Przyjęło się, że ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej dotyka przede wszystkim chłopców. Nie jest to jednak prawda, ponieważ zaburzenie pojawia się również u dziewczynek. Jak wygląda codzienne życie dorosłych kobiet z ADHD?
ADHD u dorosłej kobiety. Jak się objawia?
Wiele osób ADHD kojarzy z chłopcami, którzy nie mogą usiedzieć na miejscu. Zaburzenie to pojawia się również u dziewczynek, choć jest u niech znacznie rzadziej diagnozowane. W efekcie dorosłe kobiety z ADHD, które mierzą się z wieloma trudnościami w pracy, życiu prywatnym latami zastanawiają się, co im dolega. Joanna Michalska o tym, że ma ADHD wie od pół roku. - Byłam taką dziewczynką spokojną cichą, która [...], cały czas musiała coś robić, bawić się kawałkiem ubrania, włosów, ewentualnie siedzieć i właśnie się jakoś kręcić. To z czym się mierzyłam to była cały czas gonitwa myśli i tysiąc pomysłów na sekundę. To wszystko działo się w mojej głowie i dzieje się do teraz - powiedziała Joanna Michalska, ma ADHD i poszukuje pracy.
ADHD ma również Ada Chudzik, absolwentka prawa i psychologii. - Półtora roku temu dostałam diagnozę. (...) Mając dosyć dużą świadomość i wykształcenie w tym temacie, po prostu nie wpadłam na to, że też może mnie ten problem dotyczyć - wyznała.
Jak wygląda codzienne życie z ADHD?
Joanna dodała, że słowem kluczem przy ADHD jest prokrastynacja, czyli odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę. - To wszystko oczywiście mnie na początku irytowało, denerwowało. Było wiele takich sytuacji, takich zapalnych, gdzie czułem brak szacunku. Ustalamy, że wychodzimy gdzieś o danej, konkretnej godzinie, jej mózg dostaje jakby ślepoty na czas, myśli, że się wyrobi. Wychodzimy, a tu się okazuje, że 30 tysięcy w jednym momencie się dzieje i żadna nie jest skończona. Tak jej mózg jest po prostu zbudowany - powiedział Daniel Ziemniak, partner Joanny.
Ada Chudzik wyznała, że już wie, jak przełamywać pewne schematy. - Bardzo pomaga "body doubling", czyli np. umawiamy się z drugim adehadowcem i jeżeli pracujemy zdalnie, siedzimy, widząc siebie, że ta osoba siedzi przy biurku, ja też siedzę przy biurku, nadzorujemy się wzajemnie - powiedziała i dodała, że leki bardzo dużo zmieniły w jej życiu. - Przede wszystkim spowalniają przepływ moich myśli, [...], chodzi właśnie o to, aby w przypadku tego natłoku myśli, troszeczkę je zawęzić do jednego kanału i ja w tym kanale jestem w stanie przez 12 godzin funkcjonować - przyznała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- U dorosłych także diagnozowane jest ADHD. "To nie tylko impulsywne jedzenie czy zakupy"
- Lęki i fobie dziecięce. Jak okiełznać strach u naszej pociechy?
- Cleo Ćwiek otwarcie o chorobie afektywnej dwubiegunowej. "Wydaje ci się, że jesteś niezniszczalna"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: A. Reczek, A. Myśliwiec
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN