Poonam Pandey to indyjska aktorka, która zamieściła w internecie informację o swojej śmierci. Wiadomość ta już następnego dnia została zdementowana. Jak się okazuje, artystka chciała w ten sposób zwrócić uwagę na profilaktykę raka szyjki macicy i znaczenia szczepień przeciwko HPV.
Szacuje się, że rocznie na świecie dochodzi do ok. 300 mln nowych zakażeń.
Miała zaledwie 26 lat.
Już w sobotę, 27 maja, o godzinie 7.00 rozpoczną się zapisy na bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców. Same szczepienia wystartują 1 czerwca. Jak z nich skorztystać?
"Zdecydowałam się usunąć i macicę, i jajniki".
Rak szyjki macicy diagnozowany jest w Polsce co roku u trzech tysięcy pacjentek. Niestety połowa z nich słyszy tę informację, kiedy jej stan jest już zły. Wówczas leczenie może nie przynieść żadnych rezultatów. Dlatego lekarze podkreślają, że regularne badanie jest niezwykle ważne. Ze statystyk wynika, że w Łodzi bada się co dziesiąta kobieta.
"Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy powinni być szczepieni".
"Transmisja wirusa, jeśli jedna z osób jest zakażona, sięga prawie 80 proc."
Krwawienie po stosunku bez względu na jego obfitość i zabarwienie, zawsze wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Przyczyn może być wiele, od błahych, którym łatwo zapobiegać, po takie, które mogą świadczyć o poważnych chorobach zagrażających życiu.
Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy trwa do końca tygodnia. Wydarzenie ma zwrócić uwagę na problem, jakim jest rak szyjki macicy, zachorowalność na niego i umieralność z jego powodu. Sprawdź, co trzeba o nim wiedzieć.
"Lepiej samemu nie analizować wyników".
Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Badaniem, które pozwala wykryć niepokojące zmiany na wczesnym etapie rozwoju, a tym zwiększyć szanse kobiety na całkowite wyleczenie jest płynna cytologia. Na czym polega i czym różni się od "klasycznej" cytologii?
"Jedyną skuteczną formą ochrony są szczepienia"
Histerektomia to zabieg usunięcia macicy, przeprowadzany w leczeniu chorób nowotworowych, mięśniaków lub innych poważnych dolegliwości kobiecych narządów rodnych. W Polsce każdego roku decydują się na niego kobiety w różnym wieku. Blizna, którą pozostawia na ciele operacja, to wspomnienie bolesnych doświadczeń, ale też obraz imponującej siły i woli życia, czego najlepszym przykładem jest historia 39-letniej Irminy.
Lizzy Evans sądziła, że chroniczny ból mięśni to objaw wczesnej menopauzy. Taką diagnozę postawili lekarze. Tymczasem mogła to być oznaka przerzutów raka szyjki macicy, z którym walczyła wcześniej. Niestety, pandemia nie pozwoliła jej na regularne badania kontrolne. Kobieta zmarła w wieku 27 lat. Osierociła czwórkę dzieci.
Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w Polsce. Dzięki badaniu cytologicznemu chorobę można wykryć na wczesnym etapie. Od niedawna lekarze dysponują nowym urządzeniem - EVA Visual Check - które ma jeszcze bardziej ułatwić i przyspieszyć rozpoznawanie raka.
Aneta Konieczna to trzykrotna medalistka olimpijska w kajakarstwie. Jej dalszą karierę sportową pokrzyżowała choroba. W 2012 roku lekarze zdiagnozowali u niej raka szyjki macicy. Co sprzyja rozwojowi tej choroby? Jak można się z przed nią chronić? Rozmawialiśmy o tym z dr. Piotrem Sobiczewskim, ginekologiem i onkologiem oraz Aldoną Zawadą, która zmagała się z tym nowotworem.
Bezpłatne badanie cytologiczne przysługuje każdej kobiecie raz na trzy lata. Czy to wystarczy, aby wykryć raka szyjki macicy w stadium, które pozwoli na całkowite wyleczenie? Jak powinna wyglądać profilaktyka raka szyjki macicy? Kto jest w grupie ryzyka? Na czym dokładnie polega cytologia i gdzie można ją wykonać? O jednym z najczęściej występujących u kobiet nowotworów w Dzień Dobry TVN mówił dr Andrzej Nowakowski.
