wojna

  wojna

  Na temat wojny powstało wiele książek i publikacji, ale nikt tak dokładnie jak Magda Grzebałowska nie przedstawił jej oczami dzieci. "Wojenka" to książka o najmłodszych, którzy dorastali bez ostrzeżenia. Autorka dotarła do historii osób, które podzieliły się z nią swoimi dziecięcymi, jakże traumatycznymi wspomnieniami. O kilku z nich pisarka opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Jak Nowozelandczyk - John Borrell, były korespondent wojenny, który przez lata podróżował po świecie relacjonując kolejne konflikty zbrojne stał się właścicielem pensjonatu na Kaszubach? Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się na spotkanie z Johnem i jego żoną Anną Rospond Borrell.

  Czy rzeczywiście szeregi Legii Cudzoziemskiej zasilają najczęściej kryminaliści, którzy w swoich krajach weszli w konflikt z prawem? Kto służy w tej formacji i jaka jest jej historia? O elitarnej jednostce francuskiej armii, Biance Zalewskiej, opowiedział Mariusz Nowakowski, weteran Legii Cudzoziemskiej.

  Bartek Sabela otrzymał zawiadomienie, że jego samochód terenowy został włączony do spisu ruchomości potrzebnych do realizacji zadań związanych z obroną państwa. Oznacza to, że będzie musiał dostarczyć auto do jednostki wskazanej w piśmie w razie mobilizacji i wojny oraz w niektórych sytuacjach w czasie pokoju, np. w związku z ćwiczeniami wojskowymi. Panu Bartkowi nie podoba się ta decyzja. Co zatem zamierza zrobić z samochodem? Zapytał go o to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Z okazji, zbliżającej się 75. rocznicy powstania w warszawskim getcie, w studiu Dzień Dobry TVN, o Warszawie przedwojennej i dzisiejszej, o wojnie i o powstaniu w getcie, opowiedział nam Szewach Weiss: "To była zemsta, to była odwaga, to była inna śmierć. Oni próbowali sobie wybrać inną śmierć...".

  Łukasz Radwan: "Ciężko jest zrobić reportaż o osobie, która nie żyje, wszystkie zdjęcia z jej wizerunkiem zostały celowo spalone, a wszelkie tropy skrzętnie zatarte". Przez długi czas życie i działalność Wandy Kronenberg owiane były tajemnicą. Jej historię opowiedział światu pisarz Michał Wójcik. Jak udało mu się wpaść na jej trop i jak córka barona, została szpiegiem? Zobaczcie.

  Przed rewolucją Igor Lapin prowadził małe biuro prawne. Dzisiaj jest deputowanym do Rady Najwyższej Ukrainy, jednak droga, która go tam doprowadziła nie była łatwa. Co robił od momentu wybuchu rewolucji na Majdanie aż do startu w wyborach? Kto go zachęcił do kandydowania? Jak wygląda praca deputowanego? Swoją historię opowiedział reporterce Dzień Dobry TVN Biance Zalewskiej.

  Kiedy ośmioletni Ignacy i czteroletni Antek dowiedzieli się o wojnie w Syrii, postanowili pomóc syryjskim dzieciom. Chcieli przekazać im swoje kieszonkowe. Ich mama, Agata Grabowska napisała o tym w mediach społecznościowych i do zbiórki jej synów przyłączyli się inni ludzie. Panią Agatę z synami gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN. Opowiedzieli nam o akcji, którą zapoczątkowali. Ile pieniędzy udało się im już zebrać? Na co konkretnie zostaną przeznaczone pieniądze?

  Anna Skrajna jest żoną żołnierza, który pięć lat temu został ranny podczas misji w Afganistanie. Pod samochodem którym jechał wybuchła mina. Jakie odniósł obrażenia? O wypadku męża i o tym, z czym mierzą się żony żołnierzy idących na wojnę Pani Anna opowiedziała w Dzień Dobry TVN. Obok niej na naszej kanapie usiadła dziennikarka Bianka Zalewska.

  Irena Karlova jest Ukrainką z polskimi korzeniami. Z powodu wojny uciekła wraz z synami do Polski. Tu odnalazła swojego wujka - Bogdana Kosika. Jak do tego doszło? Czy Pan Bogdan wiedział, że ma rodzinę na Ukrainie? Irenę, jej wujka i syna Żenię gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Natalia Bessarab wraz dziećmi czeka już drugi rok na swojego męża, który dostał się do niewoli. Martwi się o niego i tęskni. Wraz z synem i grupą ukraińskich dzieci, których rodzice zaginęli, są ranni lub zginęli przyjechała do Polski na krótki wypoczynek. Zobaczcie reportaż Bianki Zalewskiej i poznajcie ich historię.

  Dziennikarz Marcin Mamoń jeździ do najbardziej zapalnych miejsc świata, aby pokazać nam świat bojowników na Bliskim Wschodzie. Przebywał m.in. w obozie szkoleniowym dla ochotników islamskich w Gruzji i Czeczenii, wśród ukraińskich partyzantów, a w 2015 r. został porwany przez bojowników jednego z odłamów Al-Kaidy. Które z tych doświadczeń było dla niego najtrudniejsze? Jak zdobywa kontakty do bojowników? O co - według niego - tak naprawdę walczą ekstremiści - o swoje przekonania, czy może o władzę i pieniądze? Marcina gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Cezary Harasimowicz: "Chciałbym zwrócić się z apelem, żeby rozmawiać z rodzicami, rozmawiać z dziadkami. Kochajmy starych ludzi, bo oni kiedyś byli młodzi, mieli piękne, czasami tragiczne, czasami dramatyczne, życie ... byli tacy jak my. Mieli romanse, mieli marzenia". "Saga, czyli filiżanka, której nie ma" to książka, w której nasz gość opisuje historię swojej rodziny. Jakie ciekawostki znajdziemy na jej kartach? Czego Cezary dowiedział się o swoich korzeniach? Zobaczcie.

  Francuska piosenkarka Imany po raz kolejny pojawiła się w Polsce. Tym razem jej fani będą mogli ją posłuchać podczas koncertów piosenek z jej nowej płyty "Wrong kind of war". Co jej zdaniem jest prawdziwym problemem naszych czasów? Czy w czasach rosnącej niechęci Europejczyków do ludzi o innym kolorze skóry zetknęła się z jakimikolwiek jej objawami? Co sądzi o fali ataków terrorystycznych we Francji?

  Reporterzy wojenni jadą tam skąd inni uciekają, na froncie stają się celem uzbrojonych grup, a ich bronią jest jedynie kamera. W Dzień Dobry TVN dziennikarze: Bianka Zalewska i Wojciech Bojanowski mówili o specyfice tego zawodu. W jakich niebezpiecznych sytuacjach się znaleźli? Czy obrazy, które widzieli na froncie wracają? Jak ta praca wpływa na ich życie prywatne?