aborcja w Polsce

  aborcja w Polsce

  Tomasz Raczek jest znanym krytykiem filmowym i publicystą, który nie boi się poruszać ważnych i trudnych tematów. W najnowszym wywiadzie dla "Wprost" odniósł się do aborcji i wolności. - To sprawa osobista, a nie państwowa - przekonuje autor programów.

  Czemu ma to służyć?

  Ponad 380 kobiet z Buczy poprosiło o schronienie w Warszawie. 120 z nich zostało wykorzystanych przez rosyjskich żołnierzy. Część uważa, że może być w ciąży i nie chce jechać do kraju, gdzie obowiązują jedne z najsurowszych przepisów antyaborcyjnych w Europie.

  Justyna W. wysłała tabletki ciężarnej, która chciała dokonać aborcji. Na działaczkę doniósł ojciec dziecka. Dziś grozi jej więzienie. To prawdopodobnie pierwsza taka sprawa w Europie.

  "Zapal znicz, by uczcić jej pamięć".

  "Jest ustawa antyaborcyjna, która nie daje możliwości usunięcia ciąży".

  Holenderski rząd będzie mógł sfinansować aborcję dla Europejek, w tym Polek. Taką decyzję podjął tamtejszy parlament w reakcji na śmierć 30-letniej Izabeli z Pszczyny, która zmarła z powodu sepsy.

  Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny pomaga kobietom w dochodzeniu swoich praw. Zgłaszają się do niej m.in. panie, które musiały poza granicami kraju przerwać zagrażającą ich życiu ciążę. Mecenas Kamila Ferenc podkreśla, że sytuacja Polek jest krytyczna.

  "Lekarze nie mogą obawiać się podejmowania oczywistych decyzji".

  Katarzyna Warnke jest mamą dwuletniej Helenki. Aktorka kocha swoją córeczkę nad życie, o czym niejednokrotnie mówi w wywiadach. Obecnie obawiałaby się jednak zajść w drugą ciążę. Wszystko przez prawo aborcyjne w Polsce.

  W szpitalu "Latawiec" w Świdnicy w woj. dolnośląskim doszło do tragedii, o której opowiedział mąż zmarłej pacjentki. Wszystko działo się 13 i 14 czerwca tego roku. Żona pana Łukasza, Anna, w niedzielę, ok. godziny 20 dostała lekkiej gorączki. Z uwagi na dziecko, udała się mężem do szpitala. Na miejscu okazało się, że dziecko jest martwe.

  W obliczu śmierci 30-letniej Izy ze szpitala w Pszczynie, coraz więcej znanych kobiet decyduje się opowiedzieć swoje historie związane z ciążą czy poronieniem. Znana projektantka Ewa Minge wyznała, co ją spotkało, gdy spodziewała się trzeciego dziecka. Jej stan był na tyle niepokojący dla lekarza, że doradził jej aborcję.

  Izabella Łukomska-Pyżalska, mama szóstki dzieci, uważa, że obecnie poród w naszym kraju jest niebezpieczny. W ten sposób bizneswoman odniosła się do sprawy śmierci 30-letniej Izabeli. Kobieta była w piątym miesiącu ciąży i zmarła na sepsę w szpitalu w Pszczynie.

  "Żaden człowiek nie ma prawa zmuszać drugiej osoby do zachowań heroicznych".

  Zakłada on m.in. że za umyślne "pozbawienie życia" płodu miałoby grozić od 5 do 25 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywocie.

  Nie milkną echa opublikowania przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia wyroku w sprawie aborcji. W październiku sędziowie uznali, że prawo do usunięcia ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Środowa publikacja uzasadnienia spowodowała, że protestujący po raz kolejny wyszli na ulice polskich miast. Swojego oburzenia nie kryje także prowadząca Dzień Dobry TVN Dorota Wellman.

  Jest uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów aborcyjnych. Zostało właśnie opublikowane na stronie internetowej TK. Trzej sędziowie zgłosili zdania odrębne. Ogłoszony w październiku wyrok wywołał w całym kraju doprowadził do protestów pod hasłem Strajk Kobiet.

  Po wyroku TK w sprawie aborcji przez Polskę przetacza się dyskusja na temat sytuacji rodziców wychowujących dzieci, które urodziły się z niepełnosprawnościami. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda ich życie i z czym muszą się mierzyć. Naszymi gośćmi byli ojcowie dzieci wymagających szczególnej troski, były przedsiębiorca - Jacek Zalewski i dziennikarz - Grzegorz Markowski.

