Nowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia w sprawie aborcji

Źródło: Dzień Dobry TVN
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Polka przed Trybunałem Praw Człowieka
Polka przed Trybunałem Praw Człowieka
Aborcja
Aborcja
W środę, 31 stycznia w Warszawie odbyła się konferencja "Priorytety w Ochronie Zdrowia 2024". Podczas niej szefowa resortu Izabela Leszczyna odniosła się m.in. do aborcji i klauzuli sumienia. - Jeśli mówimy o zagrożeniu zdrowia albo życia kobiety, to lekarz nie może powołać się na tzw. klauzulę sumienia - zaznaczyła ministra zdrowia

Izabela Leszczyna o terminacji ciąży i klauzuli sumienia

Izabela Leszczyna podczas środowej konferencji poinformowała o planach resortu ws. terminacji ciąży. - Minister zdrowia i na pewno lekarze, szpitale, wszystkie oddziały ginekologiczno-położnicze muszą zapewnić bezpieczeństwo kobietom, które zgłaszają się do szpitala, bo ich zdrowiu lub życiu zagraża ciąża - mówiła ministra zdrowia.

Jak dodała, na koniec lutego Polskie Towarzystwo Zdrowia Seksualnego i Prokreacyjnego zamieści nowe wytyczne. - Wczoraj rozmawiałam z przedstawicielami tego towarzystwa i z wieloma innymi przedstawicielami organizacji, które bronią praw kobiet i wszyscy czekają na te wytyczne zgodne z najnowszą wiedzą medyczną i zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia - podkreśliła szefowa resortu.

Izabela Leszczyna przypomniała również, że polskie prawo uwzględnia dwa przypadki terminacji ciąży - gdy stanowi ona zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety albo gdy powstała w wyniku przestępstwa (gwałtu, kazirodztwa).

- Musimy przypomnieć wszystkim lekarzom, że powoływanie się na art. 39 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, tzn. artykuł, który mówi o tym, że lekarz może uchylić się od wykonania konkretnej medycznej procedury, może być stosowany, ale nigdy, wtedy gdy zagrożone jest zdrowie lub życie pacjentki - wyjaśniła polityczka.

I podkreśliła: "Jeśli mówimy o zagrożeniu zdrowia albo życia kobiety, to lekarz nie może powołać się na tzw. klauzulę sumienia".

Izabela Leszczyna zapowiada zmiany w kontraktach NFZ

Szefowa resortu zapowiedziała również zmianę przepisów w ogólnych warunkach umów NFZ z oddziałami ginekologiczno-położniczymi. - Musi bardzo jasno i precyzyjnie wynikać, że [...] kierownik placówki, która ma taki kontrakt z NFZ, musi zapewnić zgodną z polskim prawem terminację ciąży - mówiła.

Zaznaczyła również, nie będzie list szpitali, w których się terminuje ciążę i takich, w których się tego nie robi.

Więcej informacji na stronie TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: tvn24.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: ArLawKa AungTun/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości