Ekspozycja na zanieczyszczone powietrze może być powiązana ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia objawów depresji u nastolatków - do takich wniosków doszli naukowcy z University of Denver. Badaniem objęto wpływ ozonu powstającego w wyniku spalania paliwa czy ogrzewania budynków.
Wpływ zanieczyszczeń na nastolatków
Ozon chroni planetę przed promieniowaniem UV. Jednak może on szkodzić np. gdy różnorodne składniki spalin samochodowych reagują z promieniami słońca. Jak czytamy w TVN24 jego wysoki poziom został już powiązany z problemami psychologicznym, takimi jak astmą, infekcją czy nawet przedwczesną śmiercią.
Klęski żywiołowe
Naukowcy z University of Denver doszli do wniosków, że obecny w powietrzu ozon powstaje ze spalin i może zwiększać ryzyko objawów depresyjnych u młodych ludzi. Te problemy mogą być zauważalne nawet przy stężeniach mieszczących się w granicach normy.
Wyniki badań zależności
Badacze postanowili sprawić czy występują związki między stężeniem ozonu a objawami depresji u nastoletnich osób. Do symptomów należały m.in. smutek, kłopoty z koncentracją czy nawet myśli samobójczych. - Uważam, że nasze wyniki naprawdę podkreślają wagę wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie psychiczne, oprócz fizycznego - tłumaczy prof. Erika Manczak z University of Denver.
W badaniu , które polegało ono na porównaniu zdrowia uczestników z danymi na temat jakości powietrza, wzięło udział 213 nastolatków w wieku od 9 do 13 lat. Obserwacja trwała 4 lata i obejmowała osoby z rejonu zatoki San Francisco. Wyniki wykazały, że nastolatkowie mieszkający w rejonach o wysokim stężeniu ozonu częściej cierpiały na objawy depresji, mimo że jego poziom nie przekraczał norm.
Jak czytamy w TVN24 wynik badań zaskoczył również samych naukowców. - Zaskoczyło nas, że średnie stężenie ozonu było dosyć niskie nawet w miejscach ze stosunkowo wysoką ekspozycją na ten gaz. Naprawdę wskazuje to na potencjalnie szkodliwe skutki ekspozycji - podkreśliła prof. Manczak.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Oksana Chaum/Eye Em