Już w sobotę, 27 maja, o godzinie 7.00 rozpoczną się zapisy na bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców. Same szczepienia wystartują 1 czerwca. Jak z nich skorztystać?
Ruszają zapisy na szczepienia przeciwko HPV
Zakażenie wirusem HPV (Human Papilloma Virus), czyli wirusem brodawczaka ludzkiego przyczynia się do rozwoju raka szyjki macicy oraz nowotworów głowy i szyi, np. krtani. Najlepszą formą ochrony przed patogenem i groźnymi chorobami są szczepienia. Już w najbliższą sobotę, 27 maja, o godzinie 7.00 rozpoczną się zapisy na bezpłatne szczepienia - zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców - przeciwko HPV. - Dzisiaj dołączamy do najlepszych (...) do grupy państw, która od wielu lat prowadzi kampanie o szczepieniach, którym udało się w znacznym stopniu zredukować skalę zachorowań - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.
Rodzice będą mogli zapisać swoje dziecko poprzez e-rejestrację IKP lub infolinię 989. - W tygodniu szczepienia można umówić także w przychodni. Uruchamiamy również specjalny serwis - stronę, która będzie informowała o punktach, w których można wykonać szczepienia. Na tę chwilę w kraju jest ich ponad 1300 - wskazał minister. Szef resoru zdrowia dodał, że również w sobotę, 27 maja, rozpocznie się kampania informacyjna zachęcająca do szczepień.
W pierwszej kolejności na szczepienia będą kierowane dzieci urodzone w latach 2010 i 2011, czyli obecni 12- i 13-latkowie.
Kiedy wystartują szczepienia?
Szczepienia przeciw HPV rozpoczną się już 1 czerwca. Są one dobrowolne i bezpłatne. Dostępne będą dwie szczepionki Cervarix oraz Gardasil 9. Bez względu na rodzaj preparatu, aby dziecko uzyskało pełną odporność, konieczne będzie podanie dwóch dawek. W ocenie specjalistów najlepiej, aby odstęp między pierwszym a drugim szczepieniem wynosił 6 miesięcy. Należy pamiętać, że druga dawka nie powinna zostać podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Srom, oko i inne nieoczywiste miejsca, w których pojawia się czerniak. "Niepokoić powinna mała zmiana"
- WHO przestrzega przed stosowaniem słodzików: "Ludzie powinni rozważyć inne sposoby". Dlaczego?
- Zdrowotne mity, w które wciąż wierzy wielu Polaków. Lekarz zdradził, jak jest naprawdę
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: RMF FM/PAP
Źródło zdjęcia głównego: SERGII IAREMENKOSCIENCE PHOTO LIBRARY/ Getty Images