Zaskakująca metoda wychowawcza. Rodzice pobierali od nastoletniej córki czynsz za mieszkanie

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
edziecko.pl
"Nastolatki rządzą... kasą" - wywiad z prowadzącym Marcinem Józefaciukiem
"Nastolatki rządzą... kasą" - wywiad z prowadzącym Marcinem Józefaciukiem
wideo 2/7

Kwestie finansowe nigdy nie powinny przysłonić rodzicielskiej miłości i troski, jednak nie można jednoznacznie stwierdzić, że nie mają one znaczenia w ogólnym procesie wychowania. Nadrzędnym zadaniem niektórych matek i ojców jest nauczenie dorastającego dziecka odpowiedniego gospodarowania pieniędzmi. Jak osiągnąć ten cel? Metoda pewnej pary z Teksasu poróżniła internautów.

USA. Rodzice kazali płacić dziecku czynsz za wspólne mieszkanie

Cody i Erika Archie mieszkają w Teksasie, gdzie prowadzą własną farmę i wychowują dwoje dzieci: 19-letnią Kylee i 14-letniego Clancy'ego. Małżonkowie przywiązują dużą wagę do tego, by nauczyć swoje pociechy szacunku do pieniądza. Gdy ich córka skończyła szkołę i oficjalnie wkroczyła w dorosłość, postanowili więc pobierać od niej czynsz za wspólne mieszkanie, by nastolatka tym samym pokrywała część rodzinnych wydatków. Kwota, którą zażądali, to 200 dolarów miesięcznie.

Jak tłumaczą dumni ze swojej postawy rodzice, 18-letnia Kylee nie była zdecydowana, czy chce kontynuować edukację w college'u. Wciąż zastanawiała się nad tym, czym zamierza zajmować się w przyszłości. Matka i ojciec dali nastolatce wolny wybór i nieograniczony czas na podjęcie decyzji. Regularne płacenie czynszu było ich jedynym wymogiem, który miał zmotywować dziewczynę do tego, by pochyliła się nad własnym rozwojem i nauczyła odpowiedzialności.

Dorastające dzieci a domowy budżet - opinie internautów

Minął rok, odkąd Cody i Erika Archie wdrożyli w życie swój eksperyment wychowawczy. Kylee ma dziś 19 lat i choć nadal nie podjęła nauki w college'u, według rodziców rozpoczęła nowy, bardziej samodzielny etap życia. Dziewczyna nie płaci już czynszu, ponieważ mieszka z ciotką i w zamian opiekuje się na co dzień swoimi siostrzeńcami oraz siostrzenicami.

Małżonkowie z Teksasu opowiedzieli swoją historię za pośrednictwem TikToka. Para spotkała się z bardzo skrajnym odbiorem wyrażanych poglądów i stosowanych trików wychowawczych. Niektórzy internauci pochwalili pomysł farmerów, inni wyrazili dezaprobatę.

- To jest świetna lekcja dorosłości. Kiedy [córka - przyp. red.] zdecyduje się na wyprowadzkę, będzie wiedzieć, z jakimi obowiązkami się to wiąże.

- Moje dzieci płaciły 300 dolarów miesięcznie. Kiedy skończyły 21 lat, dałam im te pieniądze, żeby miały na start w dorosłe życie i mogły wynająć mieszkanie.

- To nie jest rozwiązanie dla mnie. Wiem, że to może być rzadki pogląd, ale ja zawsze chcę pomagać moim dzieciom finansowo, bez względu na ich wiek.

- Niezależnie od tego, czy płacą czynsz, czy nie, młodzi dorośli, którzy mieszkają z rodzicami, powinni pomyśleć o tym, w jaki sposób mogą wnieść wkład w gospodarstwo domowe, czy to finansowo, czy wykonując prace domowe, gotując, opiekując się dziećmi lub starzejącymi się krewnymi. (...) Rodziny powinny omawiać oczekiwania i tworzyć rozwiązania, które działają dla wszystkich, powracając z czasem do tych dyskusji - czytamy w komentarzach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: edziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: JackF/Getty Images

Pozostałe wiadomości