Ponad 380 kobiet z Buczy poprosiło o schronienie w Warszawie. 120 z nich zostało wykorzystanych przez rosyjskich żołnierzy. Część uważa, że może być w ciąży i nie chce jechać do kraju, gdzie obowiązują jedne z najsurowszych przepisów antyaborcyjnych w Europie.
Zgwałcone na wojnie
Warszawski punkt pomocowy otrzymał zgłoszenie wolontariuszki spod Kijowa. Kobieta chciała zorganizować transport dla 380 Ukrainek z Buczy. Do koordynatorki, która zgodziła się pomóc w organizacji transportu i zakwaterowania po polskiej stronie, dotarła redakcja Wysokich Obcasów. Jak wynika z przedstawionej relacji, Ukrainki, gdy dowiedziały się, jak wyglądają przepisy aborcyjne w Polsce, poprosiły o czas do namysłu.
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
W grupie jest 380 kobiet, z czego 120 zostało wykorzystanych przez rosyjskich żołnierzy. Połowa uważa, że może być w ciąży. Spory odsetek nie jest w stanie udowodnić, że dziecko zostało poczęte w wyniku gwałtu. W czasie wojennej pożogi nie mają szansy na wizytę lekarską czy znalezienie świadków. Wiele z nich milczy ze strachu.
Aborcja nie dla Ukrainek
Niektóre z kobiet zostały zgwałcone kilkanaście dni temu. Jest więc za wcześnie na test ciążowy. Warto też zaznaczyć, że dostęp do antykoncepcji i wiedza na temat planowania ciąży nie są oczywiste na ukraińskiej prowincji. Część kobiet z grupy nie stosowała żadnych środków zapobiegających zapłodnieniu nawet przed wojną. Ryzyko, że są w ciąży, jest więc ogromne.
Obecnie mieszkanki Buczy przebywają w podkijowskiej Białej Cerkwi. Zdecydowały, że nie przyjadą do Polski. Jak donoszą Wysokie Obcasy, jeden z warszawskich szpitali zgłosił się do punktu, oferując pomoc w ewentualnych zabiegach usunięcia niechcianych ciąż.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ojciec 3-letniego Kubusia miał rzucać nim o ścianę. Nikt nie stanął w obronie maltretowanego dziecka
- Mama 6 dzieci ma sposoby na przygotowanie udanych świąt. Z jej planem to bardzo proste
- Barbara Kurdej-Szatan #BezCukru o skandalu, który prawie przekreślił jej karierę. "Bałam się"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Adam Barabasz
Źródło: wysokieobcasy.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mayte Torres / Getty Images