach magazynu "Time" przekonuje dr Richard Saul, który ma za sobą pięćdziesięcioletnią praktykę w leczeniu schorzeń neurologicznych. Warto dodać, że psychiatra, który odkrył ADHD, na kilka miesięcy przed swoją śmiercią przyznał, że tak naprawdę…wymyślił tę chorobę. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Bogdan Mizerski, prezes fundacji działającej na rzecz dzieci i dorosłych z ADHD oraz Agata Kościkiewicz, mama Janka i Mikołaja, którzy chorują na ADHD.

  Jak wygląda codzienność rodziców dziecka z ADHD? Z czym dziecko z ADHD ma największe problemy? W jakim wieku można zdiagnozować u dziecka ADHD? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli rodzice 5-letniego Aleksa, który jest nadpobudliwym dzieckiem, cierpiącym najprawdopodobniej na ADHD. O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy psycholog Aleksandrę Piotrowską.