Grzyba cerrena unicolor, powszechnie znanego jako huba, można znaleźć praktycznie w każdym polskim lesie. Pod mikroskop wzięły go trzy badaczki z Uniwersytetu Lubelskiego: dr hab. Magdalena Jaszek, dr Magdalena Mizerska-Kowalska i dr Anna Matuszewska. Wyniki ich badan są zaskakujące: okazało się, że huba zawiera enzym, który niszczy komórki raka macicy. Czy to przełom w leczeniu onkologicznym? Kiedy lek będzie dostępny dla pacjentów? Badaczki o swoim niesamowitym odkryciu powiedziały w Dzień Dobry TVN.
Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska spotkała się z Anną Dereszowską, która została twarzą kampanii Kwiat kobiecości przeciw rakowi jajnika. Dlaczego aktorka zgodziła się sygnować swoim nazwiskiem akurat tę inicjatywę? Niedawno aktorka urodziła drugie dziecko - czy drugie macierzyństwo różni się od tego pierwszego? I jak Ani udało się tak się tak szybko wrócić do formy sprzed ciąży?
Nowotwór szyjki macicy jest w Polsce drugim pod względem częstotliwości występowania (po raku piersi) nowotworem złośliwym u kobiet. Czym jest to spowodowane? Jak temu zaradzić? Czy szczepionka jest w stanie uchronić nas przed zachorowaniem? Dlaczego jej temat wciąż wzbudza tyle kontrowersji? Jak następuje zarażenie wirusem HPV? Prowadzący Dzień Dobry TVN rozmawiali o tym, z ekspertem, prof. Cezarym Szczylikiem – onkologiem.
Organizacja "Kwiat kobiecości" chce uświadomić kobietom, jak ważna jest profilaktyka raka szyjki macicy. Na gali zorganizowanej w ramach akcji "Piękna bo zdrowa" pojawiło się wiele gwiazd. Które z nich są ambasadorkami akcji? Dlaczego postanowiły ją wesprzeć? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.
Monika Pietrasińska bierze czynny udział w akcjach nawołujących kobiety do badań w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Niedawno w rozmowie z dziennikarką Dzień Dobry TVN Agnieszką Jastrzębską przyznała, że sama niedawno sama walczyła z tą chorobą. Z jakim odzewem spotkał się ten wywiad?
Ostatnio głośno było o zdjęciach Moniki Pietrasińskiej dla Playboya, ponieważ modelka zapowiedziała, że jest to jej ostatnia "rozbierana" sesja, a dochód z niej zostanie przekazany na cele charytatywne. O zaangażowaniu Moniki Pietrasińskiej w akcje związane z profilaktyką raka szyjki macicy rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.
Joanna Koroniewska została ambasadorką akcji "Kwiat kobiecości" - akcji, która działa na rzecz walki z rakiem szyjki macicy. Dziennikarce Dzień Dobry TVN Kindze Burzyńskiej opowiedziała o ciężkiej chorobie swojej mamy i przegranej walce z rakiem, o tym jak ważna jest profilaktyka przeciwnowotworowa oraz, czy córce Jance opowiada o zmarłej babci. Czy Joanna Koroniewska uważa się za matkę-kwokę?
W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Jarosław Dziedzic, lekarz stomatolog. Dlaczego wyniki badań opublikowane przez jedną z fundacji są tak zatrważające? Jakie są przyczyny powstawania próchnicy? Dlaczego nie wszyscy wiedzą, że już u półtorarocznego dziecka trzeba czyścić zęby? Jak wygląda opieka stomatologiczna w polskich szkołach i przedszkolach?
Okazuje się, że ten nowotwór jest groźniejszy dla kobiet niż rak piersi czy rak szyjki macicy. To nowotwór płuc, na który każdego roku umiera ponad 6 tysięcy Polek. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: prof. Witolda Zatońskiego z Centrum Onkologii, psycholog Magdalenę Cedzyńską i Martę Mańczuk. Czy na raka płuc chorują przede wszystkim palacze papierosów?
Będąc w drugiej ciąży dowiedziała się, że jest nosicielką wirusa HPV (brodawczaka ludzkiego), który powoduje raka szyjki macicy, jeżeli nie jest leczony. Gościem Dzień Dobry TVN była Viola Kołakowska, matka dwójki dzieci i życiowa partnerka Tomasza Karolaka. Jak przebiegało leczenie i czy jest już teraz zdrowa?