  Od kilku dni nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie trwają protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Coraz więcej osób, także tych znanych z pierwszych stron gazet, pokazuje swój sprzeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Do protestujących przyłączają się polskie i zagraniczne gwiazdy, a nawet branża mody. Polski projektant Jackob Buczyński od kilku dni za darmo produkuje symbole Strajku Kobiet dla wszystkich chętnych.

  Coraz więcej osób zabiera głos w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego prawa do aborcji. W gronie oburzonych są nie tylko kobiety. Solidarność z płcią piękną i wsparcie okazuje także wielu mężczyzn. Jednym z nich jest Maciej Zakościelny.

  Prokurator Krajowy, Bogdan Święczkowski, przygotował wytyczne dla śledczych wobec organizatorów strajku i osób, które do nich nakłaniają oraz atakują kościoły i policjantów. Co to oznacza dla protestujących?

  Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z ustawą zasadniczą prawa do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. W proteście kobiety w całej Polsce wyszły na ulice i robią to nadal - z dnia na dzień jest ich coraz więcej. Sprzeciw wobec orzeczenia TK wyrazili też śląscy ginekolodzy, którzy żądają przywrócenia kompromisu aborcyjnego. Jednym z inicjatorów listu otwartego w tej sprawie jest dr Maciej Jędrzejko - ginekolog i położnik oraz ojciec trójki dzieci - z którym rozmawialiśmy w naszym programie.

  Gdy rok temu media obiegła informacja, że Borys Szyc i Justyna Nagłowska wzięli ślub, w mediach zawrzało. Wszystko przez fakt, że wcześniej uparcie milczeli na temat ceremonii. Wydarzenie było prawdziwym zaskoczeniem dla ich fanów. Teraz, świętując pierwszą rocznicę, reżyserka opublikowała w mediach społecznościowych wymowne zdjęcie. Nawiązuje nim do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

  Olga Furman-Szczotkowska i Dariusz Szczotkowski przeżyli dramat. Badanie ciąży potwierdziło ciężką, nieodwracalną wadę. Małżeństwo podjęło bardzo trudną decyzję o aborcji. Wtedy zaczął się dla nich kolejny koszmar.

  W czwartek, 22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracającego upośledzenia płodu jest niezgodna z Konstytucją RP. Od tamtej pory w całej Polsce trwają protesty. Dołączają do nich także gwiazdy, w tym Julia Wróblewska, która podczas jednego z nich doznała obrażeń. Co się stało? Aktorka opowiedziała o zajściu na swoim Instagramie.

  Coraz więcej oburzonych, znanych z pierwszych stron gazet kobiet, wypowiada się na temat niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego prawa do aborcji. Teraz szokujące informacje w mediach społecznościowych ujawniła Martyna Gliwińska. Okazało się, że była namawiana do usunięcia ciąży, w której była z Jarosławem Bieniukiem.

  W ostatnich dniach nie cichną głosy kobiet oburzonych decyzją Trybunału Konstytucyjnego odnośnie zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Teraz do ich grona dołączyła Paulina Smaszcz. Dziennikarka podzieliła się w mediach społecznościowych swoją poruszającą historią. W walce o dziecko musiała wybierać między jedzeniem, a lekami. Powiadomiła również o przeżytej traumie związanej z urodzeniem martwych dzieci.

  Agnieszka Chylińska odniosła się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Zapewniła, że wspiera kobiety, które przeciwko niemu protestują. Wokalistka,która rzadko opowiada o swoim życiu prywatnym, tym razem zrobiła wyjątek. W niezwykle poruszającym nagraniu ujawniła, że jej dzieci wymagają specjalnej troski.

  W czwartek, 22 października Trybunał Konstytucyjny uznał, że dopuszczenie aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracającego upośledzenia płodu za niezgodne z Konstytucją RP. W sieci zawrzało, gwiazdy wyraziły masowy bunt.

  Trzeciego października tego roku kobiety wyraziły swój sprzeciw wobec zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji. Czarny poniedziałek był szeroko komentowany w prasie. W jaki sposób? O tym w Dzień Dobry TVN dziennikarka Karolina Korwin Piotrowska. Powiedziała również, co jej się wczoraj przytrafiło.