Objawy ADHD nie zawsze łatwo rozpoznać. "Bywają zamaskowane przez inne symptomy". Jakie?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dlaczego u dziewczynek rzadziej diagnozuje się ADHD?
Dlaczego u dziewczynek rzadziej diagnozuje się ADHD?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Październik to miesiąc świadomości ADHD. Jak wygląda codzienność osób, które usłyszały taką diagnozę? Co może sugerować, że dana osoba ma właśnie ADHD. O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Agata Strzegowska, osoba z ADHD, Kamila Szulc, mama dziecka z ADHD oraz dr Wenesa Gajos, psychiatra, kierowniczka Poradni ADHD u Dorosłych w Centrum Terapii Dialog.

ADHD, czyli co?

Agata Strzegowska o tym, że ma ADHD dowiedziała się w wieku 21 lat. Do konsultacji ze specjalistą skłonił ją pogarszający się stan psychiczny. - Właściwie na każdej płaszczyźnie i to, że zawsze czułam, że coś ze mną jest nie tak. Zawsze czułam, że jestem inna niż wszyscy, że nie mam takiego porządku w pokoju jak koleżanki, że jakoś nie potrafię się tak skupić, że nie jestem w stanie na lekcjach wysiedzieć 8 godzin - powiedziała w Dzień Dobry TVN Agata Strzegowska, osoba z ADHD.

Kamila Szulc, mama dziecka z ADHD wyznała, że pierwsze objawy zaobserwowała u swojego syna już w okresie niemowlęctwa. - To było dziecko, które mało spało, miało małą potrzebę snu, było głośne, bardzo ruchliwe, bardzo szybko zrezygnowało z drzemek i potem te objawy się nasilały. Kwestia roztrzepania, braku skupienia, koncentracji. Cały czas gdzieś tam w ruchu był. To był taki moment - jak jest bodziec, jest reakcja. To jest bardzo szybko i muszę powiedzieć, że to nie jest łatwe - dodała Kamila Szulc, mama dziecka z ADHD.

Trzeba podkreślić, że zdiagnozowanie ADHD nie jest takie proste. - Często ono jest bardzo zamaskowane przez różne inne symptomy, inne przejawy. Na przykład osoby z ADHD bardzo chcą się dostosować do otoczenia, właśnie ukryć swoje cechy ze względu na to, że często doświadczają takiego zawstydzania, np. nadrabiają to ciężką pracą, zmuszaniem się do tego, żeby się skorygować albo bardzo, bardzo starają się zatrzymać to pobudzenie w środku, [...], kosztem takiego niepokoju wewnętrznego - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN dr Wenesa Gajos, psychiatra, kierowniczka Poradni ADHD u Dorosłych w Centrum Terapii Dialog.

ADHD u dziewczynek

Warto dodać, że ADHD u kobiet zaczyna być diagnozowane dosyć późno. Rzadko spotyka się dziewczynki z ADHD. Głównie mówi się o nim w kontekście chłopców. - Tu jest kilka aspektów, które mogą na to wpływać. Pierwszy to będzie pewnie taki neurobiologiczny, bo jednak, jakby popatrzeć na różnice płciowe, [...] to dziewczynki są, powiedzmy, nieco mniej ruchliwe, mniej psotne z natury. W związku z tym u nich te cechy nadruchliwości są mniej jaskrawe, akurat, jeśli chodzi o koncentrację, to może być bardzo podobnie, być może te dziewczynki częściej się zamyślają, [...] Akurat na tę cechę dużo rzadziej zwracamy uwagę - wyjaśniła specjalistka.

Nie bez znaczenia są również uwarunkowania kulturowe. - Wychowujemy dziewczynki w taki sposób, że one mają być opiekunkami, że mają się dostosowywać do otoczenia, dbać o innych - powiedziała Wenesa Gajos.

Co jeszcze może przemawiać za ADHD? Kiedy skorzystać z fachowej pomocy? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana