Z silnymi, negatywnymi emocjami często mają trudność dorośli. Nic więc dziwnego, że lęki oraz fobie mogą przerosnąć najmłodszych, dla których te odczucia są szczególnie niekomfortowe. W Dzień Dobry TVN pojawiły się: Agnieszka Stążka-Gawrysiak – potrójna mama oraz autorka książki "Self-regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic?" oraz psycholożka dziecięca – Marta Bąkowska. Jak pomóc dzieciom panować nad emocjami?
Walka z lękiem i fobią u dzieci
Współcześnie nie tylko dorośli, ale i dzieci są przebodźcowane wieloma czynnikami zarówno tymi ze świata rzeczywistego, jak i tego wirtualnego. Intensywne, stresujące życie często powoduje lęk oraz różnego rodzaju fobie u naszych pociech. Autorka książki "Self-regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic?"
Agnieszka Stążka-Gawrysiak proponuje metodę samoregulacji, która może okazać się pomocna, gdy nasze dzieci mają trudności z opanowaniem emocji. Metoda self-regulation opiera się na reagowaniu na potrzeby naszego dziecka, a także uczeniu go nazywania swoich odczuć oraz potrzeb.
- Pokrótce jest to metoda zarządzaniem stresem. Zarządzaniem swoim stresem i swoją energią, tak byśmy znajdowali się dokładnie w takim stanie, w jakim powinniśmy być. [...] Dziecko uczy się, że jeśli człowiekowi jest źle, to może mu być lepiej, jeśli coś się z tym zrobi - tłumaczyła autorka książki.
Jak tłumaczyć emocje dziecku?
Według psycholożki dziecięcej Marty Bąkowskiej warto przyglądać się potrzebom i zachowaniu naszego dziecka. Jako rodzice często zapominamy, że nasze pociechy również mogą doświadczać trudnych emocji.
- My dorośli cały czas uczymy się jak zadbać o swój dobrostan i wyregulować swoje emocje, a sztuką jest doprowadzić emocje takiego malucha, który jest często rozkrzyczany i zdenerwowany, co też wpływa na rozregulowanego rodzica - stwierdziła gościni programu.
Według autorki książki, by zacząć rozmowę z dzieckiem należy poczekać, aż nie będzie pod wpływem emocji, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Gdy już się uspokoi - warto zadbać o jego komfort i bezpieczeństwo, by przejść do spokojnego tłumaczenia sytuacji. Taka metoda pozwala na budowanie samoświadomości dziecka, które dopiero jest na etapie poznawania świata oraz samego siebie.
- Kiedy dziecko się czegoś boi, czego my kompletnie nie rozumiemy, to wystarczy sobie wyobrazić, że to jest coś, czego my się boimy. [...] Wtedy kiedy dziecko jest w lepszej formie, troszeczkę należy wystawiać na ten bodziec, a jeśli w gorszej - to unikać - tłumaczyła Agnieszka Stążka-Gawrysiak.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra. znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kary dla rodziców za brak szczepienia dzieci. "Skuteczna formuła mandatowa"
- Pytamy sztuczną inteligencję, skąd się biorą dzieci. Psycholog komentuje odpowiedź czatu GPT4
- Sylwia Przybysz pokazała, jak jej ciało zmieniało się w czasie ciąży. "Ale miałaś spory brzuszek!"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News