Rośnie liczba osób rezygnujących ze szczepienia
- Coraz więcej rodziców rezygnuje z obowiązkowych szczepień dzieci w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych – mówił w Senacie Dariusz Poznański, dyrektor departamentu zdrowia w Ministerstwie Zdrowia. Szczepienia te w Polsce są obowiązkowe i finansowane przez państwo. Według danych GIS, w 2022 roku uchyliło się od nich 6399 obywateli, z czego procedurę ukarania wszczęto wobec 3150 osób
- Na osoby uchylające się od szczepień może zostać nałożona kara pieniężna. Odbywa się to w ramach procedury administracyjnej, na podstawie art. 26 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Postępowanie wszczyna i nadzoruje powiatowy państwowy inspektor sanitarny - wyjaśniał cytowany przez portal prawo.pl, Szymon Cienki, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Kary wynosić mogą do 10 tysięcy złotych, a gdy sankcja nakładana jest wielokrotnie, kwota sięgać może nawet 50 tysięcy złotych. Ze względu na krętą drogę postępowania rodzice, którzy nie szczepią dzieci, często zostają bezkarni.
- Warto tu posłuchać lekarzy. Kiedy jesteśmy jako społeczeństwo odporni na chorobę? Kiedy 90 do 95 procent społeczeństwa jest wyszczepiona. Już teraz mamy choroby takie jak odra, gdzie zaszczepionych jest tylko 90 procent dwulatków - powiedziała w przeglądzie prasy Dzień Dobry TVN Dagmara Kaczmarek-Szałkow.
Ministerstwo Zdrowia zaostrzy przepisy dotyczące obowiązkowych szczepień
Resort w celu egzekwowania obowiązku chce wprowadzić procedurę karania. Niebawem obywatele zostaną postawieni przed wyborem: szczepienie lub mandat.
- Ministerstwo Zdrowia zamierza zastąpić wieloetapowy proces egzekucyjny prostszą i skuteczną formułą mandatową - zapowiadał w Senacie dyrektor departamentu zdrowia w Ministerstwie Zdrowia.
Wdrożone mają być także obowiązkowe elektroniczne karty szczepień. Przypominamy, że do tej pory były one opcjonalne. Zmiana ta ma pozwolić na dokładne monitorowanie postępowania rodziców. Oznacza to, że odpowiednie organy będą miały wgląd do kalendarza szczepień poszczególnych dzieci. Brak spełnienia obowiązku będzie się wiązał z karą finansową.
- Chcemy uprościć system i uszczelnić go informacyjnie. Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Tam będzie wprowadzona elektroniczna karta szczepień. W tej chwili karta jest fakultatywna. Obowiązkowa karta elektroniczna poprawi nam informację o wyszczepialności dzieci i młodzieży. Nie będziemy musieli polegać na rocznych raportach POZ - powiedział w rozmowie z "RP" Dariusz Poznański.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Srom, oko i inne nieoczywiste miejsca, w których pojawia się czerniak. "Niepokoić powinna mała zmiana"
- WHO przestrzega przed stosowaniem słodzików: "Ludzie powinni rozważyć inne sposoby". Dlaczego?
- Zdrowotne mity, w które wciąż wierzy wielu Polaków. Lekarz zdradził, jak jest naprawdę
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: biznes.interia.pl, rp.pl
Źródło zdjęcia głównego: Westend61/GettyImages