Depresja a ADHD. Red Lipstick Monster o życiu przed diagnozą: "Bardzo się denerwowałam na siebie"

Czy depresja i ADHD mogą iść w parze?
Red Lipstic Monster o życiu z depresją i ADHD
Źródło: Dzień Dobry TVN

Mogłoby się wydawać, że depresja i ADHD stoją na dwóch różnych biegunach i nie mogą pojawić się u jednej osoby. Tymczasem nie jest to prawda. Szacuje się, że depresja 3 razy częściej dotyka osoby, które mają też ADHD. W tej grupie znajduje się vlogerka Ewa Grzelakowska-Kostoglu znana jako Red Lipstick Monster. O tym, jak wygląda diagnoza oraz leczenie razem z dr Joanną Gutral, psycholożką i psychoterapeutką, opowiedziały w Dzień Dobry TVN.

Depresja i ADHD. Czy mogą ze sobą współistnieć?

Red Lipstick Monster 3 lata temu zachorowała na depresję. - Miałam wcześniej epizod depresyjny, więc wiedziałam, czym to się objawia - powiedziała w Dzień Dobry TVN.

Nasza rozmówczyni ma również ADHD. Red Lipstick Monster dodała, że - dopóki nie otrzymała diagnozy - nie myślała o sobie, jak o osobie, która może mieć ADHD. Co więcej, wokół samej przypadłości istniało wiele niedomówień. W pewnym momencie uznano nawet, że coś takiego po prostu nie istnieje. - Mamy bardzo dużo zawirowań w tym klinicznym obrazie ADHD. Wiemy od paru lat, że to dziewczyńskie ADHD, to jak wyglądają kobiety w tym rozpoznaniu, jest inne od tego hałaśliwego chłopca, który nie potrafi usiedzieć na miejscu. Tam głównym czynnikiem są deficyty uwagi, ten komponent aktywności psychoruchowej jest różny. Zmienia się wraz z wiekiem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że można mieć kilka rozpoznań - wyjaśniła dr Joanna Gutral, psycholożka, psychoterapeutka.

Ewa Grzelakowska-Kostoglu wyznała, że gdy rozpoznano u niej ADHD, poczuła ulgę. - To tłumaczy wiele rzeczy, a dzięki temu, że to rozumiem, to mogę postępować zgodnie z tym, jakie mam zasoby i też nie działać przeciwko sobie - przyznała i dodała, że miała bardzo duże problemy z koncentracją. - To też powodowało u mnie dużą chwiejność emocjonalną, bo bardzo się denerwowałam na siebie, że nie mogę się skoncentrować, że nie mogę działać tak, jak inni - powiedziała.

Dlaczego osoby z ADHD częściej chorują na depresję?

Osoby z ADHD często słyszą od dorosłych, że: "powinny być jakieś"; "są zdolne, ale leniwa", "powinny się bardziej starać". - To buduje nam różne przekonania na temat nas samych. Negatywne przekonania na temat "ja" są takim czynnikiem wyzwalającym epizod depresji. W momencie, w którym wkraczam w to życie zawodowe i dostaję cięgi, ponieważ nie potrafię tego swojego poziomu pobudzenia wybalansować, zapominam, nie dowożę różnych projektów. Zaczynam ponosić konsekwencje, które mogą tym epizodem depresyjnym się skończyć - tłumaczyła dr Joanna Gutral.

Warto dodać, że część osób z ADHD zbyt mocno skupia się na jakiś zadaniu, projekcie, co też może być niebezpieczne. - Mogę swoje potrzeby biologiczne zaniedbywać, np. sen, rytm okołodobowy, prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna i taka podstawowa higiena (...) jest to niezwykle ważne, aby tych rutyn pilnować, jeśli to zaniedbam, może to zadziałać, jak efekt kuli śniegowej - wyjaśniła ekspertka.

Jak wygląda diagnoza w takich przypadkach? Gdzie poszukać pomocy? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości