Czy zanieczyszczenia mogą zwiększać ryzyko depresji u nastolatków? Zaskakujące wyniki badań

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak nawilżyć powietrze w mieszkaniu?
Jak nawilżyć powietrze w mieszkaniu?
Na polskim wybrzeżu uderzyło tsunami
Na polskim wybrzeżu uderzyło tsunami
Wybuch wulkanu na wyspie La Palma
Wybuch wulkanu na wyspie La Palma
Ekspozycja na zanieczyszczone powietrze może być powiązana ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia objawów depresji u nastolatków - do takich wniosków doszli naukowcy z University of Denver. Badaniem objęto wpływ ozonu powstającego w wyniku spalania paliwa czy ogrzewania budynków. Przypominamy je w Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba, obchodzony 7 września.

Wpływ zanieczyszczeń na nastolatków

Ozon chroni planetę przed promieniowaniem UV. Jednak może on szkodzić np. gdy różnorodne składniki spalin samochodowych reagują z promieniami słońca. Jak czytamy w TVN24 jego wysoki poziom został już powiązany z problemami psychologicznym, takimi jak astmą, infekcją czy nawet przedwczesną śmiercią.

Naukowcy z University of Denver doszli do wniosków, że obecny w powietrzu ozon powstaje ze spalin i może zwiększać ryzyko objawów depresyjnych u młodych ludzi. Te problemy mogą być zauważalne nawet przy stężeniach mieszczących się w granicach normy.

Wyniki badań zależności

Badacze postanowili sprawić czy występują związki między stężeniem ozonu a objawami depresji u nastoletnich osób. Do symptomów należały m.in. smutek, kłopoty z koncentracją czy nawet myśli samobójczych. - Uważam, że nasze wyniki naprawdę podkreślają wagę wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie psychiczne, oprócz fizycznego - tłumaczy prof. Erika Manczak z University of Denver.

W badaniu , które polegało ono na porównaniu zdrowia uczestników z danymi na temat jakości powietrza, wzięło udział 213 nastolatków w wieku od 9 do 13 lat. Obserwacja trwała 4 lata i obejmowała osoby z rejonu zatoki San Francisco. Wyniki wykazały, że nastolatkowie mieszkający w rejonach o wysokim stężeniu ozonu częściej cierpiały na objawy depresji, mimo że jego poziom nie przekraczał norm.

Jak czytamy w TVN24 wynik badań zaskoczył również samych naukowców. - Zaskoczyło nas, że średnie stężenie ozonu było dosyć niskie nawet w miejscach ze stosunkowo wysoką ekspozycją na ten gaz. Naprawdę wskazuje to na potencjalnie szkodliwe skutki ekspozycji - podkreśliła prof. Manczak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości