HPV - co to?
HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego. Jak podaje serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, ryzyko zetknięcia się z nim oceniane jest na kilka do kilkudziesięciu procent w ciągu życia człowieka w zależności od regionu geograficznego. Wirus jest przenoszony poprzez kontakt bezpośredni ze zmianami na skórze lub błonach śluzowych, drogą wertykalną (podczas porodu) i drogą kontaktów seksualnych.
Jak zauważyła profesor Marzena Dębska w TVN24, HPV jest główną przyczyną raka szyjki macicy, ale nie tylko, bo też wielu innych nowotworów u kobiet i mężczyzn. - Mało kto o tym wie, że on powoduje nowotwory głowy i szyi. Rak migdałka, języka, podniebienia, krtani. To są nowotwory, które są coraz częstsze i naprawdę mamy bardzo prosty sposób, żeby z tym walczyć - podkreśliła specjalistka ginekologii i położnictwa.
Szczepienia przeciw HPV chronią przed nowotworami
Prosty sposób, o którym wspomniała Marzena Dębska, to szczepienia przeciwko HPV.
- Musimy pamiętać, że każdy się może zaszczepić, bo nie ma w tej chwili górnej granicy wieku szczepienia. Granica jest tylko finansowa. Szczepić powinien się każdy, bo każdy odniesie korzyść. Największą te osoby, które jeszcze się z tym wirusem nigdy nie zetknęły - mówiła rozmówczyni TVN24. Jak dodała, w tej chwili kilkanaście procent osób jest zaszczepionych, więc bardzo dużo jest jeszcze tutaj do zrobienia.
Przypomnijmy, że ministra zdrowia Izabela Leszczyna w środę, 31 stycznia podczas konferencji mówiła między innymi o szczepieniach przeciwko HPV dla 12- i 13-latków i zaznaczyła, że programem bezpłatnego szczepienia są objęte dziewczynki i chłopcy. - Mówmy o tym, że nie chodzi tylko o dziewczynki, chodzi także o chłopców [...] Wydaje się, że promocja, uświadamianie, edukowanie społeczeństwa, rodziców, ale także dzieci o tym, że [...] możemy uniknąć raka szyjki macicy, który co roku zabiera 2,5 tysiąca kobiet, jest niezwykle ważne - tłumaczyła szefowa resortu.
Więcej informacji na stronie TVN24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciwko wirusowi HPV? "Te statystyki są porażające"
- Co trzeba wiedzieć o HPV? "Transmisja wirusa, jeśli jedna z osób jest zakażona, sięga prawie 80 proc."
- Szczepienia przeciwko HPV. Ile dzieci już przyjęło preparat?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: tvn24.pl/pacjent.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: MTStock Studio/Getty Images